Frekanslı alan taramalar konusu

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
Sizin gibi alanında bilgili ustaların burda oluşu siteye ve üyelere bizlere katkı sağlar. Sizde bizim kusurumuza bakmayın lütfen. Daha yapıcı olabilirdim.

atasdibi

Bilgili Üye
Gpr cihaz toprak altında bütün anomalilere duyarlıdır.. Boşluk varsa boşluğu bulur... Herhangi bir yer kazılmış daha sonrasında tekrar toprakla doldurulsa dahi burada bir anormallik var diyecektir.. Metale karşıda duyarlıdır.. ama metal küçükse radarda küçük dalgalanma olacağından farkedilmeyebilir.. bir örnekle 3 metrede dolu dolu 2 avuç altın olsa çok kişi farkedemez.. radarda görür ama değerlendiremez..yani kaçma olasılığı çok.. çok deneyim lazım..Yeralti radarlariyla hava radarlari özde aynı olmasina rağmen çözünürlüğü santimmetrelerle ölçülür.. halbuki hava radarlari on metrelerce iyi çözünurluk verir.. bunu neden yaziyorum 40 metrelik derinliği 2 cm sığdırıyoruz.. tabi anten frekansina göre değişkenlik gosterir.. o ayrı bir konu..Konuya dönersek.. butun bunlar boşluk, metal yada kazılmış doldurulmuş yer için.. yada su birikintisi yada petrol havzası hepsi için geçerli gpr için bunlar bir anomalidir.. yani anormallik diyebiliriz.. orada bir anormallik var.. şudur budur diyemez...
ikinci durum.. bir boşluk var ve içinde sandık var..
bu durumda radar ekranda bir kırılma görünecektir. hemen altinda dibinde bir kırılma daha görmeniz olası ama bu antenin frekansı ve çeşidiyle çok alakalı.. yada şöyle düşünün ćok yakın derinlikte 2 anormallik var.. daha çok boyle okunacaktır.. dedik ya santimlerle çözünurluk..

Manyetometreler ve iki manyetometrenin birleşimi olan gradyometreler..
Boşluk bulmaz.. pusula ne zaman boşluk bulursa manyetometrede o zaman boşluk bulur.. Bu lafımdan çok kişi birsey anlamaz ama siz anladınız..miknatislanan metallere duyarlidir manyetometre.. demirden yapılmıs bir sandık olsun ve içi altın dolu olsun... böyle bir yeriniz ve bilginiz varsa o yere manyetometreyle gidin derim..
Askeriyede mayınları dedektörle ararlar görmüşsünüzdür aslında onlarin çoğu manyetometredir ama millet onları metal dedektör sanır.. zira demir ve türevlerini arıyoruz hassas olmali hayat memat meselesi..derinliğide olmalı.. ne dedik boşluk bulmaz dedik... Roma tuģlasıyla örülmüş bir mezar yada oda varsa böyle bir yer için manyetometrede gayet güzel iş yapar neden roma tuğlasında demir cevheri metalik tozlar bulundurur.. yani yine bosluk bulmaz.. büyük birsey var miknatislanan der kendi dilinde defineci açar bosluk bulur sonra manyetometre bosluk bulur diye nara atar..
Hocam konudan konuya atlamis olabilirim.. cevap oldumu bilmiyorum.. yazarken biraz dağılıyoruz..saglicakla

boşluk içinde demir ve turevi buyuk hacimde bir metal varsa manyetometrenin görecegi direk metal olacaktir.. ama biraz sapmayla .. sapma derinlikle alakalı.. 3, 5 metrelerde önemsiz hedef yine bulunur..
Tamam soruların cevabını aldım teşekkürler, bir soru daha sorayım. Gradiometrenin alınan verileri daha büyük ekranda verilemiyormu yani daha çok pikselle daha ayrıntılı görüntü alınabilirmi alınamıyorsa buna engel olan nedir , veri yetersizliğimi çalışılan alanın boyutumu, sinyalle ilgili bir yetersizlikmi

Mehmetarkın

Member
Hocam süper soru hakikaten mükemmel soru..Lakin cevabı pek uzun.. sonrasında benim dayak yeme zamanım geldi demektir..Ama bu sefer fazla ileri gitmeyeceğiz..Çok basit olarak gradyometre nasıl veri alıyor
Efendim topraga 200 birim manyetik mıknatıslanma veriyoruz.. Arama yaptığımız hat boyunca bize geri dönen birim 230 olsun.. diger hat 225 olsun.. diger hat 220 olsun.. sonraki hat 200 olsun .. ve böylece tüm alan hesaplanır..Her hat üzerindede 20 noktada cihazin tuşuna basmış olalim.. Hani eskiler bilir.. kareli defterlerde amiral battı oynardik.. Bulamadığimiz kare çarpı olur geminin kendisi ortaya lamba gibi çıkardi.. olayın mantığı bu..

Şimdi bunları renklendirelim.. bilgisayar yazılim proğramlariyla ..
Farzedelim bir karede 10 deger olursa mavi olsun..
12 olursa kırmizi olsun
13 olursa yeşil olsun
14 olursa turuncu olsun
vesaire.. bu tamamen bizim tercihimiz... işte burası konunun zart zurt dediği yer..
Şimdi üzerine kitap yazılır ama çok detay var.. fizik formüller yüksek matematik işin ićine girmesi lazımken ne kadar giriyor..
uzatmayalım.. piyasada herkez herdedektör firması kendi gradyometresini yaparken kendi yazilimlariyla cihazlarıni
satıyor.. yaa işte böyle..
Şimdi gelelim 2. mevzumuza
Yıllarca aynı cihazın ultra, pro ,gtr ,gtx afilli modelleriyle yapılan renklerin daha güzel.. görüntünün piksel çözünürlüğünün iyileştirilmesiydi.. 3 boyut özelliğide katılarak görüntüyü evirdik çevirdik alttan üstten her açıdan baktık..Sıkılıncada fareyle hızlı çevirdik..
Şimdi sen diyeceksin ki akıllı adamsın..
En basta verdiğimiz 200 birim 400 olursa olmazmı ..
Olur bal gibi olur ..
ama flc60 flc100 sensörlerle olmaz..
Hep diyorumya bu sensörlerle bi nane olmaz.. Bunlar gerçek manyetometrenin gradyometrenin çakmasının çakması..
Geçenlerde youtube de gezinirken bir firma sahibinin kendi yaptığı isminide güzel koyduğu gradyometresini tanıtıyor..Diyorki gradyometre manyetometreden daha derindir.. Düz mantığı şu olsa gerek 1 manyetometre 20 metre derinlik.. 2 manyetometre 40 metre yapar.. Halbuki tam tersidir unu cok ince elekten gecirmek.. 2 elek 1.elekten çok çok daha ince.. Bir çuval un 2 elekten çikan bir avuç un gibidir aslı..
İşte bu adamlar cihaz yapiyor..

atasdibi

Bilgili Üye
O zaman benim anladığım şu. Bu tip cihazlar üzerindeki sensorler daha fazla ayrıntı veremeyecek kadar basit yapıda, yazılım boyutu sensor kadar onemli (düzgün olmazsa her yerde olmayan şeyleri bulacak), düzgün görüntü için her ikisininde iyileştirilmesi gerekli. Bu cihazlardan gücünün üstünü beklememek gerekiyor, metrelerce derinlik için farklı sensorler gerekiyor, ne kadar yüzeysel tararsak hata olasılığı o kadar azalır. Şöyle bir şey işimizi görür :) 180 Kg. cık gradiometre :)
1705170174762.png

Bu da manyetometre :)

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

Mehmetarkın

Member
O zaman benim anladığım şu. Bu tip cihazlar üzerindeki sensorler daha fazla ayrıntı veremeyecek kadar basit yapıda, yazılım boyutu sensor kadar onemli (düzgün olmazsa her yerde olmayan şeyleri bulacak), düzgün görüntü için her ikisininde iyileştirilmesi gerekli. Bu cihazlardan gücünün üstünü beklememek gerekiyor, metrelerce derinlik için farklı sensorler gerekiyor, ne kadar yüzeysel tararsak hata olasılığı o kadar azalır. Şöyle bir şey işimizi görür :) 180 Kg. cık :)
Ekli dosyayı görüntüle 310214
Aynı düşüncedeyim .. Bu cihazlarla yaptiğımız çalişmalar testler hep çıkarımlarinizi doğruladi..

BMW-45

Aktif Üye
Bmw kardeşim seni inan severim..
Seni yeni tanımıyorum bir kaç seneden beri bilirim.. Paranda var halin vaktinde iyi belli.. Kendinde iyi adamsın hoş güzel adamsın.. Temiz adamsın.. temizlikten kasıt herkezi kendin gibi biliyorsun.. Hinlik cinlik bilmiyorsun...Bir abi , bir dost olarak kabul et bizleri.. Muhtemelen yaş olarak büyüğüzdür..
Çubuklara birşey demem ..su bulur, boşluk bulur ehil kişilerin elinde.. mümkündür olabilir karşı değilim..
Çubuklarla altın, gümüş bulunur diyen vardır.. Bana göre bulunmaz ama çokta karşı değilim belki bulunur , belki ben yanılıyorumdur..Ben hiç rastlamadım.. tanıdığım mesaide bulunduğum o kadar insandada şahit olmadı.. Ama bu hiç olmayacak anlamina gelmez.. Bize rastlamadı demek..Özetle çubuğa eyvallahımız var..
Manyetometre , iki manyetometrenin üst üste birleşmesi gradyometredir.. Bu iki cihazla çok sınırlı şeyler yapılır.. uzun konu çok fazla birşey yazmayacam ama şunu bil asla çil çil altın gömü bulamazsin..bu iki cihaz için çok şeyler yazdım.. eski konularda vardır..
Elinde bu cihazlardan bir tane varsa ikincisi için, bu yeni marka , bu dahamı iyi gibi şeytani düşuncelere kapılma hepsi aynı.. aralarindaki fark senin paran ve paranın aldığı sana verdiği doyum..
okm nin rover 2 si vardi.. sonra exp 3000 exp 4000, exp5000 ve bazic ve pro modelleriyle 6 makina daha üretti ve hep üstüne 50 , 100 bin koydu.. halbuki hepsi roverc2'ydi..Sadece bir örnek yüzlerce örneği var piyasada her markada.. yazmakla bitmez sahtekarliklari..
Gelelim sana .. Güzel kardeşim bir türlü kendini kurtaramadın alan tarama ve türevlerinden... Paran var diye atlıyorsun yeni çıkan her marka ve modele... Bunu kendine yapma... uzak dur işte.. Bu zor olmasa gerek.. Bak burda işi bilen insanlar hobidaşlar az değil.. laa bi dinle daaa.. :)
Teşükkür ederim kardeşim 40 yaşındayım, defineçilik hayatımın tamamı desem yalan olmaz, ben bir çok cihaz aldım kullandım satdım, ilk aldığım dedektör oldu, daha sonralar gpr de aldım ruslardan, sonra yeraltı görüntüleme aldım, isimlerini yazmıyorum reklam olmasın başqa insanlarıda yalnış yönlendirmeyim, daha sonralar 2ci 3cü sınıf dedekrtörle devam etdim bulduklarımda oldu, ama hiç bir zaman alan tarama almadım, çubuk peşinde çok koştum altın gümüşden çubuklar yaptım olmadı be kardeşim. Şimdi gradyometre kullanıyorum boşlukda iyidir altın kiymetli metalleri görmez evet ama tunel açdım onunla. Son olarakda alan tarama ve rezistive arasında kaldım kararım alan tarama oldu, aldım artık kardeşim çöpde olsa iyide olsa buraya yazacam inşəAllah. Temmuzun 4dünde parasını ödediyim cihaz 2 gün sonra elime ulaşacak, sorunıar çıktı bizim gümrükde bu yüzden çok geçikdi. Deyerli düşüncelerin için teşekkür ederim kardeşim. Ben burada yazılan her düşünceye saygı duyarım kardeşim, ama çubuğu bana kimse övmesin neden biliyonmu qardaş çubukda aslında frekansla çalışır, frekanslı alan taramaya çöp diyib çubuk iyidir diyen kişi bu işden zerre anlayışı yoktur diye düşünüyorum. Alan taramalarda frekansı kendin yazıyor tarama yapıyorsun, çubuk sa kendi istediyi frekansa seni götürüyor. Altına altın diyen onu bulan henuz cihaz görmedim, umarım birgün biri çikarda bunu yapar bizde kullanırız onuda sanmıyorum

BMW-45

Aktif Üye
ulkemjzde gradyometre yapan bmw ustamizinda tanidigi cihazını aldigi firmanin sahibi de bizzat " bu gradyometre saf altını gormez" diyor. boşluk görür kazanı görür kılıcı görür kalkanı görür tüneli görür eski yapilarin kalıntılarını gorur ama altını görmez diye bizzat adamin kendisi diyor yani... "Bu iki cihazla çok sınırlı şeyler yapılır.. uzun konu çok fazla birşey yazmayacam ama şunu bil asla çil çil altın gömü bulamazsin"" bu cumlede ifade ettiginiz olayi hususi olarak sormuştum. şöyle sordum açıkçası " yerin 3 metre altında bi oda var odanin da ortasinda açıkta külçe külçe bol miktarda altın var . bu gradyometre bana bu altını nasıl gösterir, bosluk icinde metal verisi mi yoksa metal ayri bosluk ayri mi verir " diye sordum. ben bosluk icinde metal diyecek diye beklerken adam ne dese begenirsiniz . " sadece bosluk gosterir altini açıkta ise goremezsin " dedi. şok oldum acikcasi. adam gayet net bi sekilde anlatti yani makinasini alayim diye turlu turlu sekillere girmedi acikcasi . tabi ozellikle vurguladigi bir sey vardi onun sizin deginmedigiz . o adam saf altından bahsediyordu ve sadece altın ,yaninda baska bir metalin olmasi durumu degistiriyor..
Senin yaptığın yorumu okumuşdum daha önceleri, banada aynısını dedi, saf biri olduğu için makinasını aldım, adam ne dedise aynı çıktı makinası, ben memnunum qardaş. Emeye saygım var, demekki cihaz satanların hepsi dolandırıcı deyildir.

BMW-45

Aktif Üye
usta verdiģin örnek başka mesajı şimdi gördüm.. 2 metre derinlik ki manyetometre için oldukca az bir derinliktir.. üstelik 60 metre çapında 100 metre gibi uzun mu uzun..boru metalse cihaz bunu algılar.. yukarda anlattiğım başka birsey.. sapla samanı karistirmayalim... yukardaki konu bu cihazların boşluk tepkisi ve bosluk icindeki tepkisiydi..saglicakla kalin..
Qardaş aldığım gradyometrede sezium sensor var gradyometrenin ekranında rakamlar var, toprağın altında manyetik deyişiklik olursa anında ekrandakı rakamlar değişir, 2d canlı görüntüde ekranda görürsün hemde anonali değişikliyini, bunu malum konuçduğumuz gradyometerenin kullanıcısı gibi gördüm. Gece yarısı beni bir köye götürdüler, 10nun 10na yer çektim bir şey yoktu, sonra 2d canlı taramaya koydum biraz araziyi gezdim fanarla çektiyim yerden 20 metre aralıda cihaz sinyal vermeye başladı dedimki altda metal var büyük metal inanmadılar burada metal ne ariyor dediler, kazdık 80smdan eski SSSRi yani rus imperiyasından kalma suvarmada kullanan boru çıktı, sonra ben orayı bir daha 3d çektim boruyu net gördüm 3d olarak, cihaz övmüyorum, ama gradyometreler demir demir gibi miknatis tutan metalleri görür ve bizzat şahit oldum

BMW-45

Aktif Üye
Uzun yıllardır burada üyeyim, o kadar yorumlar okudum, bilgili insanlar gördüm, yalan konuşanlar reklam yapanlar gördüm,sesimi çıkarmadım kötülemedim övmedim. Gönül eri kardeşimle tanışdık artık beni tanıyor, Azerbaycanda yaşadığımı sıradan bir defineçi olduğumu biliyor. Ben aldığım gradyometre ve 2 gün sonra Rabbimin izniyle elime gelecek olan alan tarama cihazımla canlı videolar çekib kendisine atacam, onnanda ricam bu siteye koyması insanların bilgilenmesi olacaktır, iyiyse iyi kötüyse kötü. Bu bir ilk olacakdlr, belki daha da önceleri olmuşdur ama ben göremedim. Yorumdan başka bir şey göremedim. İki kişi bir cihaz konusunda biri kötüdür biride iyidr diyorsa onu canlı videolarla kanıtlarsa çok daha doğru olur diye düşünüyorum. Ben bunu yapacam gerisi site idare edicilerine düşer. Maksadım eger bir insan bir işe emek vermişse ve üretdiyi cihaz iyiyse neden insanlar ondan yararlanmasınki. Şimdi benim aldığım alan taramayla bağlı pek iyi bir yorum okumadım burada, ama onunla altın heykel bulan birini tanıyorum. Ama ben yinede başkalarının sözüne arkamı yaslamam, arkadaşım olsa bile sözüne inanıyorum ama reklam yapmam, onun bulub bulmadığını bizzat kendim çekecem videoya sonrada vatsapla Gönül eri kardeşime atacam. Saygılarımla hepinizin yorumuna saygım var beni yalnış anlamayın.

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
Uzun yıllardır burada üyeyim, o kadar yorumlar okudum, bilgili insanlar gördüm, yalan konuşanlar reklam yapanlar gördüm,sesimi çıkarmadım kötülemedim övmedim. Gönül eri kardeşimle tanışdık artık beni tanıyor, Azerbaycanda yaşadığımı sıradan bir defineçi olduğumu biliyor. Ben aldığım gradyometre ve 2 gün sonra Rabbimin izniyle elime gelecek olan alan tarama cihazımla canlı videolar çekib kendisine atacam, onnanda ricam bu siteye koyması insanların bilgilenmesi olacaktır, iyiyse iyi kötüyse kötü. Bu bir ilk olacakdlr, belki daha da önceleri olmuşdur ama ben göremedim. Yorumdan başka bir şey göremedim. İki kişi bir cihaz konusunda biri kötüdür biride iyidr diyorsa onu canlı videolarla kanıtlarsa çok daha doğru olur diye düşünüyorum. Ben bunu yapacam gerisi site idare edicilerine düşer. Maksadım eger bir insan bir işe emek vermişse ve üretdiyi cihaz iyiyse neden insanlar ondan yararlanmasınki. Şimdi benim aldığım alan taramayla bağlı pek iyi bir yorum okumadım burada, ama onunla altın heykel bulan birini tanıyorum. Ama ben yinede başkalarının sözüne arkamı yaslamam, arkadaşım olsa bile sözüne inanıyorum ama reklam yapmam, onun bulub bulmadığını bizzat kendim çekecem videoya sonrada vatsapla Gönül eri kardeşime atacam. Saygılarımla hepinizin yorumuna saygım var beni yalnış anlamayın.
Eyvallah gardasim. Baş tacısın. Lakin ben bu videoları sen başarılı olduğun takdirde Sitede yayınlamiycam hakkını helal et. Hukuki açıdan başını ağrıtamam... Ama özelden soran eden, düşünen olursa şahsını iyi tanıdığım biriyse sunarım o kişiye. Cihaz dandik çöp birşeyse memnuniyetle ifşa ederim ama.

Son düzenleme:

BMW-45

Aktif Üye
Eyvallah gardasim. Baş tacısın. Lakin ben bu videoları sen başarılı olduğun takdirde Sitede yayınlamiycam hakkını helal et. Hukuki açıdan başını ağrıtamam... Ama özelden soran eden, düşünen olursa şahsını iyi tanıdığım biriyse sunarım o kişiye. Cihaz dandik çöp birşeyse memnuniyetle ifşa ederim ama.
Tamam güzel kardeşim nasıl istersen.