• Soru sorabilmeniz için KAYIT olmalısınız.

Mezarlik Krokisi (Görsel)

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Yönetici
Co Admin
Selamun Aleykum.
Bugun piknik yaparken bir arkadasimiz kaya uzerinde.oyuk olan bir yer var dedi. Yakindik o alana gidip baktim. Sizin icinde birkac fotograg cektim.
Bu sekilde olan yerlerde bilgi ve tecrubesi olan paylasabilir. Gariban fakir mezari deyip cok kaale almayiz. Lakin seyrek de olsa kiymetli birseylerin olabilecegini soyleyen ustalarimiz var.

1-Tasin yuzeyi -eğimi- fikir verir mi?
2-Aralarindaki mesafe, fiili mezarlar arasini da ifade eder mi?
3-Statusu yuksek olanlar burada yatmadigina gore onlarin mezari nerededir?
4- Derinlik ne kadar olur?
5-Bu mezarlar bu krikoye ne kadar uzaktadir genellikle?
5-Mezarlarin sekli nasildi? Daha once bulduysaniz.?
Vs.vs. soru ve cevaplari....?

IMG_20200324_164448.jpg

IMG_20200324_164348.jpg

IMG_20200324_164324.jpg

IMG_20200324_164250.jpg

Turko

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Abi muhtemel taşın yüzeyi araziyi simgeler çünkü genelde çoklu oymalar düz yüzeyli taşlarda olur. Özenle hazırlanmış yüzeylerde.

Turko

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Boylu boyuna uzanmış insan şekilde durması kayanın başka bir mevzu tabi. Göğüs kısmına oymalar işlenmiş. Baş kısmı doğuda yada güneyde ise yüzü batıya bakıyor dur muhtemel mezarlar fotoğrafı çekmek için durduğun an sol tarafında kalmıştır.

matrax33

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Taş kesen biri murcunu bilemiş şöyle bi deneyim demiş vurmuş rasgele.

Mal bulanındır

Moderatör
Moderatör
j
Selamun Aleykum.
Bugun piknik yaparken bir arkadasimiz kaya uzerinde.oyuk olan bir yer var dedi. Yakindik o alana gidip baktim. Sizin icinde birkac fotograg cektim.
Bu sekilde olan yerlerde bilgi ve tecrubesi olan paylasabilir. Gariban fakir mezari deyip cok kaale almayiz. Lakin seyrek de olsa kiymetli birseylerin olabilecegini soyleyen ustalarimiz var.

Ekli dosyayı görüntüle 273108

Ekli dosyayı görüntüle 273109

Ekli dosyayı görüntüle 273110

Ekli dosyayı görüntüle 273111
Sayin ustam yakin ve gecmis donem soygunu yemediyse bu kayanin ustune cikip pusula yonunde dogu ya bakilmali maalum yigmalar yada çökmeler gibi emareler 100 mt mesafede belli olmali ayni sulaleden kisilerin barindigi bu mezarlik alanda inanisa gore nizami 3 oyuk olan yerde ayni aileden digerlerinde akrabalardan mefta bulunur.enfazla erozyonu doga yipranmasinida hesaplarsak 2 mt derinde mezar emareleri mevcuttur ancak oda mezar yuksek statu olmadigi icin .maddi anlamda tatmin edici olmaz.cunku sizinde maalumudurki tum medeniyetlerde yuksek elit burjuva takimi mezari ya anitmezar ya hayvan figurlu mezar yada bariz diini sembollu mezar olur lahit dahil.
Bence durum budur

Trakyalı81

Yorumlarım 2863 sayılı kanun çerçevesindedir.
Moderatör
Taşın uzunlamasina yattığı yerin sağ tarafına doğru nekropol alan maximum 300 m içerisinde olması lazım.
Değerli olanlar, coğrafyanın uygun şekline göre nekropole maximum 1 km mesafede olması yüksek muhtemeldir.
Benim krokiye çok benziyor. Benimkinin çözüm mesafeleri bu mesafelerdi.

Alan taramayla maximum 3 saat içinde hepsinin üzerine kırmızı bayrak dikilir..

Son düzenleme:

Turko

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Taşın uzunlamasina yattığı yerin sağ tarafına doğru nekropol alan maximum 300 m içerisinde olması lazım.
Değerli olanlar, coğrafyanın uygun şekline göre nekropole maximum 1 km mesafede olması yüksek muhtemeldir.
Benim krokiye çok benziyor. Benimkinin çözüm mesafeleri bu mesafelerdi.

Alan taramayla maximum 3 saat içinde hepsinin üzerine kırmızı bayrak dikilir..
Reis var mı kullandığın alan tarama. Yazsana bana özelden. Az sohbet edelim.

deli firat

DOĞACI
Süper Moderatör
Genelde kıymetli birşey olmaz fakir fukara mezarı ama tepe yerin iki yamacındaki iki mezar iyidir bunlar genelde atıyorum o köyün zenginlerinin mezarı olur tahminimce iki ayrı mekanda tecrübe etiğim kadarı ile benzer şekilde

KULT

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Ustam oymaların olduğu kaya, üzerinde anlatılmaya çalışılan tüm mezarları görmek zorundadır. Oymaların düzeni ve aralarındaki mesafe arazideki mezarların düzenini birebir temsil etmez. Burada tek gerçek oyma sayısınca mezar olduğudur. İşçiliği çok kolaydır. Gariban mezarı deyip geçmeyin, zamanın değersiz bir tanrısal heykelciği yada kutsal kitabı bile benim diyen statü sahibi mezarına 10 basar. Etraftaki çökmeler zaten sizin gibi bir ustanın deneyiminden kurtulamaz. En çok ama en çok 200-300 metre etrafında rastlarsınız. Selametle...

@ibrhm

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Yazilar ve cizgiler çoban işi.
Sadece oymalara bakiniz :)))
Ustam y
Selamun Aleykum.

Ekli dosyayı görüntüle 273108

Ekli dosyayı görüntüle 273109

Ekli dosyayı görüntüle 273110

Ekli dosyayı görüntüle 273111
Ustam yön vermemişsiniz yön doğrumu?
Pek gariban işine benzemiyor. Daha çok içerinin haritası gibi..Tektek üsten açılacak yer degil gibi .derinlik 4,,5 arası.

Ekli dosyalar

BulursamKader25

Yönetici
Co Admin
Abi bölgede haç varrmıymış, böyle bir duyum almışlarmı.
Burasinin tahminen 300 metre sol caprazinda kilise yeri mevcut. İslemeli kapi tasinin uzerindeki haçi gordum. Muhtemel toprak altinda guzel yerler duruyor. Alani tamamen taradim. Gocmemis saglam 4 metre asagida odayi tespit ettim. İcinde metal olmayinca fazla ugrasmadim. İsin garib tarafi şu: Bu fakir mezarlarinin krokisi olan bu kaya, o alanin en zirve tepesinin uzerinde :))

BulursamKader25

Yönetici
Co Admin
Ustam y

Ustam yön vermemişsiniz yön doğrumu?
Pek gariban işine benzemiyor. Daha çok içerinin haritası gibi..Tektek üsten açılacak yer degil gibi .derinlik 4,,5 arası.
Hemen hemen dogru yazdigin yonler.

Üst Alt