Tarihi Ve Zamanı Hakkında Bilgisi olan Varmı ?

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
çeşitli dönem roma nummi ve follisler.önceden asit ile sert şekilde temizlenmiş.maddi değeri yoktur.
Sikke bulan nasil temizleyecek ustam.
Temizlemeyince patinden dolayi gozukmuyor, temizleyince de deger kalmiyor. Ne yapsin arazide dolasirken 3-5 sikke bulanla 300-500 sikke bulan?
Sasirip kaliyorlar kanaatimce :)

ıYı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
temizleme işlemi için nette araştırma yapınız üstadım.her işin bir tekniği vardır

gülbahçeli

Editör
?resimdeki paraları temizleme gerek yok kim oldukları belli belli olmayan paralar yapabilirseniz ince telle temizleyebilirsiniz bulaşık teliyle deyil daha ince attarlarda bulunur tabiki temizlerken çok dikkatli olunmalı paraya mümkün olduğunca zarar verilmeden temizleyebilirsiniz bu işlemi önce gözden çıktığınız paralarla deneyin sonra düzgün paralarda fazla bastırmadan okşar gibi temizlemeye çalışın başka türlü tekniğine göre temizlemek herkesin harcı deyil bu bronz ve bakırlar için geçerli gümüş paraları porçözün içine atıp biraz bekleyin suyla yıkayın temizlenmediyse tekrar işlemi yapın zaraz vermemeye dikkat edin temizledikten sonra sigara külüyle ovun kuruyunca para kendini toparlar parlaklığı geri gelir biz böyle yapıyoruz bunları yapmayın diyende olabilir tabi herkese saygım vardır isteyen deneyebilir illa yapın demiyorum karar sizin başka limonla veya sirkeyle deniyebilirsiniz herkesin bir çözümü olabilir birşekilde temizlenmeli daha kolay ve zarar vermeden temizleme yi bilen varsa söylesin bizde uygulayalım selametle :unsure: ?

vakko

Çok sevipte Taptığımız Başlara Taç Yaptığımız....
Sikke temizleme işine girmeden önce sikke id yani sikke kimliği hakkında öncelikle bilgi sahibi olunması tavsiye edilir temizlenmeye değecek bir sikke olursa temizleme işlemine girilmesini tavsiye ederim değersiz bir sikkeyi temizlemek sikkeyi değerli hale getirmeyecektir yapılan bu işlem sonrası değersiz olan sikkemiz hurda çöp kategorisinde olacaktır önceliğiniz her zaman elinizdeki sikkenin orjinal haliyle kimliği hakkında bilgi sahibi olmanız

Temizlik yapmak isteyen arkadaşlar alttaki konuyu inceyiniz
?

gülbahçeli

Editör
Sikke temizleme işine girmeden önce sikke id yani sikke kimliği hakkında öncelikle bilgi sahibi olunması tavsiye edilir temizlenmeye değecek bir sikke olursa temizleme işlemine girilmesini tavsiye ederim değersiz bir sikkeyi temizlemek sikkeyi değerli hale getirmeyecektir yapılan bu işlem sonrası değersiz olan sikkemiz hurda çöp kategorisinde olacaktır önceliğiniz her zaman elinizdeki sikkenin orjinal haliyle kimliği hakkında bilgi sahibi olmanız​
doğru söylüyorsun usta bazen öyle paralar denk geliyor ne olduğunu anlayamıyorsun bu işlemleri ozaman yapıyorum gümüş olduğunu bilirsem teretdüdüm yok gerekirse porçözde rahatça temizliyorum yalnız nasıl yapılacağını iyi bilmek gerekiyor yadeyilse para mahvoluyor bunuda yıllarca yapa yapa tercübe sahibi olmak gerek bilmeyen yaparsa elindeki değersiz hale gelebilir ben onun için bildiğiniz değersiz paralarda deneyin tercübe edinin dedim

vakko

Çok sevipte Taptığımız Başlara Taç Yaptığımız....
doğru söylüyorsun usta bazen öyle paralar denk geliyor ne olduğunu anlayamıyorsun bu işlemleri ozaman yapıyorum gümüş olduğunu bilirsem teretdüdüm yok gerekirse porçözde rahatça temizliyorum yalnız nasıl yapılacağını iyi bilmek gerekiyor yadeyilse para mahvoluyor bunuda yıllarca yapa yapa tercübe sahibi olmak gerek bilmeyen yaparsa elindeki değersiz hale gelebilir ben onun için bildiğiniz değersiz paralarda deneyin tercübe edinin dedim
en güzeli usta bir görsel paylaşim bulursam öncesi ve sonrası :)

Ngdl51

Editör
?resimdeki paraları temizleme gerek yok kim oldukları belli belli olmayan paralar yapabilirseniz ince telle temizleyebilirsiniz bulaşık teliyle deyil daha ince attarlarda bulunur tabiki temizlerken çok dikkatli olunmalı paraya mümkün olduğunca zarar verilmeden temizleyebilirsiniz bu işlemi önce gözden çıktığınız paralarla deneyin sonra düzgün paralarda fazla bastırmadan okşar gibi temizlemeye çalışın başka türlü tekniğine göre temizlemek herkesin harcı deyil bu bronz ve bakırlar için geçerli gümüş paraları porçözün içine atıp biraz bekleyin suyla yıkayın temizlenmediyse tekrar işlemi yapın zaraz vermemeye dikkat edin temizledikten sonra sigara külüyle ovun kuruyunca para kendini toparlar parlaklığı geri gelir biz böyle yapıyoruz bunları yapmayın diyende olabilir tabi herkese saygım vardır isteyen deneyebilir illa yapın demiyorum karar sizin başka limonla veya sirkeyle deniyebilirsiniz herkesin bir çözümü olabilir birşekilde temizlenmeli daha kolay ve zarar vermeden temizleme yi bilen varsa söylesin bizde uygulayalım selametle :unsure: ?
Ustam ben fiberoptik kobloyla temizlerim kablonun ucunu bicakla diş fırçası ucu gibi tel tel ayirip paraya fazla bastirmadan para uzerindeki hatlara gore nazik bi sekilde yavas yavas