Define Çubukları, Çubukla Boşluk ve Altın Tespiti.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Trakyali72

Member
Değerli BulursamKader25, Mhmt82, Aliömer ustalarım çok defalar üstünden geçilmesine rağmen konuyla alakalı olarak farklı farklı yorumlar okuyorum sizlerden ricam tekrarını geçeceğim konu hakkında yardımcı olmanız.
şimdiden göstermiş olduğunuz ilgi ve alakaya tşk ederim

.. Konu... Serilen kablo ile ölçüm hakkında..

Makul derinlikte ve uygun şekilli bir pda tesbiti yaptınız ve kablo sererek ölçüm yapacaksınız
Ucunda çivi olan kabloyu
a) duvarın hemen bitimi dışından önüne doğru mu
b) duvarın hemen bitiminden iç tarafından önüne doğru mu
c) odanın ortasından mı

2) kablo serdikten sonra kablo istikametine yüryoruz ve çubuklarımız açılıp kapanıyor
a) A-B arası neyin ölçüsünü veriyor
b) B-C arası neyin ölçüsünü veriyor
c) C-D arası neyin ölçüsünü veriyor özellikle bir çok yorumlarda burası eksik veya farklı anlatılıyor
d) kablo ile ölçüm alma işlemi sağlıklı bir sonuç alınabilmesi için kaç tarafa doğru yapılmalıdır
3)değerli tesbiti yapıldıktan sonra değerli madenin derinliğini ölçmek için
Metal metre ucunda neodyum mıknatıs ile ölçüm yapılırken metre nereye serilmeli

Tekrar teşekür ederim

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Değerli @BulursamKader25, @Mhmt82, @Aliömer ustalarım çok defalar üstünden geçilmesine rağmen konuyla alakalı olarak farklı farklı yorumlar okuyorum sizlerden ricam tekrarını geçeceğim konu hakkında yardımcı olmanız.
şimdiden göstermiş olduğunuz ilgi ve alakaya tşk ederim

.. Konu... Serilen kablo ile ölçüm hakkında..

Ben kendi cevaplarımı vereyim inşallah. Diğer ismini zikrettiğin ustalarımız da kendi cevaplarını yazarlar:

Makul derinlikte ve uygun şekilli bir pda tesbiti yaptınız ve kablo sererek ölçüm yapacaksınız
Ucunda çivi olan kabloyu

a) duvarın hemen bitimi dışından önüne doğru mu
b) duvarın hemen bitiminden iç tarafından önüne doğru mu
c) odanın ortasından mı

Şeklini çiziyorum, kalıcı olsun görsel olarak :

Ekli dosyayı görüntüle 239452

2) kablo serdikten sonra kablo istikametine yürüyoruz ve çubuklarımız açılıp kapanıyor.
a) A-B arası neyin ölçüsünü veriyor
b) B-C arası neyin ölçüsünü veriyor

Yukarıdaki şekilde yazdım bunların cevaplarını...

c). C-D arası neyin ölçüsünü veriyor özellikle bir çok yorumlarda burası eksik veya farklı anlatılıyor.

Kardaşım D-E-F noktalarının ne olduğunu çubuk kullanan çoğu kimse bilmez.
Aslında bilinmesi de elzem değildir. Odayı bulmak birçok kişi için yeterlidir.
Biz bu noktalara DAĞINIK noktalar diyoruz. Bizim bildiğimizin özeti şudur:
Bu noktalar odanın içiyle yani odanın içindekilerle alakalıdır.
Satandardı yoktur. Bazan içindeki taş sekiden bazan da eşyadan bazan da içindeki metallerden kaynaklanır.
böyle bir tespitin olursa buraya yaz, ben analizini yapayım inşallah.

Bazı arkadaşlarda, kablo üzerinde giderken, katmanları tespit ettiklerini söylüyorlar:
A-B noktası : 1 metre - katman
B-C noktası : 80 cm. - katman
C-D noktası : 1 metre -katman
D-E noktası : 70 cm - katman
E-F noktası : 2.20 metre - odanın iç yüksekliği.

Bana uymayan bir sistem, veya bende olmayan bir sistem.
Onlara da bir şey demem. Bilgin olsun diye yazdım sana inşallah.

d) kablo ile ölçüm alma işlemi sağlıklı bir sonuç alınabilmesi için kaç tarafa doğru yapılmalıdır

Muhakkak imkan varsa 4 cepheden ölçülmelidir.
Hatta tereddüt yaşanırsa; bir duvarın ortası ve yanları olmak üzere;
3 nokta tespiti de daha sağlam olur. Aşağıdaki gibi :

Ekli dosyayı görüntüle 239454

3)değerli tesbiti yapıldıktan sonra değerli madenin derinliğini ölçmek için
Metal metre ucunda neodyum mıknatıs ile ölçüm yapılırken metre nereye serilmeli

Bunu yapan-tecrübe eden anlatsın. Teorik olarak bilsem de hiç tecrübem olmadı.

Tekrar teşekür ederim
Kolay Gelsin.

Trakyali72

Member
Değerli BulursamKader25 ustam

Öncelikle zaman ayırdığınız için tsk ederim
3.soruya kadar olan cavaplarınızı gayet iyi anladım
A-B ve B-C dışında kalanlara genel olarak odanın içindekiler artık ne varsa dağınık veya toplu taş veya başka bir şeyi anlattığını söyleyebiliriz herhalde
3.maddede anlatmak istediğim olaysa evde bir denemesini yapmıştım bunun arazide de aynısımıdır diye sormak istedim evde yaptığım deneyde yemek masasının altına bir bilezik bıraktım ve yemek masası ile yer arasını metreyle ölçmüştüm 78 cm cıkmıştı sonra bileziği almadan masanın üstüne metreyi açtım bir ucundan nodyum mıknatıs takılı ıdı ve çubuklarımı metrenın üzerinde yavaş yavaş gezdirmeye başladım (metrem 50cm dı her 10cm 1metre olarak gördüm) çubuklarım 7.5 ile 8 cm de çarpı yaptı
Bu olayı görünce çok şaşırmıştım ve arazıde de acaba aynısı yapılabilirmi diye sormak istemiştim

Selamlar

Mhmt82

Moderatör
Moderatör
trakyalı72 bayram abi gerekenleri yazmış arjadaşım .boşta kakan şıkkı doldurayım bende neosyumlu metre değerli tespitı aldığın noktaya konur çarpı yapan yere yani arkadaşım..

Aliömer

Cubuk İle Bosluk ve Metal Tespiti
Trakyali72 ustam BulursamKader25 usatamız kablolo sistemi detaylı şekilde anlatmış. Yüreğine sağlık ilave edilecek bir şey olduğunu sanmıyorum.
Bende metreyle derinlik ölçme hakında kısaca birşeyler yazayım. Ölçüm yaparken metreyi bir bütün kullanma. Sadece 50 cm uzunluğunda kesip kullanman yeterli. Bildiğin gibi 50 cm derinlik ölçümünde 5m ye tekabül eder. Ben daha derin ölçümler için kaullanmak istiyorum dersen metreyi 50 değilde 100 cm kullanabilirsin.
Öncelikle tespit etiğin noktanın üzerine metreyi yere bırak daha sonra Mıknatısı metrenin en sonuna bırak ve sağ eline tekli çubuğu al metrenin ilk santiminde tutarak ölçüm yapmaya başla. Çubuk yavaş yavaş ileri geri hareket eder ve bir noktada sabit kalır sabit kaldığı nokta derinliği verir. Örneğin 10 cmde sabit kaldıysa bu 1 m derinlik demek. Biraz aceleyle yazdım eksiklik varsa kusura bakma

İstnblaybrs

Aktif Üye
Kardaşım,
İlk çubuğu elime aldığımda bu yana 20 sene geçti.
Lakin ustamla tanışalı 9 sene oldu.
2011 de emekli oldum amma hala haftada 6 gün çalışıyorum.
Nasip olursa gelecek sene Temmuz - 2019 da tam emekli olacağım.
Nereye yerleşeceğime henüz karar vermedim.
Karar verdiğimde sitede yazarım inşallah.
Yolu düşeni beklerim o zaman.
İşin gerçeği şimdi çok boş vaktim olmuyor.
Allah cc nasip ederse 2 günde öğretirim sizlere inşallah.
Mangal benden, ter dökmek sizden :))
Gerisi sizin gayretinize ve çalışmalarınıza kalır.
Kendinizi yetiştirirsiniz.
Tabii ki bu söylediklerimin hepsi; eline çubuğu aldığı zaman fır fır dönenler için.
Sinyalleri yavaş alanların 3 kat daha fazla çalışması lazım.
BulursamKader25 ustam Allah hayırlı uzun ömürler kısmet eylesin. İnşallah bize yakın olursununuzda sizin engin tecrübelerinizden ve paylaşmayı bilen güzel yüreğinizden payımıza düşeni alırız...

kabakburgiba

Operatör
ali ömer ustam.şöyle daha iyimi anlaşılır.önce bi oda bulduk.3x3 en boy.boşluk ve derinlik aldık.geldik değerli tesbitine. tam odanın ortasında değerli tesbit ettik.varsayalım.bu köşelerdede olabilir. tam ortasıda 1.5 m diyelim.malzemenin eni 50cm boyuda 50 cm yanlarda boşlukta kaldı.başka hiç bir veri yok. şimdi metal metreyi tam bu 50 cm mi koyacağız,drinlik ölçüsü alacağız.

Trakyali72

Member
Değerli BulursamKader25 Aliömer Apollon01 KYSR Mhmt82 Ruzgarbeykoz ve Trakyalı81

Kablo sistemi ile alakalı

Bahsi geçen 0.75 kabloyu sordum daha önce tek çeşidi vardi ama malum piyasa şartlarından dolay 2 - 3 çeşit 0.75 kablo satışa sunulmış aralarındaki fark ise. 0.75 kablonun içinde akımı daha iyi iletsin diye kullanılmış olan bakır yoğunluğu dur ortalam fiyatı 1 tl den başlıyor 2 tl ye kadar çıkıyor

Gerçeği bizim işimiz elektik akım ile alakalı değil ama kablonun içinde kullanılan bakır yoğunluğunun yapacağımız ölçüm de ne kadar önemi var

Yanı bakır yoğunluğ az olan da kullanılabilir mi yoksa bakır yoğunluğu çok olan kablodan mı alınmalı

Yardımcı olursanız sevinirim göstermiş olduğunuz ilgi ve alakaya şimdiden tsk esetim

Mhmt82

Moderatör
Moderatör
Değerli BulursamKader25 Aliömer Apollon01 KYSR Mhmt82 Ruzgarbeykoz ve Trakyalı81

Kablo sistemi ile alakalı

Bahsi geçen 0.75 kabloyu sordum daha önce tek çeşidi vardi ama malum piyasa şartlarından dolay 2 - 3 çeşit 0.75 kablo satışa sunulmış aralarındaki fark ise. 0.75 kablonun içinde akımı daha iyi iletsin diye kullanılmış olan bakır yoğunluğu dur ortalam fiyatı 1 tl den başlıyor 2 tl ye kadar çıkıyor

Gerçeği bizim işimiz elektik akım ile alakalı değil ama kablonun içinde kullanılan bakır yoğunluğunun yapacağımız ölçüm de ne kadar önemi var

Yanı bakır yoğunluğ az olan da kullanılabilir mi yoksa bakır yoğunluğu çok olan kablodan mı alınmalı

Yardımcı olursanız sevinirim göstermiş olduğunuz ilgi ve alakaya şimdiden tsk esetim
arkadaşım zil telide olur ama düz durması zor olur ondan 0.75 çok damarlı daha mantıklı.fazla kurcalamadan herhangi bir elektrikçiden temin edip ölçumlee baslayabilirsin..boş ver bakır oranını :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...