Define Çubukları, Çubukla Boşluk ve Altın Tespiti.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Demirçalık

Aktif Üye
BulursamKader25 ustam
Benim konu ile alakalı bir kaç sorum olacak
1)Alüminyum çubuklar la çelik yüzüğü kullanmamızdaki maksat maden tespiti içinmidir. Eğer öyleyse farklı metallere verilen tepki aynımıdır.
2)Boşluk tespitinden sonra değerli tespiti yapılırken... Altın, gümüş , bronz,bakır,demir vd.. Yanı sıra cam, kemik, horasan, küp kırığı gibi şeylerle de bakılabilir mi? Ceset tespiti için İnsan kemiği yerine hayvan kemiği kullansak aynı şey midir? (gayri Müslim de olsa, neticede o da bir insan)
3)Gümüş çubuklar la değerli tespiti yaparken sağ elimize aldığımız maden çubuğa temas etmek zorunda mı? Çünkü ben dediğiniz gibi kundak kullanıyorum daha rahat oluyor. Haliyle eldeki madeni temas ettirmekte sıkıntı oluyor.

CEVAP İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM.

Storm

Editör
Ekli dosyayı görüntüle 218086 BulursamKader25 ustam bu 2 neodyum mıknatısın arasına tahta parçası koydum bunu olduğu gibi çubuğa mı yapıştırayım yoksa çubuğu 2 sinin arasından mı gecireyim. Bi sorum da söyle olacak çubuğun tam olarak neresine yerleştireyim. Bi de pirinç cuvukta iş yapar mu ? Tahta parçasının altından çubuğu geçirdim L şeklindeki çubuğun sap kısıöna 10 cm uzaklıkta ili mıknatısın arasından çubuğu geçirerek senedim bi evde çubuk tepki verdi ? Yaptıklarım doğru mudur ?

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Demirçalık;520495]@BulursamKader25 ustam
Benim konu ile alakalı bir kaç sorum olacak:

1)Alüminyum çubuklar la çelik yüzüğü kullanmamızdaki maksat maden tespiti içinmidir. Eğer öyleyse farklı metallere verilen tepki aynımıdır.

EVET, MADEN TESPİTİ İÇİNDİR. HANGİ METAL OLURSA OLSUN BENDE SADECE ÇARPI ( X ) YAPAR.
SİZDE HANGİ İŞARETİ VERECEK, DENEME YAPINIZ.
METAL İŞARETİ VERDİĞİ YERDE HAKİKATEN METAL Mİ VAR, YOKSA MİNERAL Mİ VAR?
BUNU ANLAMAK İÇİNDE; ÇUBUKLARIN UÇLARINA KURŞUN SÜRTÜYORSUNUZ.
TEKRAR TESPİT YAPIYORSUNUZ. YİNE METAL İŞARETİ YAPARSA;
BURADA HANGİ METAL VAR? SORUSUNUN CEVABINI BULUYORSUNUZ.

BU NASIL OLACAK?
ÇUBUK İŞİNE YENİ BAŞLADIYSANIZ; ALTIN-GÜMÜŞ-BAKIR-DEMİR-BRONZ VD. İLE TEK TEK BAKACAKSINIZ.
SONRA DERİNLİK VE AŞAĞIDAKİ METALİN HACMİNİ BULACAKSINIZ, KABLO SEREREK.

2)Boşluk tespitinden sonra değerli tespiti yapılırken... Altın, gümüş , bronz,bakır,demir vd.. Yanı sıra cam, kemik, horasan, küp kırığı gibi şeylerle de bakılabilir mi? Ceset tespiti için İnsan kemiği yerine hayvan kemiği kullansak aynı şey midir? (gayri Müslim de olsa, neticede o da bir insan)

BEN SADECE METALE BAKIYORUM.
DİĞERLERİNDE TESPİTİN MÜMKÜN OLMADIĞINA İNANANLARDANIM.
ALINAN TEPKİ VE İŞARETLERİ ZİHİNSEL YÖNLENDİRME OLARAK AÇIKLIYORUM.

3)Gümüş çubuklar la değerli tespiti yaparken sağ elimize aldığımız maden çubuğa temas etmek zorunda mı? Çünkü ben dediğiniz gibi kundak kullanıyorum daha rahat oluyor. Haliyle eldeki madeni temas ettirmekte sıkıntı oluyor.

TEMAS ETMESE DE OLUR.
ÖNEMLİ OLAN ÇUBUK VE BAKILAN METALİN "AVUÇ İÇİNDE" OLMASIDIR.

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Ekli dosyayı görüntüle 218086
@BulursamKader25 ustam bu 2 neodyum mıknatısın arasına tahta parçası koydum bunu olduğu gibi çubuğa mı yapıştırayım yoksa çubuğu 2 sinin arasından mı gecireyim.

SAĞ ÇUBUĞU İKİSİNİN ARASINDAN GEÇİRECEKSİNİZ.
BÜKÜM YERİNE 5-6 CM. MESAFEDE OLACAK.
İLGİLİ YAZIYI OKU, ORADA RESİMLERİ VAR.

AYRICA BU ŞEKİLDE 2 ADET DAHA MIKNATIS OLACAK.
TOPRAK ÜSTÜNE ALTINDA YALITIM OLAN BİR MALZEMENİN ÜZERİNE KOYMAK İÇİN.
1-2 CM. YANINDADA HARDİSKTEN ÇIKARILAN CD. KONACAK.
BU CD. TOPRAĞA DEĞECEK.

Bi sorum da söyle olacak çubuğun tam olarak neresine yerleştireyim.

İLGİLİ KONUDA RESMİ VAR. ORADAN İNCELEYİNİZ.

Bi de pirinç cubukta iş yapar mu ?

BEN PİRİNÇ ÇUBUKTA DENEMEDİM. DENEYİP BAKMAK LAZIM.
HER ZAMAN GÜMÜŞ ÇUBUK TAVSİYE EDİYORUM.

Tahta parçasının altından çubuğu geçirdim L şeklindeki çubuğun sap kısıöna 10 cm uzaklıkta ili mıknatısın arasından çubuğu geçirerek denedim bi. Evde çubuk tepki verdi ? Yaptıklarım doğru mudur?

YUKARIDA CEVABINI YAZDIM.

Demirçalık

Aktif Üye
Demirçalık;520495]@BulursamKader25 ustam
Benim konu ile alakalı bir kaç sorum olacak:

EVET, MADEN TESPİTİ İÇİNDİR. HANGİ METAL OLURSA OLSUN BENDE SADECE ÇARPI ( X ) YAPAR.
SİZDE HANGİ İŞARETİ VERECEK, DENEME YAPINIZ.
METAL İŞARETİ VERDİĞİ YERDE HAKİKATEN METAL Mİ VAR, YOKSA MİNERAL Mİ VAR?
BUNU ANLAMAK İÇİNDE; ÇUBUKLARIN UÇLARINA KURŞUN SÜRTÜYORSUNUZ.
TEKRAR TESPİT YAPIYORSUNUZ. YİNE METAL İŞARETİ YAPARSA;
BURADA HANGİ METAL VAR? SORUSUNUN CEVABINI BULUYORSUNUZ.

BU NASIL OLACAK?
ÇUBUK İŞİNE YENİ BAŞLADIYSANIZ; ALTIN-GÜMÜŞ-BAKIR-DEMİR-BRONZ VD. İLE TEK TEK BAKACAKSINIZ.
SONRA DERİNLİK VE AŞAĞIDAKİ METALİN HACMİNİ BULACAKSINIZ, KABLO SEREREK.

BEN SADECE METALE BAKIYORUM.
DİĞERLERİNDE TESPİTİN MÜMKÜN OLMADIĞINA İNANANLARDANIM.
ALINAN TEPKİ VE İŞARETLERİ ZİHİNSEL YÖNLENDİRME OLARAK AÇIKLIYORUM.

TEMAS ETMESE DE OLUR.
ÖNEMLİ OLAN ÇUBUK VE BAKILAN METALİN "AVUÇ İÇİNDE" OLMASIDIR.
BulursamKader25 üstadım
Bizim için
Altından daha değerli olan bu kıymetli bilgi ve tecrübelerinizi aktardığınz için tekrar Allah razı olsun. İşiniz rast gelsin..
Selamlar kardeşim

Storm

Editör
Ekli dosyayı görüntüle 218086
@BulursamKader25 ustam bu 2 neodyum mıknatısın arasına tahta parçası koydum bunu olduğu gibi çubuğa mı yapıştırayım yoksa çubuğu 2 sinin arasından mı gecireyim.

SAĞ ÇUBUĞU İKİSİNİN ARASINDAN GEÇİRECEKSİNİZ.
İLGİLİ YAZIYI OKU, ORADA RESİMLERİ VAR.

AYRICA BU ŞEKİLDE 2 ADET DAHA MIKNATIS OLACAK.
TOPRAK ÜSTÜNE ALTINDA YALITIM OLAN BİR MALZEMENİN ÜZERİNE KOYMAK İÇİN.
1-2 CM. YANINDADA HARDİSKTEN ÇIKARILAN CD. KONACAK.
BU CD. TOPRAĞA DEĞECEK.

Bi sorum da söyle olacak çubuğun tam olarak neresine yerleştireyim.

İLGİLİ KONUDA RESMİ VAR. ORADAN İNCELEYİNİZ.

Bi de pirinç cubukta iş yapar mu ?

BEN PİRİNÇ ÇUBUKTA DENEMEDİM. DENEYİP BAKMAK LAZIM.
HER ZAMAN GÜMÜŞ ÇUBUK TAVSİYE EDİYORUM.

Tahta parçasının altından çubuğu geçirdim L şeklindeki çubuğun sap kısıöna 10 cm uzaklıkta ili mıknatısın arasından çubuğu geçirerek denedim bi. Evde çubuk tepki verdi ? Yaptıklarım doğru mudur?

YUKARIDA CEVABINI YAZDIM.

Tesekkür ederim ustam. Bu mıknatısları sadece çubuğa takıp denesek nasıl olur ? bu tür olmaz mı merak ettiğim bi konuda bu aslında. Tepkimeyi güzel veriyor ama CD ile daha iyi bi tepkime verir de suan elde olan 2 tane onları da takip araziye çıkıyorum ustam.

Çırakgenç

Member
BulursamKader25 ustam metal ayrımı için bronzu nerden bulabiliriö saf bronz hiçbiryerde bulamadım internette gümüş altın kolay ama bronz yok

Son düzenleme:

Djzazi

Member
ALLAH Razi olsun Cok Makbule Gecti.
Emeklerine saglik.

Apollon01

Moderatör
Moderatör
Son düzenleme:

Toraman

Member
sa ustalar
benim bir sorum olacak diyelim ki çubuklarla oda yı bulduk daha sonra maden tesbiti yaptık diyelim ki gümüş sinyalini aldık daha sonra elimize aldığımız diğer madenler (bakır altın demir alüminyum kurşun vs)bunlardan biri elimdeyken yinede çubuğun gümüş işareti vermesinin nedeni nedir?

Demirçalık

Aktif Üye
İlk defa duyuyorum hepsinde aynı işareti vermemesi lazım özellikle altın ve gümüş de...
Diğerlerinde çarpı yapması normal...
Ölçüm ve tespit de sorun olabilir

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...