Zemin üstü oda mezar ve kapak?

Enderr

Yeni Üye
Ustalarım cümleten selamın aleyküm, memlelette gezerken rast geldiğimiz bir kaya ve bir takım işaretler, kapak olarak şüphelendiğimiz bir yer var. İlk resimde bir kaya var ve kaya şekil itibari ile kaplumbağaya benzettim ben. Kaplumbağanın başının hemen önünde 2. resimdeki biri büyük olmak üzere 11 tane küçük oyma var. Çakmak küçük bic çakmaklardan. Oyma yerden yüksek bir kısımda. Hemen önünde dümdüz bir duvarmış gibi bir yer var ve buranın kapak olduğundan şüphe ediyoruz. Ölçecek bir şeyimiz olmadığı için bir buğday sapı soktuk içine ve rahat rahat şunu söyleyebilirim her yönünden eşit bir şekilde 40cm giriyor ve daha fazla gitmiyor takılıyor. Kapak olarak nitelendirdiğimiz yerin hemen yanında bir oyuk var ve içeri doğru giriyor. Kapak kısmı ve kaplumbağanın baş kısmı doğuya bakıyor ve yaklaşık 100 metre ötesinde de bir dere akıyor. Kapak tam olarak dereye bakıyor. Oymalar ise bu kapak olarak düşündüğümüz kısmın üstünde kalıyor. Ramazan ayında bu bahsettiğim mekanın yaklaşık 80 100 metre güneyinde bir mezar açıldı duvarları örme idi taş ve içinden küp kırıkları çıkmış. Sizce bu açılan yerin bu yerle bir bağlantısı olabilir mi, bahsettiğim yer kapak mıdır. Yanındaki oyuk içeri doğru fotoğrafı sonuncu olan. Siz kıymetli ustalarımdan görüşlerinizi bekliyorum. Saygılar not:etrafı dümdüz kayanın tepesinde toprak vs var. En yakın tepe ile aralarında 80 90 mt var ve tepeler kayalıksız bomboş

Enderr

Yeni Üye
İşlemeler olması lazım cevresinde
Var hocam olmaz mı. İlk fotoda ben şekil olarak kertenkeleye benzettim. 2 fotoğraf kaplumğanın olduğu fotoğraf bir kaya üzerinden çekildi. Kayanın üzerinde 3 tame özenli oyma var ve oymanın bir tanesinin altında kral tacı olarak düşündüğümüz bir işaret var. Hiç bir dini işarete rastlamadım. Sizce kapak olma ihtimali var mıdır o kısmın ustam

Turko

Uzman
Kaplumbağa nın baktığı yönde ucu dışarda yuvarlak kaya olacak ufak bir kısmı dışarda gerisi toprak altında şeklinde. Onun etrafında boşluk bakın giriş oradan olur kaplumbağa nın oturduğu tepeciğin altına kadar gider.

Enderr

Yeni Üye
Kaplumbağa nın baktığı yönde ucu dışarda yuvarlak kaya olacak ufak bir kısmı dışarda gerisi toprak altında şeklinde. Onun etrafında boşluk bakın giriş oradan olur kaplumbağa nın oturduğu tepeciğin altına kadar gider.
Anlamadım hocam. Boşluktan kastınız tam olarak nedir. Kayayı vurarak yoklayalım mı