Bazı eski kelimeler hakkında bilgi alabilir miyim

İhsan1

Member
1: ılkı ne demek - 90 kilo ılkı ne anlama geliyor
2: menba ne demek
3: dağ şekli çizilmiş Kıvrımlar noktalarına sayı verilmiş - 526 gibi ne ifade eder şimdiden teşekkürler

oguzkagan

Bilgili Üye
Benim aklıma direkt @kaynak usta geldi .umarım orjinaldir elinizde bulunan çizimler.

odin

Editör
menba kaynak olmasi lazim yanlis bilmiyorsam. yani su kaynagi.

Meltun

Bilgili Üye
Ilkı=Soy,sop,
1. At sürüsü.
2. Koyun sürüsü.
3. Keçi sürüsü.
4. Keçi.
5. Koyun.
6. Damızlık kısrak.
7. Kuytu yer.
8.Fidanlık.
Menba
1-Kaynak
2-metin veya herhangi bir şeyin çıktığı yer.
3-Suyun çıktığı yer
4-Pınar
5-Göze

İhsan1

Member
Benim aklıma direkt @kaynak usta geldi .umarım orjinaldir elinizde bulunan çizimler.
yeri tam olarak bulduk ve menba yazan yerde gölet var tam olarak o bölgeyi tarif ediyor ancak tam şu noktada diye bi işaretleme yok ancak dediğim gibi kıvrımlarda sayılar yazıyor ve mevki o mevki şu mevki yazıyor... kuzey batı yönü belirtilmiş ve Dikdörtgen çizilmiş 24-24-34-34 yazıyor oklar ile dikdörtgenin her kenarından uzatılmış

İhsan1

Member
Ilkı=Soy,sop,
1. At sürüsü.
2. Koyun sürüsü.
3. Keçi sürüsü.
4. Keçi.
5. Koyun.
6. Damızlık kısrak.
7. Kuytu yer.
8.Fidanlık.
Menba
1-Kaynak
2-metin veya herhangi bir şeyin çıktığı yer.
3-Suyun çıktığı yer
4-Pınar
5-Göze
peki ılkı da neden kilo belirtilmiş onu anlayamadım . Kilo ile alakası olmayan şey bunlar

İhsan1

Member
menba kaynak olmasi lazim yanlis bilmiyorsam. yani su kaynagi.
yeri tam olarak bulduk ve menba yazan yerde gölet var tam olarak o bölgeyi tarif ediyor ancak tam şu noktada diye bi işaretleme yok ancak dediğim gibi kıvrımlarda sayılar yazıyor ve mevki o mevki şu mevki yazıyor... kuzey batı yönü belirtilmiş ve Dikdörtgen çizilmiş 24-24-34-34 yazıyor oklar ile dikdörtgenin her kenarından uzatılmış

Meltun

Bilgili Üye
peki ılkı da neden kilo belirtilmiş onu anlayamadım . Kilo ile alakası olmayan şey bunlar
1-Kardeşim malzeme 90 kiloluk bir hayvan derisinin içersin de
2-Malzeme kapalı bir ortamda ve yanına 90 kilogramlık bir hayvan kesilerek bırakılmış ve giriş kapatılmış bu durumda içerideki hayvan çürüyerek kapalı ortamdaki havayı zehirlemiştir.Dikkatli olmak lazım

Meltun

Bilgili Üye
2-Malzeme kapalı bir ortamda ve yanına 90 kilogramlık bir hayvan kesilerek bırakılmış ve giriş kapatılmış bu durumda içerideki hayvan çürüyerek kapalı ortamdaki havayı zehirlemiştir.Dikkatli olmak lazım

İhsan1

Member
Verdiğin bilgi için çok teşekkürler ancak bu haritadan malın yerini nasıl bulacağım dağın göbek noktasını mı kazmam gerekiyor