İzmir'de 506 tarihi eser ele geçirildi

Ebu Computer

Bilgili Üye
İzmir'de bazı kişilerin tarihi eserleri topladıkları ve bunları yurt dışına çıkaracakları bilgisini alan İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü Kültür ve Tabiat Varlıkları Kaçakçılığı Büro Amirliği ekipleri, kent genelinde çalışma başlattı.
Ekipler daha önce düzenledikleri 5 operasyonda, 7 zanlıyı gözaltına alıp 218 tarihi eser ele geçirdi. Şüphelilerin ifadelerinden yola çıkan ekipler, teknik ve fiziki takip başlattı.

9 OPERASYONLA 8 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Tarihi eserlerin yurt dışına çıkarılacağı bilgisi üzerine kentte 9 adrese eş zamanlı operasyonlarda ise M.C, İ.P, M.C, H.Ö, C.K, A.K, M.A ve N.D, gözaltına alındı.

Zanlılardan A.K.'nin Urla ilçesindeki evinde yapılan aramalarda üzerinde farklı figürler bulunan altın, gümüş, elektron ve bronz sikkeler, 1 yüzük, 3 farklı ebatlarda ve farklı renklerde vazo, 6 çeşitli boyutlarda iple birbirine bağlanmış çan, 1 adet üzerinde baykuş figürü bulunan sarı obje, hayvan figürlü "scarabe" olmak üzere toplam 191 adet tarihi eser ele geçirildi.

TOPLAM PİYASA DEĞERİ 15 MİLYON LİRA

Ekiplerce zanlı M.A.'nın Konak ilçesindeki antikacı dükkanında yapılan aramalarda 95 tarihi, N.D.'nin Gaziemir ilçesindeki evinde 2 tarihi eser olmak üzere her iki operasyonda toplam 288 tarihi eser ele geçirildi. Eserlerin toplam piyasa değerinin yaklaşık 15 milyon lira olduğu tahmin ediliyor.

Gözaltında olan 8 şüphelinin, emniyetteki işlemlerinin sürdüğü öğrenildi.

ESERLER LİDYA DÖNEMİNDEN

Ele geçirilen ve üzerinde ejderha şeklinde balık figürlerinin bulunduğu 21 adet altın ve gümüş karıştırılarak yapılan elektron paraların Lidya döneminde ilk basılan para örneklerinden olduğu değerlendiriliyor.

Yine ele geçirilen arkeolojide "scarabe" olarak adlandırılan böcek figürünün de M.Ö. 1. yüzyıla ait olduğu ve eski Mısır'da yaşam döngüsünün devamını simgeleyen güneş tanrısının sembollerinden olduğu öğrenildi.

TANESİ 100 BİN DOLAR

Ele geçirilen 57 altın ve gümüş sikkenin de Lidya ve İyon dönemlerinde basıldığı ve döneminin nadir örneklerinden olduğu, tanesinin Avrupa'daki müzayedelerde 20 ile 100 bin dolar arasında değiştiği kaydedildi.

Gümüş ve bronz 7 sikkenin de Helenistik döneme ait olduğu, üzerlerinde hayvan figürleri bulunduğu tespit edildi.

ESERLER MÜZE MÜDÜRLÜĞÜNE TESLİM EDİLDİ

Roma dönemine ait olduğu belirlenen 21 gümüş paranın da üzerlerinde dönemin imparatorlarının resimlerinin olduğu belirlenirken, yine 35 altın paranın da Venedikler'e ait döneminin değerli eserlerinden olduğu belirlendi.

2 adet İslami dönemin ilk altın para örnekleri de ele geçirilirken, yine Bizans dönemine ait nadir bulunan 2 bronz sikke de bulundu. Tarihi eserlerin Müze Müdürlüğüne teslim edileceği öğrenildi.

tatar26

Süper Moderatör
Süper Moderatör
ooo ebucomputer bayagdır görmüyordum seni gördüğüme sevindim... her zaman dediğim gibi izinli kazı yapınız... kültür bakanı ne dedi 1144 tane izin verilipte hiç bir şey bulunamadı dedi. .. bunlar nereden çıkıyor ağaçtan toplanmıyor dur herhalde ...

Emmioğlu

Member
Ustalarım şimdi ben ormanlık alanda dağda izinli kazı yapmak İçin başvurdum diyelim onaylandı ben kazıya başladım beni kim ne şekilde kontrol edecek
Arkeolog mu gelecek ? Jandarma mı gelecek ?
Benim insafıma mı kalacak çıkan mallar ?

Trakyalı81

Yorumlarım 2863 sayılı kanun çerçevesindedir.
Ustalarım şimdi ben ormanlık alanda dağda izinli kazı yapmak İçin başvurdum diyelim onaylandı ben kazıya başladım beni kim ne şekilde kontrol edecek
Bi' zahmet açın 2863 nolu kanunu da okuyun.

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
ooo ebucomputer bayagdır görmüyordum seni gördüğüme sevindim... her zaman dediğim gibi izinli kazı yapınız... kültür bakanı ne dedi 1144 tane izin verilipte hiç bir şey bulunamadı dedi. .. bunlar nereden çıkıyor ağaçtan toplanmıyor dur herhalde ...
ustam O izinli kazilarda buyu tilsim cok oldugundan
malı kaydiranlar varmis.gomu yer degistiriyiimis...bu haberdeki objeleri kaydiran olmamis.hemende 15 miluon deger bicmisler.eeeee biz verince 2 ay komisyonun deger bicmesini niye bekliyiik ozaman

vakko

Çok sevipte Taptığımız Başlara Taç Yaptığımız....
Ele geçirilen 57 altın ve gümüş sikkenin de Lidya ve İyon dönemlerinde basıldığı ve döneminin nadir örneklerinden olduğu, tanesinin Avrupa'daki müzayedelerde 20 ile 100 bin dolar arasında değiştiği kaydedildi.
Ülkemizde müze kaç para veriyor acaba bu sikkeleri getirene ? tanesi için 1000 TL veriyormudur ?

uçanhollandalı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Başvuruyu bulunduğun yerdeki müze müdürlüğüne mi yaptın? Süreçle ilgili bilgi almadın mı?
Kazı başlarsa sen bu ekipteki insiyatifi olmayan tek kişi olacaksın. Hele birde kültür varlığı çıkarsa kuruş bile alamayacaksın. Yaptığın masrafta yanına kar kalacak.