Mezar odası kapak

ragıp

Uzman
ustam, bu üç X dan hiç biri kapak değil.
neden biliyormusun?
kapak olan taşın üzerinde en az 50 cm toprak veya kaya kalınlığı olmalı
bu üç taşın üzeride,ana toprak ile aynı seviyede
bölgeye gittiğinde tekrar kapak taşı araştır derim.

selametle

denizci17

Member
Yeşil X bölgesinin sol üstü kazama ustanın dediği yer.Belki orasıda olabilir.Ama bölgede anlattığınız tipte biyer gözüme çarpmadı.Birdahakine yine bakarım ustam.Teşekkürler.Selametler

kazama

İnanıyorsan denemeye değer !
@kazama
kıymetli ustam, aşağıdaki fotoğrafın tam ortasında da bir kare oyma var sanki
o kare oymanın mezarı hangi yönde olmalı sence? nerede olabilir?
ragıp ustam iletiyi görmedim şimdi tesadüf okudum yorumu :)
Kare oyma olarak dediğin yer taslar döşenirken meyil verme işleminden oluşmuş gibi . Güzel yer yapmışlar en ince ayrıntısına kadar hesaplanmıştır. Sen söyleyince dikkatimi çekti taşların dizilimi ve ortada akıntı yeri var sanki bu güzel bir ip ucu . Akıntının başladığı yer nereye gidiyor ? Ve nerde başlıyor ? Başladığı yerde güzel bir sunak olabilir büyükçe taşın toprağın altında .. Bittiği yer de girişe yakın yerdir yada tam tersi girişi aşındırmasın diye akan yağmur suyunu tahliye için baska yöne vermek içinde olabilir .

ragıp

Uzman
@ragıp ustam iletiyi görmedim şimdi tesadüf okudum yorumu :)
Kare oyma olarak dediğin yer taslar döşenirken meyil verme işleminden oluşmuş gibi . Güzel yer yapmışlar en ince ayrıntısına kadar hesaplanmıştır. Sen söyleyince dikkatimi çekti taşların dizilimi ve ortada akıntı yeri var sanki bu güzel bir ip ucu . Akıntının başladığı yer nereye gidiyor ? Ve nerde başlıyor ? Başladığı yerde güzel bir sunak olabilir büyükçe taşın toprağın altında .. Bittiği yer de girişe yakın yerdir yada tam tersi girişi aşındırmasın diye akan yağmur suyunu tahliye için baska yöne vermek içinde olabilir .
ustam, taşlar fazlası ile ustalık ile yerleştirilmiş.
bukadar muazzam bir taş dizimi. şaşkınlık verici
paylaşım sahibi arkadaş, kapak taşı olabilecek bir bölge paylaştı ama
o yerler beni ikna etmedi.
sizce buraya üstten bu dizili taşlardan birini sökerek girmek denene bilirmi sizce.
mevcut fotolarda ben giriş göremedim.
sanırım derinlik ölçümü de yapılmamış.
burada derinlik ölçümüde yanıltıcı olabilir

@deli firat

kıymetli ustam, bu konuda da sizin tecrubeleriniz mevcuttur, bu konuda siz ne düşünürsünüz?

selametle

Son düzenleme:

deli firat

DOĞACI
Fotolar yetersiz biraz uzak çekim fotosu varmı son yükledigin resmin

kazama

ragıp ustam O dizili taşın bende öyle 2cm mermer gibi çekince altı mezar oldugunu düşünmedim .Arkadasta bunun farkında zaten . O taşlar yerin altında kocaman bloktur . Kurcalamışlar orjinal hali olsa temizlenip resmedilince ele veriyor hangi yön olduğu ama arkadaslar ya makinayı oymanın içine sokup yada anlamsız resimler ile geldiği için çoğu konudaki yer es geçiliyor .Çünkü elde birşey yok ,böyle ortamda burdaki kişileri ordaymış gibi hissettirip ,o mekanı 3d buraya taşımak yer altına günlerce taş toprak eşelemekten iyidir.

ragıp

Uzman
@ragıp ustam O dizili taşın bende öyle 2cm mermer gibi çekince altı mezar oldugunu düşünmedim .Arkadasta bunun farkında zaten . O taşlar yerin altında kocaman bloktur . Kurcalamışlar orjinal hali olsa temizlenip resmedilince ele veriyor hangi yön olduğu ama arkadaslar ya makinayı oymanın içine sokup yada anlamsız resimler ile geldiği için çoğu konudaki yer es geçiliyor .Çünkü elde birşey yok ,böyle ortamda burdaki kişileri ordaymış gibi hissettirip ,o mekanı 3d buraya taşımak yer altına günlerce taş toprak eşelemekten iyidir.
Kıymetli ustam, hakkın var.
lakin; buradaki hiç bir üye arakadaşımız, bizlerde dahil profesyonel değiliz. 3 D makineyi nereden bulacaksın?
kişi bir takım çubuk için bile büyük para diyor. (60tl iki tel gümüş çubuk)
dolayısı ile bizler, arkadaşlarımıza gerek tecrube, gerekse yorumlarımızla, 3d gerek kalmadan yönlendirmeliyiz.
o sebeple, sizin ile beyin jimlastiği yapmak istedim. maksat birilerine yardımcı olmak

selametle

kazama

Kıymetli ustam, hakkın var.
lakin; buradaki hiç bir üye arakadaşımız, bizlerde dahil profesyonel değiliz. 3 D makineyi nereden bulacaksın?
kişi bir takım çubuk için bile büyük para diyor. (60tl iki tel gümüş çubuk)
dolayısı ile bizler, arkadaşlarımıza gerek tecrube, gerekse yorumlarımızla, 3d gerek kalmadan yönlendirmeliyiz.
o sebeple, sizin ile beyin jimlastiği yapmak istedim. maksat birilerine yardımcı olmak

selametle
Ustam maksat 3d makina bulmak almak değildi :)
Elimizdeki cep telefonları ile hep istenir çevre resimler , yakın uzak , açılı tüm yönler bunu başarmak adı altında söyledim .Zaten bunu başarınca 3d görüntü tek bir karede oluyorsa ,50 tane resim ile biz burda kafamızda o resimleri birleştirip 3d görüntüyü alırız inşAllah :)
:200:

deli firat

DOĞACI
Ustam işçilik ve muazam dizilişi görmemek mümkün degil kanal nereye çekiyor sonunda ne var ayrıca o dizilişlerde zayıf nokta neresi mevcut fotolar dedigim gibi yetersiz bizde bir huy varki ya işaretlerin nerdeyse agzına girip bir kare çekeriz yada on mt bir kare foto çeker hadi çözelim deriz yani kısacası sonum yok vicdanlı olanda yanlış yönlendirmemek için ya yorum yapmaz yada ayrıntılı foto ve sonum ister konu sahibi mesajı almıştır inşallah saygılar selametlen

ARCHAEOLOGISt

Yeni Üye
dereyle kilise arasi kac mtre burasi havalandirmaya benziyor ayni güney bati tarafina boşluk çalişmasi yapin dereye kadar.

denizci17

Member
ARCHAEOLOGISt
ustam dere yatağı yaklaşık 1-1,5 km aşağıda yapı olarak başka birşey yok etrafta.
Kilise yukarıda kalıyor.