Bilgi sahibi üstatlarımı değerli yorumları için rica ediyorum.

JWJohnWick

Member
Selamun aleyküm, öncelikle bütün büyüklerimin bayramını canı gönülden kutlarım.Her şeyden önce fotoğraflama açısının kötü olduğunu biliyorum fakat şuan elimde bunlar var.Ağaçlı olan fotoğraf kayanın bulunduğu yer bir çeşme su kaynıyor.Buraya daha önce cihaz ile inceleme yapıldı,birden fazla cihaz ile hepsi olumlu sonuç verdi.Sorun şu ki bu tür işlerde amatörüm.Çözüm üretemiyorum ya da sizin deyişiniz ile acemiyim.Ağaçlı olan foroğrafta ki kayanın dediğim gibi bakış açısından bakıldığın da arka tarafın da su kaynıyor.Aynı zaman da ön kısmında dibinden de kaynamaktadır.Babam baktırdığı için cihaz ile hiç birinde bulunamadım tespit zamanında hepsi olumlu vermiş.Yerleşim yerin de kendi araştırmalarım sonucunda "Roma"-"Ermeni"toplulukları bu yerleşkede yaşamışlar.Bir kaç tanıdığım arkeoloğa yerleşkeyle ilgili danıştığım da bana bu bölgenin "Nekropolis"olduğunu söyledi.Siz büyüklerimin konu hakkında bilgi sahibi olan ustalarımın yorumlarını görmek istedim.İkinci fotoğrafta ki aslan ibaresi çeşmenin hemen üstünde oraya bekçilik edermiş vaziyet ve konumdadır.Ne kadar anlatsam da fotoğraflama eksik ve açılar kısıtlı.Ama tekrar gittiğimde çok güzel foroğraflama ile konuyu güncelleyeceğim.Şimdiden teşekkür eder bayramınızı hayırlı geçirmeniz dileği ile.

JWJohnWick

Member
Merhaba ilginiz için teşekkür ederim.Malesef belirttiğim gibi şuan elimde bu resimler var.Bu emareler tapulu arazimizde en kısa sürede gittiğimde çok daha iyi bir fotoğraflama ile konuyu güncelleyeceğim."Biraz bilgi boyutları"ndan kastınızı biraz daha açarmısınız?

mayhem

Co Admin
Co Admin
bu alan nekropolis ise mezarlık alandır ve kutsal mekana yakındır etraflıca araştır kilise mabet olması gerek bu alanda tabi soygun yemedilerse bu gibi bölgelerin işi genelde bitmiş olur ama etraflıca araştır resimle yükle baksın arkadaşlarda iyi formlar hayırlı bayramlar.

kazama

İnanıyorsan denemeye değer !
Tek resim üzerinden bir çok ipucu birçok mezar olabilme giriş kapama her türlü ihtimal alanlarını gördüklerimi anlatmaya çalıştım .
Yer Güzel Allah Kolaylık Versin .Belirttiğim alanların her bir yerinin detaylı ayrı ayrı tüm usulüne uygun konu genişletilirse parçalar yerine oturacaktır .Bugün gerçekten formda bayram havası var yani .Bütün definesohbeti ailesinin o güzel enerjileri yerine gelmiş.
İyi Bayramlar .

JWJohnWick

Member
mayhem teşekkür ederim usta.Yerleşke de genç nüfus az gösterdiğim emarelerde babamın tapulu arazisi.Bu demek olmaz ki ellenmedi değerli yorumunuz için teşekkür ederim.İlk fotoğraf yorumlanmak veya da çözüme gitmek için çok mu yetersiz?Saygılarım ile.

JWJohnWick

Member
kazama Değerli yorumunuz için canı gönülden teşekkür ederim.Çok acemi çapda bu işlerden anlamaktayım sizin yanınız da çömezim.Kısa bir süre sonra köyüme gideceğim ve çok iyi fotoğraflama ile güncellerim.Hayırlı bayramlar diliyorum.

JWJohnWick

Member
kazama Üstadım ilk fotoğraf için babam bir çok cihaz ile baktırmış.Hepsinde olumlu yanıt aldığını söylüyor.O zamanlar da yaşım küçük olduğu için bu konulara uzaktım.İlk fotoğrafta ki emarenin dibinde cihazlar sinyal veriyormuş.Orayı nasıl yorumlarsınız yada nasıl çözüm yolu olur başına gittiğimde orada nasıl bir fotoğraflama yapmam lazım.Neye dikkat etmeliyim.Yerleşke de belirttiğim gibi "Ermeni"topluluğuda yaşamış zamanında bunu da göz önüne alarak.Şunu da eklemek istiyorum ağaçlı foroğtafta ki bahsettiğim çeşmenin sinyal aldığı yeri babam daha önce kazmış bir kalın taş ile karşılaşmış.Kazmayı taktığı gibi kazma kırılmış.Taşın kalınlığı yaklaşık olarak 30-40 cm kalınlığın da beyanına göre saygılarım ile.

mayhem

Co Admin
Co Admin
@mayhem teşekkür ederim usta.Yerleşke de genç nüfus az gösterdiğim emarelerde babamın tapulu arazisi.Bu demek olmaz ki ellenmedi değerli yorumunuz için teşekkür ederim.İlk fotoğraf yorumlanmak veya da çözüme gitmek için çok mu yetersiz?Saygılarım ile.
yakından etraflıca resimle gayet güzel gözüküyor

JWJohnWick

Member
mayhem Üstadım en kısa süre zarfın da fotoğraflama ile güncelleyeceğim,saygılarım ile.

JWJohnWick

Member
kazama Üstadım 2.fotoğrafta ki aslan ibaresinde bir şey aramalımıyım? Orda neye dikkat etmeyeliyim.İbarenin kendisi üzerinde daha önce böyle bir ibare gördünüz mü? Çok soru soruyorum özür dilerim ama merak ve öğrenme ihtiyacından kaynaklı olarak soruyorum,saygılarım ile.