Yeni başlayanlar kardeşinizin size kıyağıdırr...

uçanhollandalı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Merak edenler için sistemin çalışma mantığı; hesap makinesinin elektronik kartlarından yayılan ve yakındaki bir metale çarpıp geri gelen elektromanyetik dalgaları radyonun am bandında yakalaması.

Burada da kumandayla yapılanı var.

Son düzenleme:

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
Vayy arkadaş :D dedektörlere milyarları vermeyin arkadaşlar bu size yeterse artar bile

İstanBoLu

Member
Benim gibi bu işlere yeni başlayanlar için çok yararlı konu olmuş 2 saattir radyo arıyorum bulamadım ilk fırsatta alıp denemek istiyorum. Kafamda bir şekil canlandı sizinlede paylaşayım hesap makinesi ve radyoyu söylenildiği gibi birbirine bantladık buraya kadar tamam daha sonrasında uzun bir sopa yada baston gibi bir şeye radyonun anteni aşağa gelecek şekilde bağlasak sonra elektrikçiden 6 mm kablo alıp soysak ve antenin ucuna bağlayıp aşağısına bir yada iki karışlık yuvarlak döndürsek burada maksat daha büyük alan tarayabilmek daha sonra dedektör gibi belki gezilebilir .
Düşünüldüğünde insan neden olmasın diyo ama tabiki denemek gerekir içimizden bu tarz bişey yapmış birisi varmı yada sizce anlattığım gibi işe yarama ihtimali olur mu

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
Benim gibi bu işlere yeni başlayanlar için çok yararlı konu olmuş 2 saattir radyo arıyorum bulamadım ilk fırsatta alıp denemek istiyorum. Kafamda bir şekil canlandı sizinlede paylaşayım hesap makinesi ve radyoyu söylenildiği gibi birbirine bantladık buraya kadar tamam daha sonrasında uzun bir sopa yada baston gibi bir şeye radyonun anteni aşağa gelecek şekilde bağlasak sonra elektrikçiden 6 mm kablo alıp soysak ve antenin ucuna bağlayıp aşağısına bir yada iki karışlık yuvarlak döndürsek burada maksat daha büyük alan tarayabilmek daha sonra dedektör gibi belki gezilebilir .
Düşünüldüğünde insan neden olmasın diyo ama tabiki denemek gerekir içimizden bu tarz bişey yapmış birisi varmı yada sizce anlattığım gibi işe yarama ihtimali olur mu
aynen kardes.olurr.fikirlere ve elestiriyede acik bir konudur.konu basinda yazdim..binevi nefsini koreltme haz duymak icin tabii sansin varsa maddi kazanimda olur...yoksa georadara kafa tutacak halimiz yok gariban isi hobici isi diyelim..herturlu gideri var

rengo1

Yeni Üye
[video=youtube_share;LsF3hsCIyNQ]https://youtu.be/LsF3hsCIyNQ[/video]
Aletin videosu

İstanBoLu

Member
aynen kardes.olurr.fikirlere ve elestiriyede acik bir konudur.konu basinda yazdim..binevi nefsini koreltme haz duymak icin tabii sansin varsa maddi kazanimda olur...yoksa georadara kafa tutacak halimiz yok gariban isi hobici isi diyelim..herturlu gideri var
evet ustam geliştirmeye açık aslında muhtemelen dedektörlerdeki de aynı buna benzer prensible çalışan daha profesyonel aletlerdir deneme yanılma ile geliştirilebilir deneyip sonucu sizlere ileteceğim

hayalsaati

Bilgili Üye
Selamlar. Ben dedektörden anlamam. Ancak elektronik bölümü okuduğum için radyo çalışma sistemini bilirim. Piyasada bulabilirsenin fm am yayın alabilen çok güzel küçük ucuz radyolar var. İş görür ve pratik. Ancak önemle belirteyim bu radyolarda anten var. Ancak anten fm yayınlar için am yayında biz eskiden orta dalga derdik ve gece daha iyi çalışrdı. Am yayın anten kullanmaz. Antene ne yaparsanız yapın bu sistemde işe yaramaz. Ancak bu işe el atmış kişilere güzel bir derinlik artırma bilgisi vereyim. Radyonon içini açınız. İçinde permak kalınlığında bir cm uzunluğunda 20/30 sarım sayısı olan bir bobin var. İşte sizin derinlik alğı gücünü etkileyecek ve uğraşmanız gereken nesne budur. Eğer lehim yapabiliyorsanız bu bobini bir pil içinden çıkardığınız kömür üzerine kendi sardığınız bobinle değiştirin. Bobinlerin sarım sayısı radyonun alabileceği frekansı belirler. Sarım sayısını çok artırırsanız dalda uzun dalgaya geçecektir bu da işe yaramaz yapacaktır. Bizvsarım sayısını artırmak istiyoruz ama frekansı da sabit tutmak istiyoruz. Yöntem basit orijinal bobinde 20 sargı varsa biz kullanılan bakır telin çapını iki katına çıkarıp 40 tur sardığımızda aynı frekansta kalır. Bobin teli çapını 4 katına çıkardığımızda 80 turluk bobin aynı frekansı elde eder. Bu da derinliği oldukça artırır. Biz eskiden kumandalar ilk çıktığında tamir ederken kumandanın çalışıp çalışmadığını bu yöntemle denerdik. Siz de sisteminizi kumandayla deneyin. Yaptığınız bobine kumandayı yaklaştırıp basılı tuttuğunuzda herhangi bir tuşuna tepki alıyorsanız sistem tamamdır. Şu an şehirvdışındayım bu sistemde en verimli biçimi deneyip resimli bir anlatım hazırlayayım belki işine yarayan çıkar saygılar...

İstanBoLu

Member
hayalsaati ustam güzel bilgiler için sagolun müsait olduğunuzda dediginiz gibi yapım aşamaları resimli bir şekilde örnek verebilirseniz çok iyi olur malbulanindir usta 20 25 cm kadar görüyor asa yukarı diyor sizin bu yaptığınız sarımla daha derinden görme şansı varsa onuda ölçmüş oluruz

hayalsaati

Bilgili Üye
hayalsaati ustam güzel bilgiler için sagolun müsait olduğunuzda dediginiz gibi yapım aşamaları resimli bir şekilde örnek verebilirseniz çok iyi olur malbulanindir usta 20 25 cm kadar görüyor asa yukarı diyor sizin bu yaptığınız sarımla daha derinden görme şansı varsa onuda ölçmüş oluruz
Ustam ben denemedim. Ama radyo sisteminde anlatılanlar doğru. Bir haftaya eve dönerim. Dediklerimi ve derinlik artırabilecek diğer aklımdakikeri dener olumlu sonuçta resimler anlatırım. Olumsuzsa olumsuz diye bildiririm.