Davit Gareja Mağara Manastırı

kazama

İnanıyorsan denemeye değer !
UDABNO, GEORGIA

Yüzlerce mağara yapısına sahip kayaya oyulmuş manastır kompleksi,

Davit Gareja, Gürcistan'ın Kakheti bölgesinde kayaya oyulmuş bir Ortodoks manastır. Azerbaycan sınırından uzak değil. İklim sıklıkla semidesert olarak tanımlanır.
Gareja Dağının dik yamaçlarında yüzlerce hücre, kilise, sığınak ve yaşam alanları kaya yüzüne kaldırıldı. 6. yüzyılda Manastır kompleksini kuran Asur Rahibesi Saint David, sonraki yüzyıllar boyunca sürekli genişledi.
Manastır kompleksi, yüzlerce yıldır dini ve kültürel etkinliklerin önemli bir merkezi olmuştur ve bu, 11. ve 13. yüzyıllar arasındaki yüksekliğe ulaşmıştır. Manastır kompleksi her zaman Gürcistan'ın krallığıyla yakın ilişki içindeydi, ancak Gürcistan monarşisinin çöküşü Davit Gareja'daki manastır faaliyetlerine son vermedi. 13. yüzyılda Moğol saldırıları ya da 17. yüzyılda Perslerin saldırıları da yapılmadı.
1921'de Bolşevik devralıncaya kadar manastır kapatıldı ve terk edildi. Geç Sovyet yıllarında manastır Afganistan'daki Sovyet Savaşı için bir eğitim zemini haline geldi ve bu, kompleks içindeki duvarlara önemli derecede zarar verdi ve Gürcüler arasında halka yapılan bir çığlık yarattı. Gürcistan bağımsızlığını yeniden kazandığında, manastıra yeniden başlandı ve bir kez daha dini faaliyetlerin merkezi olduğu gibi hem hacılar hem de turistler açısından önemli bir yer oldu. Mağara yapılarının içi çok sayıda duvar resmi ve fresko boyayla kaplıydı, bunların birçoğu zaman testinden sağ kurtuldu.
Sovyet sınır çizim süreci, özellikle de dini miras dahil edildiğinde, kültürel sınırları dikkate almadığından, manastır kompleksinin bugünkü kısımları teknik olarak Azerbaycan'da bulunuyor ve bu iki ülke arasında küçük bir sınır anlaşmazlığına yol açtı. Davit Gareja'nın dini ve kültürel önemi göz önüne alındığında, Gürcistan, sitenin iki ülke arasında bölünmüş olacağı ve arazi takası teklifinde bulunulmasının kabul edilemez olduğunu belirtti ancak nihai bir anlaşmaya henüz ulaşılmadı.

İndiana jones

Editör
Üstat paylaşım için teşekkürler fotolor alıntımı yoksa sizmi çektiniz

tatar26

Süper Moderatör
Süper Moderatör
harika görsel bayıldım bu sanat bizde türklerde bulamazsın

kazama

İnanıyorsan denemeye değer !
harika görsel bayıldım bu sanat bizde türklerde bulamazsın
Tesekkürler .
Bizde türklerde hangi tasın altında ne var ? Mal nerde ? kafasıyla ortada tarih bırakmadık . Bu yurtdısında olan yerleşim yerleri veya mezarlık bölgeleri eskiden yapıldıgı gibi duruyor tek bir çekiç izi yok .
Sanat olsun ,tarih olsun veya çeşitli aktiviteler bizim türk kültüründe günden güne insanlarımız zora sokulup imkanları kısıldıkça çareyi bu ve bunun gibi işlerde arar oldu .Umut dünyası belki birşeyler bulurum hayatım kurtulur şu sefil hayattan az da olsa paçayı kurtarırım hesabı .
Oysaki insanlarımız üzerine çevrilen filmler binlerce yetimin hakkını yiyen ,adamın akşama sırtında harç taşıyarak çalışıp kazandıgı paraya göz diker oldu ,neden ?
Bu nedenini sorgulayamadıgımız müddetce bu devran bu sekilde dönmeye hatta çığırdan çıkmaya devam edecektir .

tatar26

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Tesekkürler .
Bizde türklerde hangi tasın altında ne var ? Mal nerde ? kafasıyla ortada tarih bırakmadık . Bu yurtdısında olan yerleşim yerleri veya mezarlık bölgeleri eskiden yapıldıgı gibi duruyor tek bir çekiç izi yok .
Sanat olsun ,tarih olsun veya çeşitli aktiviteler bizim türk kültüründe günden güne insanlarımız zora sokulup imkanları kısıldıkça çareyi bu ve bunun gibi işlerde arar oldu .Umut dünyası belki birşeyler bulurum hayatım kurtulur şu sefil hayattan az da olsa paçayı kurtarırım hesabı .
Oysaki insanlarımız üzerine çevrilen filmler binlerce yetimin hakkını yiyen ,adamın akşama sırtında harç taşıyarak çalışıp kazandıgı paraya göz diker oldu ,neden ?
Bu nedenini sorgulayamadıgımız müddetce bu devran bu sekilde dönmeye hatta çığırdan çıkmaya devam edecektir .
dostum merhaba benim bildiğin usul en kızıdığım şeylerden biri bize kalan mirasının anası bellemeleri ayar oluyor..mezar steli var ortasından hilti atmış iyi bok yedin vallaha çok kızıyorum bildiğin gibi değil..biz tarih nedir bilmeyiz biz yıllardır yağmacı hazıra konan bir millet olduğumuz için aksini iddaa eden varsa her konuda kapışırım...Adamlar tuvalet taşı da yapmışlar duvara harçta bak çok sinirlendim şimdi burada engellenecem hiç olmadı ama bu konuda olabilir...

mayhem

Co Admin
Co Admin
Adamlar kendi dinlerine ve eski yaşantılarına değer veriyor koruyorlar evet :3:Kendi kutsallarını elletmezler gel görelimki bu kendileri için geçerli senin benim memleketimde yeri geldimi türbe demezler eski mezar demezler cami demezler ne varsa alır götürürler işte bunlar soyguncu ve hırsızlardır hepsi olmasada gerçektir .Hadi biz paraya gidiyoruz onlar neye gidiyor bizim definlerimizde camimizde paramı var . Onlar daha yobaz ve barbar benim fikrim böyle tartışılıcak şeyler çok tatar ustam boşver adamların eski tuvalet taşını kırılmış çokmu kırılsın demiyorum yanlış anlama tabiki buda bizim eksiklerimiz adamlar cami yıkıyor bırak kırılsın tuvalet taşlarıda canını sıkma sen :3: