Altının bilinmeyen hali

Rajab34

Yeni Üye
Hepimiz bu define işinde oldugumuzu sanan bir acemiyiz, fakat içinde degil belki hala ögrenecek kişilerizde farkında degiliz. Dışardan izliyoruz ))

Bize hazır iki satır yazı olsun kulaktan duyma yalan yanlış bilgi olsun gerisi mühim degil. Okumada ön
emli olan yararlıyı ayırmadır,Yani gercek bir araştırma yerine aklı beyni zekayı lullanma yerine mantıktan öte hurafelerle ugraşıyoruz !
Şu bir gercekki defineyle ugraşan kesmin cogunlugu cahil ve egtimsiz insanlar olup sadece duydugu gördügü ile yetinenlerdir.

Bizler hep altın define ararken külce yada sikke veya benzer bir şekle formata girmiş nesne ararız !Altının toz halini görsek bu bir şey degil der o anki ruh haliyle savurur dökeriz bazen zaman gecer tüh ya diyenlerde olur.
Yine altının toz halindeki bilinen en büyük yanlişlardan biri bu tür toprak yada toz seklini almış şeylerde altının zerrecik halindeki parıltısını aramamızdır. Bunu bende yaptım şüphe ceken topragı suya koyup karıştırınca parlak tanecikler gördüm. Bazende suya koymadan yarı yarıya altın renginde karışımlı topragıda cok gördüm.Ancak iş analize geldiginde bunların prinç ve türevi metaller oldugu açıga çıkmıştı.Şimdi bu yazıyı görüp ha bu böyleymiş deyip atmak yok milyonda bir ihtimal deyip yine benzer topraga rastlayan olursa analiz yaptırsın.Bu topragın şeklini karışımını tarihe gidip araştırdıgımızda ortaya çıkan sebeb hiçte şasırtmadı. Bu günkü fırınlarda, ocaklarda tandırlardaki topragın içine karıştırılmış. Zaten bu gün karşımıza ya bu yapılarınsa kullanılmış tugla gibi şeylerin içinde çıkar.Yada topragı hazırlanmış ama henüz kullanılmamış halde bulunuyor.Sebebi ise bu tür yapılarda kullanılan toprak çesidi zaten ısıyı hapseder dışarı salmaz buna ilaveten tanecik halde içine kattıkları bu cugu kez altın renginde olan metal ısıyı daha cok artırır. Bu gün bile yapsak mantık olarak düşünürsek böyle bir fırında pisen ekmek hem daha az yakıt ister hemde pişme zamanı en az yarıya düşer. Umarım buraya kadar anlatabildim.

Şimdi gecelim gercek altının toz haline,parlıyorsa altın degil demiyoruz ihtimali çok daha az diyoruz. Altının saf curuf hali acık yada koyu kahve rengindedir.Ama bunu kamufile etmek için içine ne karıştırılıyorsa görünümü odur.Bazen giri küldür bu bazen kırmızı toprak bazen siyah kum gibidirki yada siyah kül diyelim asıl kamufile edilmeyen oran olarak cok yüksek degerdeki altın budur.Diger curuf halindeki kahve renginde olan bakır karışımlıdır en fazla 24 ayardır bu.Ama siyah olunca saf somdur bu. Degerlendirmeye alacagımız bu şeyler sıradan yerlerde bulunmaz. Ya tarihi bir yapıiçinde bir bölmede, ya dehliz gibi magralarda, ya kilise kısacası define aradıgınız yerlerde olur Cogu kez küp içinde olur zaten.Küp içinde olan tamamda bunu artık çogu biliyor. Ya alel usul bir magrada yada zemin altı girdiginiz bir odanın bir köşesinde belki tamamen zemine boca edilmiş şekildeyse bunu es geçmeyin cogu kişi bunu harfiyata karıştırır bi bok bulamadım der cıkar.
ğElindeki nasibi beceriksizliginden degil bilgiz ve cahilliginden saçar yani.Bu bir kamufiledir üstünden gecer fark etmezsiniz.Diger taraftan o günde altın önemliydi bir yerden bir yere nakli cogu kez bu şekilde altına hiçte benzemeyen toz toprak taş halde yapılırdı. İster toprak ister toz ister taş olsun iyi bir göz bunu secer aslında hepsinde bir yumusaklık pütürlülük hali vardır.Bu iş kopya çekip akıl vermekle olmuyor bizzat tecrube yaşamayan bu ortamlarda kendi yazdıgını dahi bilmez. Ama yazar.Benim yazdıgım tüm konular aslında güncel degil çok geçmiştir. Niyetim akıl vermek degil yada alamayacagım bilgi peşindede degilim. Belki tek istedigim hak eden bir şeyler alsın nasibini ugraştıgı yerde bırakmasın. Çogu kezde alışkanlık ))) define sohbetine bagımlı olmusuz sigara gibi )))Gecen bir konu açtım bu hususta örnek topragjda resimleyip attım.Gördümki konuya yabancı cokk.Konu akabinde bunu nasıl anlarız kısmıda boştu.Çogu kişi bu tür tozu topragı nitrik asitle etkileştirim yaptırır ama karışıma göre tepki verir yada vermez.Bunun tek ve net anlaşılması için uzman biri tarafından analiz edilmesidir. Uzman yoksa kuyumcuların calıştıgı Potacıyı bulup erittirmrktir akabinde ayara bakılır mevzu kapanır. Evde deneyen maskesiz calışmasın cıkan gaz tehlikeli bir zehirdir!Bu yola duyumla gidenlerin çogu ölüme giderde haberi olmaz.Diger taraftan bulan çoktur cebine parayı koyan azdır. Bazen gizemin anahtarı sadece küçük bir bilgidir. Bilgisiz insanların kilitli kapıları bitmez ! Bakmak ayrı şey görmek daha başka şeydir!İcinde parıltılı zerrecikli toprak toz kumlar Altınsa o gömü degildir su kaynaklarında madenlerde felan dogal haldedir. Konuda bahsi gecen şey tamamen kamufiledir.

Som saf olmayana cihaz ötmez ! Zaten saf olanda milyonda birdir!