Kayadaki kesiklerin bir anlamı var mı? yoksa doğal mı?

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
BulursamKader25 ustam çok teşekkür ederim vakit buldukça bu dediklerinizi uygulamaya çalışıcam.Allah nasip ederse bu bahar tayinimi doğu karadenize aldırmayı düşünüyorum. Artık 10 yıllık birikimin meyvesini alma zamanı diyorum inşaallah :) sizlerinde destek ve duası ile

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.

Karacasan

Aktif Üye
BulursamKader25 ustam emeğine sağlık, Allah Razı olsun.
Aşağıdaki fotoda en değerli işaret dediğiniz kayanın arka tarafında aşağı yukarı 3x3 kare tespitim oldu ama soğuktan dolayı çubuk kullanmakta zorlandığımdan teyit edemedim. olabilir mi sizce?? yoksa kayalığın altındamı giriş aramalıyım.

Ekli dosyayı görüntüle 224064

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
BulursamKader25 ustam emeğine sağlık, Allah Razı olsun.
Aşağıdaki fotoda en değerli işaret dediğiniz kayanın arka tarafında aşağı yukarı 3x3 kare tespitim oldu ama soğuktan dolayı çubuk kullanmakta zorlandığımdan teyit edemedim. olabilir mi sizce?? yoksa kayalığın altındamı giriş aramalıyım.

Ekli dosyayı görüntüle 224064
Kardasim,
Altinda olmadigi kesin.
Ya onundedir giris yada arkasinda.

Tunel olmali.
Derinlik fazla olmali.
Buradaki oda mevcutsa ya baska bir seydir,
Yada figurun odasidir.
Figurun odasi ise bu gomu sistemi bildigimizden ayri yeni gorecegimiz bir sistemdir.
Tespitler iyi yapilmali.
Derinlik ve oda olculeri net alindiktan sonra da degerli metal tespiti yapilmalidir.
Etrafda baska mezarlar ve mezar odalari da mevcut olabilir.
Bu tepeden baska yerde birsey aramayin.
Buradaki emarelerin hepsi bu tepeye aittir,
Baska yerde olan bir isaret silsilesi burada yok.
Tepenin zirvesinden 20-25-30 metrelere inerek yatay olarak dairesel bir sekilde dolasarak tunel var mi yok mu tespit etmeyide unutmayiniz.
Ön işlem icin uygun bir yerse,
Butun mesai ve gucunuzu buraya verin.
Gerekirse 2 ay yogunlasin.

Kolay Gelsin.

R00T

Profesyonel
Co Admin
Bölge urartu halkının yaşam bölgesine benziyor . Daha net ve aşikare işaretler yakalamadan sen bunlardan birşey alamazsın .Ben urartu bölgesine benzettim doğru ise teyit edersiniz.Ve dediğim doğru ise @nık usta demiş ya doğal uğraşma. Haksızda değil Taşın kayanın gerçek ustası onlar olduğu için doğala uydurmada üzerlerine yoktur.Bu şekilde sonuç alabileceğini düşünmüyorum daha net işaretlerle buluşman gerek bölgede.Emek harcamışsın fotoğraflamaların için tebrik ederim.
Saygı ve Sevgiler

toyalp

Bulaşan mazlumun ahıdır.Kainat bu yükü kaldıramaz.
Süper Moderatör
Koca büyük tümülüs ve anıt mezarlar üzerindesin tahmini söylüyorum bölge mezopotamya hititler urartular persler romalılar asurlular ve daha kimler kimler gelmiş geçmiş lakin bu işaretler daha çok commagenelilerin medeniyetini andırıyor. Buranın işçiliği oldukça zor ve meşakatlidir. Dönem soygunları olma ihtimali çok ama çok yüksektir. Tepe bütün vadiye hakim bir noktada ve konumu çok ama çok güzel. Bu durumda altında yatan veya yatanlar da kıymetli statülü insanlardır. Bulursamkader üstadımız özenle üzerinde durup çizim ve açıklamalarını net bir şekilde yapmış. Çok güzel tespitlerde bulunmuş ve dediğim gibi burası basite alınacak bir yer değildir. Öncelikle burayı bir dedektör yardımı ile üstten bir tarayın. Kasa tek tek vs. bir şey varsa ayıklayın daha sonra da ustaların tavsiyeleri doğrultusunda gerekli işlemleri yapın. Başka türlü burası bitmez ne malı biter ne işi biter. Ayrıca aşağı resimde kapağa benzeyen kayayı inceleyin kendisinde ve çevresinde boşluk var mı yok mu test edin varsa en kolay görünen o galiba. Aynı zamanda bir mezar steli olma ihtimali de var. Ama ben lahit kapağına çok benzettim belki de dönem soygunu yemiş ve açılmış bir lahittir. Hayırlı forumlar.

Ekli dosyayı görüntüle 224137

R00T

Profesyonel
Co Admin
Bölge neresi acep.Merak ettim

Karacasan

Aktif Üye
Eyvallah ustalarim hepinizin emegine saglik.

lagardel

Aktif Üye
selmalar;
ilk resimdeki kayada delik var hocam mümkünse çekiç ve ya değerli tespiti yapabilen cihazla kontrol etmeniz faydanıza olacaktır.
rast geleee