Metal dedektörle Altın nugget arayan varmı?

CANADALI

Aktif Üye
Ne güzel İstanbul :)

Sarıyerli34 kardeşim İstanbul sarıyerdemi oturuyorsun.

Niye sordun dersen bizans zamanında sizin orda Sarıyer adı altın madeninden geldiği söylenir mevkiyi bilirmisin.Hatta Osmanlıda deneme yapılmış ama maden varda damar zayıf diye bırakılmış.Ama genede altın çıkıyormuş sonuçta.mevkiyi pmden geçersen bir fikir sahibi oluruz.:)

timur964

konularim

Kıymetli arkadaşım bende detaylı yazdımki hiç bilmeyen varsa işler nasıl yapılıyor öğrensin diye.Yoksa aynen yazdığın gibi bu işlerde işi bilecen şahsen eritme ıvır zıvır işler benim için neden dersen ben zaten meslek lisesi döküm mezunuyum altın neki sana saf çelik yaparım sıkıntı yok yani.Ama işte techizat lazım işler için.
Birde kapalıçarşıda zaten bende imalatçı ağalar var nugget latın olsun yeterki bellge imiş ramatmış eritme imiş onlar benim için sıfır sorun yeterki mal olsun eritme analiz sonuç sana diyim taşşş çatlasa 2-3 saatlik işlem yani..Analiz belgesini aldımı zaten toptan altın alan yerler var ver takoz altını analiz raporunu ver balyayı 4 saatte para cepte…
bende mesleğin kendisinden mezunum 30 yılım geçti . patent no mevcut . erittiğim altın miktarı 2 tonu geçmiştir

kaf

Yeni Üye
Kazdağları'nda altın madenleri durduruldu - Çevre Haberleri - Radikal

Haber eski ama işte bende biri bu olaylar olurken sene 2010 da denk geldi adam burda kaz dağlarında
oturan köylü işte adam yememiş içmemiş hırs yapmış 1 senede buldum dedi nuggetleri ben bizzat gördüm
dedektörle toplamış 1.110 gram dı.İstanbula getirmiş mal ramattran geçti ayrım yapıldı takoz yapıldı ve satıldı
adam yaklaşık o zaman masraflar düşünce 39.000-USD yi cebine koydu gitti.:200:

Şimdi bunu okuyupta oraya gidip arayan olursa boşa gider.Gidip görmedim ama eskisi değil diyorlar.
İşte anca orda evin köyün olacakki çıkıp arada bakacan yoksa 3-5 gün ara olmaz yani.:S:
Anladım. Dediğin gibi orda ev olacak ara ara gezinti hesabı olur. Hem hobi niyetine hmde getiriside var :)

Yalnız 1 sene bile olsa 1 kilo toplayabilmişse orası baya kıymetli bir yermiş anladığim.

CANADALI

Aktif Üye
Anladım. Dediğin gibi orda ev olacak ara ara gezinti hesabı olur. Hem hobi niyetine hmde getiriside var :)

Yalnız 1 sene bile olsa 1 kilo toplayabilmişse orası baya kıymetli bir yermiş anladığim.
Kardeşim definede aynı olay sözkonusu yıl 2000 içanadoluda define için geziyoruz.Adamın köyüne gidiyorsun adamla gezerken hemen gören bu kim niye geldi ne arıyor gibi meraklı meraklı sorular.sene 2000 de yani.
Şimdi yıl olmuş 2017 artık herkeste cep var cepte kamera var işte değişik bir yere gitsen alo jandarma olma olasılığı ben sana diyim % 99.99 dur…
Onun için misal adamın köyü orda işte zaten işi gücü yok almış dedektörü çaktırmadan toplamış.Mesele imkan varsa kendi köyünde yada civar köylerde arayacan ilk etapta ihbar edilme olasılığı az ama risk az.Yoksa yabancı yerde ihbar olayı artık kaçınılmaz.

Birde via Explorer denen kanalda 3-4 ay resmi izin veriyorlar avustralyada dedektörle nuget arayanlar var orda işte 3-4 ayda 1 kilo bulanda var 2 kilo bulanda var birde kamyın elek gibi kazı ekibi olanda 3-4 ayda misal 15 kilo çıkaranda var.

Olay şunda bitiyor altın nuggetin topraktaki verimlilik olayı.Kaz dağlarınaada bayağı varda benim anlamadığım taraf bizim devleti yönetenler işi bilmiyor.Neden diyin.

Amerikada alaskada kanadada avustralyada arıyorlar işte discovery channel gibi görüyoruz orda adamlar siyanür kullanmıyorlar.

Görünen toprak kazılıp kamyona yüklenip dev elek gibi makineye atılıp toprak basınçlı temiz su ile işleniyor başınçlı su temiz oalcak tek şart bu diyorlar.Makinelerde ise 5-6 elek var ele ele ele işte altınları dibe çöktürüyorlar geri kalan taş kayada atılıyor.Adamlar en sonda makineyi kapatıyorlar en altta elekte halı gibi parçayı alıp dev küvetlere silkeleyip onuda artık hababam ufak döner eleklerden geçirip altını yakalıyor.Ama görünen bu işlemlerde siyanür yok.
Peki bu 5-6 ülkede siyanür kullanamdan böyle arıyorlarsa.Bizim ülkede siyanür kullanma izni veriyor bunu sormak lazım devleti yönetenlere.

kaf

Yeni Üye
Kardeşim definede aynı olay sözkonusu yıl 2000 içanadoluda define için geziyoruz.Adamın köyüne gidiyorsun adamla gezerken hemen gören bu kim niye geldi ne arıyor gibi meraklı meraklı sorular.sene 2000 de yani.
Şimdi yıl olmuş 2017 artık herkeste cep var cepte kamera var işte değişik bir yere gitsen alo jandarma olma olasılığı ben sana diyim % 99.99 dur…
Onun için misal adamın köyü orda işte zaten işi gücü yok almış dedektörü çaktırmadan toplamış.Mesele imkan varsa kendi köyünde yada civar köylerde arayacan ilk etapta ihbar edilme olasılığı az ama risk az.Yoksa yabancı yerde ihbar olayı artık kaçınılmaz.

Birde via Explorer denen kanalda 3-4 ay resmi izin veriyorlar avustralyada dedektörle nuget arayanlar var orda işte 3-4 ayda 1 kilo bulanda var 2 kilo bulanda var birde kamyın elek gibi kazı ekibi olanda 3-4 ayda misal 15 kilo çıkaranda var.

Olay şunda bitiyor altın nuggetin topraktaki verimlilik olayı.Kaz dağlarınaada bayağı varda benim anlamadığım taraf bizim devleti yönetenler işi bilmiyor.Neden diyin.

Amerikada alaskada kanadada avustralyada arıyorlar işte discovery channel gibi görüyoruz orda adamlar siyanür kullanmıyorlar.

Görünen toprak kazılıp kamyona yüklenip dev elek gibi makineye atılıp toprak basınçlı temiz su ile işleniyor başınçlı su temiz oalcak tek şart bu diyorlar.Makinelerde ise 5-6 elek var ele ele ele işte altınları dibe çöktürüyorlar geri kalan taş kayada atılıyor.Adamlar en sonda makineyi kapatıyorlar en altta elekte halı gibi parçayı alıp dev küvetlere silkeleyip onuda artık hababam ufak döner eleklerden geçirip altını yakalıyor.Ama görünen bu işlemlerde siyanür yok.
Peki bu 5-6 ülkede siyanür kullanamdan böyle arıyorlarsa.Bizim ülkede siyanür kullanma izni veriyor bunu sormak lazım devleti yönetenlere.
Bu biraz denetimli işlem yaptırtmaktan geçiyor bence. Yani devlet çıkacak mamülü denetlemek istiyor vergi vs yüzünden, burda karlı gözüken sistem (madenciler açısından siyanür olur sanırım) siyanür gibi görünüyor. Çünkü küçük çaplı elekle makinayla felan uğraşmazlar, devlet dnetiminde olduğu için, büyük ölçekli düşünürler. Senin bahsettiğin sistemler hep şahıslara ait 3-5 tane işçileri var.

Ama tabiki bunların en büyük nedeni ülkenin ekonomik durumu. Adamların durumu çok iyi zaten devlet küçük girişimciyle uğraşmıyor, ordan gelecek gelir umrunda değil o yüzdn izni veriyor o makinayla eleyenlere, adam rahat etsin hesabı.
Zaten dediğin gibi dogaya akrşı bir tehtidde yok alan memnun veren memnun.
Birde ben inqnıyorumki eğer bunların durumu kötüye gitsin az, en kral dnetlemeyide kısıtlamayıda yine bunlar yapar.

Ama inşAllah durumumuz daha iyiye giderse ( uzun vadeden bahsediyorum ) bu tarz küçük girişimlere gerekli izinler bizdede verilecektir. O zaman gelir kısmet olurda görürsek şayet makarasını yapariz bak geçmişte izin verilmiuirmuş vs diye.