bu taşlar konusunda yardımcı olabilecek varmı

skopa1903

Yeni Üye
Ekli dosyayı görüntüle 161285resimdeki taşlar denizden sahil vuruyordu. deniz camı olma ihtimali yüksek ama , zümrüt olma ihtimali üzerinde duruyorum. denizin biraz açıklarında 3 kişilik bir grup yaklaşık 4 saat boyunca aynı yerde duruyordu ve arada sırada dalıp yosunları dışarı atıyorlardı. onalrın olduğu yerde bu taşların büyük bir parçası olabilirmi , bu taşlar ondan kopan parçalar olabilir mi . türkiyede zümrüt bulunmuşmu. osmanlı zamanlarında zümrüt madenlerinden bahsediliyor ama, araştırmalarıma göre türkiyede bulunduğuna dair bir ize rastlayamadım. ilginize emeğinize şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleme:

skopa1903

Yeni Üye
teşekkür ederim kardeşim. bir süredir merak saldım bu işe . forumunuz da gayet seviyeli ve bugün üye oldum. büyük resimde sol üst köşede paslı gibi bir parça var , bilmem dikkatinizi çektimi. cam olsa camın paslnması gibi bir durum varmı. ? bu parçaları bacanağım ile baraber topladık ve parçalar şu an onda elimdeki resimler bunlar.

skopa1903

Yeni Üye
timur bey teşekkür ederim. birkaçtane numuneyi 28 ağustos günü kuyumcular odasına götürdüm . bayram tatili nedeni ile gemoloji laboratuarı kapalıymış. girişte solda odada genç bir arkadaş vardı, yardımcı olmak istedi. elinde kalem gibi bir alet vardı. değerli birşey ise bu alet öter dedi. taşlardan 2 tanesinde alet öttü ama arkadaş birinde elim çarptı dedi , diğerinde temassızlık oldu dedi. (benim şüphelerim arttı). isterseniz bayramdan sonra laboratuara getirebilirsiniz dedi. işlerimden dolayı bir daha gidemedim. ama deniz camına da benzemiyor değil...

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Değerlimidir bilmiyorum ama güzel yüzük, kolye, tesbih taşı olur.

jeolog

Co Admin
Co Admin
deniz camı diye bilinir ve zümrüt renginde bol bulunur. bildiğimiz insan üretimi camların (şişe vs.) denizde uğradığı deformasyon sonrası aldığı şekilsiz yapılardır. kumsallarda ve sığ kıyılarda çokça karşımıza çıkar. Farklı renkleri de mevcuttur. Şimdi bu kadar toplamışsınız bence bir inceletin bazen 1 tane araya farklı kristal kaynar o da sizi ihya edebilir.
Deniz camının doğada karşılaşılan renkleri;
Ekli dosyayı görüntüle 161294

timur964

konularim
timur bey teşekkür ederim. birkaçtane numuneyi 28 ağustos günü kuyumcular odasına götürdüm . bayram tatili nedeni ile gemoloji laboratuarı kapalıymış. girişte solda odada genç bir arkadaş vardı, yardımcı olmak istedi. elinde kalem gibi bir alet vardı. değerli birşey ise bu alet öter dedi. taşlardan 2 tanesinde alet öttü ama arkadaş birinde elim çarptı dedi , diğerinde temassızlık oldu dedi. (benim şüphelerim arttı). isterseniz bayramdan sonra laboratuara getirebilirsiniz dedi. işlerimden dolayı bir daha gidemedim. ama deniz camına da benzemiyor değil...
kuyumcular odası raporcular işine yaramaz .. cuhacı handa 2 kapalı çarşıda taş satan 2 satış noktası var kuyumcu kenttdeki kesim yerlerine göturmek için adres al ulaşabilirsen göster pek bu miktarlarla ilgilenmezler yinede şansını dene tabi ne olduğu önemli

Turko

Uzman
Cam tuz lu suda özellik le böyle olur , ustam daha özverili yazmış sağolsun biz tembel hemen cam diyip kaçacaktim :)

Turko

Uzman
Trakya şişe cam :)