Türkiye'de Elmas çıkar mı?

ahmetbote

Aktif Üye
ahmetbote
Arkadasim, sen bu Taslara Miknatiz tuttunmu? Saydam olmadigi kesin! Yüksek ihtimal Oniks tasi diyorum! Oniks ile cakil tasi arasinda kaldim....! Dere Kenarindan aldinsa Cakil tasi. Buldugun bölgeye iyi bak Oksit ve Mangan varsa Oniks, yoksa dedigim gibi! Cakil Tasi. elinde baska taslar varsa yardimci olurum insaALLAH

Hepinizin Kurban Bayrami Mubarek Olsun! ALLAH nice Saglik icinde Bayramlara erdirsin....
etoile Üstadım bu taşlar mezar açtıktan sonra çıkan üç oymalı taşın altında ortaya çıkan taşlardan bir kaç tanesi.. mıknatıs çekmiyor ve dere kenarından alınmış çakıl taşı da değil.. mezar içinden çıkmasıdır konuya eklememin sebebi

jeolog

Co Admin
Co Admin
ahmetbote iyi bayramlar. Gündüz ışığıyla ekrandan rengini tam seçemiyorum. gece sana yardımcı olacağım. Bu süre içinde eğer vaktin olursa güneş ışığı altında taşın resmini çekersen, porselen bir tabağın arka alt kısmına taşı sürterek aldığın rengi belirlersen bir de camı çizmeyi denersen ve sonucları burada paylaşırsan daha kolay yardımcı olurum.

omurcelik

Member
arkadaşım paylaştığın taşları forumlarda gördüm fakat resimler iyi olmadığı için yorum yapmadım... taşlar yarı saydam büyük ihtimalle quartz türevi...kırık olan kısımdaki şekle göre yani kırığın şekline göre bazı olasılıkları eledim bana göre onyx. carnelian,kalsedon yada az ihtimalle cam olabilir...yuzeyleri patina yapmış toprak ve nemle etkileşip bak mezrlara bırakılan taşlarla ilgili link paylaşıyorum onu bir oku... velevki safir gibi çünkü patina benziyor değerli bir taşsa onu anlamanın yolu yakınlarındaki en büyük pırlanta satankuyumcuya git artık hepsinde elmastest cihazı var bir baktır eğer ibre 10 üzerinden 7-8 görürse safirgibi değerli taştaolablir...rastgele

Ancient Bead Production

Son düzenleme:

etoile

Engellendi
ahmetbote
Durum tespit edilmistir ama kesif anlaminda olmasada. Mümkünse Taslari buldugun yerin Resimlerini cekermisin yada elinde varsa yükle siteye. Taslarin Türü hakkinda fikrim degismez yani Mezar´danda ciksa bu taslarin baska bir tas olacagina ihtimal vermiyorum.

Nihayetinde, Yunan Mitolojisinde taslarin yada Sikkelerin ve diger Objelerin ne tür Anlam tasidigini bilmen lazim!
Bir kac tane demen ise hicmi hic bize fayda varmez, velakin verecegin her bilgi muazzam olmaliki bir nihayete ulasilsin.

Bak Arkadasim, ben Arkelog degilim!!! Suda bir Gercektirki, Komsun Dünyanin en Ünlü Arkeloglarindan biri ve suanda Türkiyede Görev yapmakta! Benim Meslegim Madenler yani bana Tas gösterirsin bende sana her ne tür bir tas ise Söylerim!
Hatta sana O BÖLGE ALTIN VARMI YOKMU ONU SÖYLERIM BiiZNiLLAHi TEALA!

Sana yardimci olmami istiyorsan dedigim gibi, daha net ol ve mümkün mertebe resimleri sun... Unutmaki, Cevreninde resimlerini sun. ALLAHIN izniyle ben elimden gelen yardimi yaparim....

ahmetbote

Aktif Üye
jeolog üstad gece yorum yaparım demiştiniz de müsait olabildiniz mi?

omurcelik

Member
arkadaşlar @jeolog .... para icat edilmdeden önce bu tür taşlar deniz kabukları paraolarak ve süs eşyası olarak kullanılmıştır ve mezrlara konmuştur.jeolog ustam dikkat edersen kırık noktada yeşilimsi bir görüntü var o kafamı karıştırdı belki jade jadeite olabilir...taşı bulan kardeşim yöre ve mezar tipi ve çıkan çanak çömlek gibi şeyler bu boncukları tanımlamak açısından önemli ebayda bunlar1 dolardan başlayıp milyon dolara kadar çıkıyor...rastgele..

https://www.ebay.com/sch/i.html?_nkw=ancient+beads

rrespect

Member
hocalarım ustalarım ben sizin kadar yatak falan kıta mıta jeolojik terim vs. bilmem ama elmas varsa %90 yanardağ olan bölgede vardır zira elmasın oluşması için en uygun basınç, karbon ve sıcaklık şartları buralarda mevcut oluyor dolayısı ile sönmüş yanardağların yakınlarındaki antik dere yataklarında bir kaç metre kazdıktan sonra altın ve elmas madeninin aynı anda elde etmek mümkündür diye düşünüyor ve bilgisizliğimden dolayı affınıza sığınıyorum

jeolog

Co Admin
Co Admin
Fotoğrafa bakarak en yakın tahmini yapmaya çalışıyoruz her zaman. Bu hem mineral olsun hem de işaretler olsun. O yüzden foto harici paylaşımı yapan arkadaşların kendi gözlemlerine dayalı bilgiyi de paylaşmaları gerekiyor ki sonuç daha kesin olsun. Bu tip taşlar eski çağlardan günümüze süs, sağlık, koruma, uğur, hatıra, takas gibi işlemler için kullanılmış ve kullanılıyor.

omurcelik

Member
rrespect elmas yerkabuğunun 400 km altında oluşuyuyor basınc ve sıcaklık cok yuksek öyle 1m kazmakla kolayına bulunmaz konu çok uzun bende uzatmayacağım..güney afrikada 5-6 km derinlikte kaz
ı yapıyor adamlar ha 1 metrede bulumazmı bulunur rastgele....