Surfer'den Kordinatlara Filtreleme Yaparak Görüntü Elde Etmek

saftilki

Moderatör
Moderatör
S. Aleyküm arkadaşlar... öncelikle hayırlı cumalar. @saftilki usta Filitrelemeile alakalı bir sorun var. Mesela filitreleme yapacağımız bölgeyi geniş acılı olarak koordinatliyoruz ve surferde filitre ediyoruz, buraya kadar sıkıntı yok. Şimdi filitre ettiğimiz alanda hedefi gördük ve hedefi daha iyi filitre edebilmek için sadece hedefin etrafından koordinat alıyoruz ve surferde filitre ediyoruz lakin bu sefer hedef ya görünmüyor yada en kenarda önceki ile alakalı olmayan çok az bir yeri görünen başka bir hedef beliriyor... bunun sebebi ne olaki? Birde ek bir sorum olacak, siz filitre yaptığınız yerde mezari bulduğunuz zaman kac metre derinlikte olduğunu söylüyorsunuz bunu nasıl anlıyorsunuz?
bölgeyi geniş çaplı kordinatlıyoruz derken gereğinden fazlası olamaz, bakın bazı haritalarda incecik kare çizgiler görülür onu referans alabiliriz kanımca,
şüpheli konumu keşfettik diyelim etrafından kordinat almak derken o alanı daire içine alman büyük hata, dairenin içinide doldur,
mesela ilk işlemi 100 mt den yaptıysan 2. ye 50 mt den, dedefi çember içine alma diye bişi yok,
metraj almayı bana hiç sorma

Adam78

Aktif Üye
bölgeyi geniş çaplı kordinatlıyoruz derken gereğinden fazlası olamaz, bakın bazı haritalarda incecik kare çizgiler görülür onu referans alabiliriz kanımca,
şüpheli konumu keşfettik diyelim etrafından kordinat almak derken o alanı daire içine alman büyük hata, dairenin içinide doldur,
mesela ilk işlemi 100 mt den yaptıysan 2. ye 50 mt den, dedefi çember içine alma diye bişi yok,
metraj almayı bana hiç sorma
Üstad söylemek istediğim o değildi, şöyle anlatayım sizin çektiğiniz video daki gibi koordinatları girdik sonra filitre ettik ve hedefi gördük sonrasında ise hedefin tam etrafından aynı şekilde koordinatları girdik ve tekrar filitre ettik... iste bu şekilde yapınca ilk filitrede çıkan hedef kayboluyor ve filitrenin en kenarında ilki ile alakalı olmayan başka bir hedef çıkıyor. Hedeften kastım mezar vs. Birde üstad yukarıda filitre edilmiş resim paylasmistim ona da bir yorum getirebilirmisiniz.

saftilki

Moderatör
Moderatör
kaç fitten ne kadar sık yada seyrek attığına bağlı, ya çok sık yada seyrek atıyorsun, defalarca denedim çünkü,
harita modunda 20 ve 10 fitten dene bakalım

girdap37

Yeni Üye
s.a ustalar bı tecrube de ben yazayım. eart da yol çizimi yapıp merkezden dısarı dogru oval yada kare seklınde cızım yapıp baktıgımda işaretlı bolgenın dısındanda goruntu verdıgını gordum aynı yerı tekrar yapıp baktıgımdada farklı goruntuler. Ama dısardan baslayıp kare seklınde çizim yaptıgımda işaretlı yerden dısarda bısey göstermedıgı gıbı aynı konumdada nerdeyse bırebır aynı goruntulerı aldım sızde deneyın verdıgı goruntu dogrumudur bılmıyorum iddaam yok ama en azından 2. çizimdede aynı goruntuyu almak ınsana bıraz daha guven verıyor

Erkan55

Member
Üstad söylemek istediğim o değildi, şöyle anlatayım sizin çektiğiniz video daki gibi koordinatları girdik sonra filitre ettik ve hedefi gördük sonrasında ise hedefin tam etrafından aynı şekilde koordinatları girdik ve tekrar filitre ettik... iste bu şekilde yapınca ilk filitrede çıkan hedef kayboluyor ve filitrenin en kenarında ilki ile alakalı olmayan başka bir hedef çıkıyor. Hedeften kastım mezar vs. Birde üstad yukarıda filitre edilmiş resim paylasmistim ona da bir yorum getirebilirmisiniz.
Girdigin koordinatlara bağlı verdiği yerler değişik olabilir ve değişik derinindekiler verebilir ilk çekiminizbuyuk ise küçük çekiminizi 10metreye 10metre çekim o sekilde noktalama yapın farklı yer verebilir ama küçük çekiminizde sapma daha az olur

yagiz7701

Yeni Üye
hocam ben bir sağa doğru alt alta birde yan yana dükine çiziyorum yanlış mı sence nasıl çizeyim

fakir84

Engellendi
merhabalar Nil hanım..gecenlerde actıgımız mezarların orada uydudan baktıgınızda altında büyük bi mezar var diyordunuz..orada bi çalışma yaptık ve bi mezar bulduk..daha sonuclandıramadık ama kafamız biraz karıştı:confused::confused:sizinle paylaşmak istedim..bi kaç görselle..

Nil

Engellendi
mezar stel ini bulmuşsunuz bence , yazılı olması gerekir en azından bir iki satırda olsa yazı olacak ve hemen etrafında horasanlı bir örgülü yer bulursanız hedeftesiniz demektir
merhabalar @Nil hanım..gecenlerde actıgımız mezarların orada uydudan baktıgınızda altında büyük bi mezar var diyordunuz..orada bi çalışma yaptık ve bi mezar bulduk..daha sonuclandıramadık ama kafamız biraz karıştı:confused::confused:sizinle paylaşmak istedim..bi kaç görselle..

fakir84

Engellendi
yazı var dediğiniz gibi..3 satır..ilk satır kısa ikinci satır biraz daha uzun 3 satır daha uzun bu sekilde yazmışlar..resimlerde belli degil ama taşın arkasında horasan harcıyla örülü 60-70 cm yükseklinde örme duvar var..bi kaç görsel daha olacaktı bi bakim belli olan varmı..