• Soru sorabilmeniz için KAYIT olmalısınız.

Hâdis Köşesi

Gönül_Eri

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
24 Kas 2018
Mesajlar
2,116
Beğeni
1,558
Puanları
113
Konum
Galatia
Genel kültür: Osmanlı zamanında kapı kollarının üzerinde Fettâh ismi yazılı iki adet tokmak bulunurdu. Bu tokmaklardan biri diğerine göre daha hafifti. Ağır olan tokmak çaldığında misafir erkek, hafif olan tokmak çaldığında ise bayan misafir geldi demekti. Kapıyı evde bulunanlar ona göre hazırlanıp açarlardı.
 
   

Metalicvoice

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
29 Ocak 2019
Mesajlar
1,881
Beğeni
2,187
Puanları
113
Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) buyurdu ki:

Beş şeye bakmak göze cila verir:

1- Kabeye bakmak,
2- Mushafa (Kur'an) bakmak,
3- Ana babanın yüzüne bakmak,
4- Âlimin yüzüne bakmak,
5- Akarsuya bakmak.
 
   

Metalicvoice

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
29 Ocak 2019
Mesajlar
1,881
Beğeni
2,187
Puanları
113
"Dikkat edin vücudun içinde bir et parçası vardır; o düzelirse bütün vücut düzelir, o bozulursa bütün vücut bozulur. Dikkat edin, o kalptir!” (Buhârî, İmân, 39, Büyû‘, 2; Müslim, Müsâkât, 107)

"Her insanın kalbine şeytanın bir dokunuşu, meleğin de bir dokunuşu vardır. Şeytandan gelen dokunuş şerri vaadedip hakkı yalanlar ve yasaklar. Melekten gelen ise hayrı vaadedip hakkı tasdik eder. Bu bakımdan kim kalbinde bunu (hayrı) görürse, bilsin ki bu Allah’tan gelen bir lütuftur ve bunun için Allah Tealâ’ya hamd etmelidir. Kim kalbinde diğerinden gelen böyle bir şeye rastlarsa, kovulmuş şeytanın şerrinden Allah’a sığınsın!”

Bunu söyledikten sonra Rasulullah s.av.;

“Şeytan sizi fakirlikle korkutur ve size çirkin şeyleri yapmayı emreder. Allah ise size kendi tarafından bir mağfiret ve bir fazl vaadediyor. Allah’ın lütfu geniştir, her şeyi hakkıyla bilendir.” (Bakara 268) mealindeki ayeti okudu. (Tirmizî, Tefsîr, Bakara 268; Nesâî, es-Sünenü’l-Kübrâ, 10/37)

Hz. Peygamber s.a.v.’in sıkça yaptığı ve ashabına da yapmalarını tavsiye buyurduğu şu iki dua ile bitirelim:

“Ey Muhammed peygamberin Rabbi olan Allahım! Günahlarımı bağışla, kalbimdeki öfkeyi gider ve beni yaşattığın sürece fitnelerin saptırmasından koru!” (Ahmed, el-Müsned, 6/302)

“Ey kalpler üzerinde tasarrufta bulunan Allahım, kalplerimizi taatine yönlendir!” (Müslim, Kader, 17; Ahmed, el-Müsned, 2/168)
 
   
Üst Alt