Elektriksel Direnç Tomografisi ile yer altı görüntüleme sistemi

kabakburgiba

Operatör
her zahmetin birde rahmeti vardır @sefer ustam.arkadaşlar hele bi yoklayalım kendimizi şöyle bakalım ne yapabiliriz.

Bilal Bey

Member
Ustam aradığın bu dosyamı ?

http://docplayer.biz.tr/storage/19/338390/1547794966/eWEzrm7DYOuU3heOsaxXew/338390.pdf

Aşağıdaki sayfada da istediğin bütün Arkeometri belgeleri mevcut.

docplayer.biz.tr
İlk link çalışmıyor ustam. Diğer dosyalar da en fazla 20 sayfa maalesef. Aradığım 33. Arkeometri Sonuçları Toplantısı isimli çalışmaydı.

Surfer konusunda olumlu bir gelişme var mı dadas_25 ustam? Geliştirme, sonuç alma gibi?

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
İlk link çalışmıyor ustam. Diğer dosyalar da en fazla 20 sayfa maalesef. Aradığım 33. Arkeometri Sonuçları Toplantısı isimli çalışmaydı.

Surfer konusunda olumlu bir gelişme var mı @dadas_25 ustam? Geliştirme, sonuç alma gibi?
Ustam Bu 1.Cilt 32 sayfa
Buda 2. Cilt 25 sayfa
Buda 3. Cilt 558 sayfa
Buda 4.Cilt 612 sayfa

Bütün toplantılar ve arkeolojik kazıların kitapları burada mevcut.

Kazı Sonuçları Toplantıları

saftilki

Moderatör
Moderatör

Surfer konusunda olumlu bir gelişme var mı @dadas_25 ustam? Geliştirme, sonuç alma gibi?
ortofoto zaten bizide ta en baştan bizi deli eden buymuş, koordinat sapması ve askk
uzun lafın kısası,
çıktıların bi tutup bi tutmaması
şu iki haftadır hatrı sayılır ilerleme kaydettim ama silbaştan başlamak en iyisi,

toyalp

Bulaşan mazlumun ahıdır.Kainat bu yükü kaldıramaz.
Süper Moderatör
saftilki ustam senin şu mauseclick miydi neydi onun cracklisi var mı sende? ben bir tane indirdim key istiyor. Bu konuda bilgin var mı?

toyalp

Süper Moderatör
Ustam sadece su üc kelime 'elektriksel direnç tomografisi' bakarsak yapilan calismanin yeraltina elektrik sinyallerinin salindigi ve elektrigin farkli yapilardaki katmanlardan gecerken olculen direnc degerlerinden tomografideki gibi yararlanildigi anlasiliyor ki bunu hali hazirda jeofizik dali kullanmaktadir. Radyo dalgasi yerine elektriksel dalga verilerek yapiliyor. Aletler, alinan veriler, verilerin islenmesi, islenmis verilerden 3 boyutlu harita cikartmak vs gerekir. Küçük olcekli Arkeolijik alanlar daha siğ ve belli bir nokta uzerinde oldugundan uygulamasi ve sonuca ulasilmasi zor olmaz fakat buyuk olcekli arazilerde zaman ve emek ister.
Ustam benim bir jeofizik mühendisi arkadaş var onu bizim siteye bir çekebilsem aslında çok şey netlik kazanacak ama o da biraz hantal bu konularda. İlk başlarda define dediğimde bir tarafıyla gülüyordu :) ama şimdi kafaya koymuş. Bir de siteye alıştırsam çok iyi olacakta zamanım yok işim var falan fistan deyip kıvırıyor her seferinde. Aslında ondan öğreneceğim çok sey var lakin ben de müsait olamıyorum anadolu yakasında oturuyor uzak bana. Ama senin bu dediklerinin aynısından bahsetmişti bana. Mala diye bir cihaz falan varmış onlarda yere kazık çakılarak elektrik verip etki tepkiden data elde edip surfer ve bir kaç programla inşaat firmalarının yapacakları binaların zemin etütünü yapıyorlarmış. Bu konuyu açtığımda bana sorduğu tek soru vardı. "Datayı nereden alıyor sizdeki surfer" diye. Ben de garminden deyince garminin derinlik datası alma özelliği yok dedi. Hatta garmin düz arazide önünü göremez diye de alay etti :) Bakalım olmadı ben giderim yanına.

Son düzenleme:

saftilki

Moderatör
Moderatör
key istediğine göre kullanmışsın süresi bitmiş,
kaldır ve regeditten tüm kayıtlarını temizle,
regedit ctrl+f murge yaz ve arat bulduğun tüm murge kayıtlarını sil, taa ki ctrl+f murge kaydı bulamayana dek tekrarla bu işlemi, pc yeniden başlat ve yeniden kur programı, her süresi bittiğinde bu yöntemle 1 ay kazanırsın crack yok

toyalp

Süper Moderatör
key istediğine göre kullanmışsın süresi bitmiş,
kaldır ve regeditten tüm kayıtlarını temizle,
regedit ctrl+f murge yaz ve arat bulduğun tüm murge kayıtlarını sil, taa ki ctrl+f murge kaydı bulamayana dek tekrarla bu işlemi, pc yeniden başlat ve yeniden kur programı, her süresi bittiğinde bu yöntemle 1 ay kazanırsın crack yok
o zaman yoksa bir tane yapmak lazım değil mi :)

jeolog

Co Admin
Co Admin
Ustam benim bir jeofizik mühendisi arkadaş var onu bizim siteye bir çekebilsem aslında çok şey netlik kazanacak ama o da biraz hantal bu konularda. İlk başlarda define dediğimde bir tarafıyla gülüyordu :) ama şimdi kafaya koymuş. Bir de siteye alıştırsam çok iyi olacakta zamanım yok işim var falan fistan deyip kıvırıyor her seferinde. Aslında ondan öğreneceğim çok sey var lakin ben de müsait olamıyorum anadolu yakasında oturuyor uzak bana. Ama senin bu dediklerinin aynısından bahsetmişti bana. Mala diye bir cihaz falan varmış onlarda yere kazık çakılarak elektrik verip etki tepkiden data elde edip surfer ve bir kaç programla inşaat firmalarının yapacakları binaların zemin etütünü yapıyorlarmış. Bu konuyu açtığımda bana sorduğu tek soru vardı. "Datayı nereden alıyor sizdeki surfer" diye. Ben de garminden deyince garminin derinlik datası alma özelliği yok dedi. Hatta garmin düz arazide önünü göremez diye de alay etti :) Bakalım olmadı ben giderim yanına.
Surfer icin isi bilenler hem fikir :)
Surfer uzerinde islenen verilerde garmin olsun baskasi olsun derinlik olmadigi icin yeraltina ait haritalama icin gerekli data olmadigi icin sonuc alinamaz. Bir tek mantikli kismi olur o da yuzey acilip icine bir oda acildi diyelim sonra bu oda tekrar kapatildiginda, eski yuzeyde (ayni mezarliklardaki gibi) bir birikinti olur ve etrafindaki yuzeye gore 5-10cm ciplak gozle anlasilmayacak sekilde yukselme gorulur. Bu yukseltiyi de farkedebilmek icin ise kullanilan x-y-z olcumlerinin milimetrik ve hatasiz olmasi gerekir ki 3 boyutlu modelde o kucuk alanda siradisi bir tepecik gorulebilsin. Yillar icinde (mezarlardaki topragin cokmesi ve kotun esitlenmesi gibi) zeminin duzelmesi veya cukurlasmasi ile farkliligin belirlenmesinin imkansiz hal almasi gercek uydu verilerini ise yarar olmasini engeller. Surfer burada bu verileri isleyen ve bizlerin renklerle bu verileri okumamiza yarayan yardimci bir programdir. Yani istatistik tablolarinin olusturulmasi icin gerekli verileri en basit program olan Excele isleyip olusturdugumuz gibi.
Insallah Jeofizik muhendisi arkadasin ara sira gelir de cihazli yeralti calismalari icin daha detayli bilgi verir :)