Araziye Keşif İçin Gitmeden Once Yapilmasi Gerekenler ve Malzemelerimiz Neler Olmali?

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Arazide Yanimizda Neler Olmali..?Çantamizda Neler
Taşimaliyiz...?

Bilinen bir yere veya bilmedigimiz bir yere giderken neler yapmaliyiz..? Yanimizda neler goturmeliyiz ki, gittigimizde canimiz sıkılmasın, tüühh demeyelim..!!!

Ben baslayayim sizlerde devam edin insallah:

1- Kimlerle gidecegimi, bu kisilerin telefon numaralarini, nerelere gidecegimi, varsa koordinatlarini, yer isimlerini, hangi aracla gidecegimi, kacta gidip saat kacta donecegimi, vb. bilgileri bir kagida yazarim. Bu kagidi esime veririm ve en kucuk oğluma watsupdan resmini ceker yollarim. Bu uygulamayi cok onemserim. Ne olur ne olmaz. İnsanin basina hersey gelebilir. Kaza da olur, kasitta olabilir. Kimin kalbinde ne var ancak Rabbimiz cc bilir. Allah cc iyilerle beraber olmayi nasip etsin. Amin.

Kiminle yola ciksam muhakkak telefon numarasini kaydederim ve en az bir kez gorusme yaparim. Yani o numarayi teyit ederim. Bu uygulama HTS kayitlari icin cok onemli. Allah cc korusun basima birsey gelse, guvenlik guclerinin ilk yapacagi islem telefon kayitlarimi cikarmak olacaktir. Ölu veya diri beni bir sekilde bulurlar. Kimse yuzunu ekşitmesin, bu hayatin icinde hersey olabilir. Olmek ayri birsey, cesedin olmamasi ayri birsey. Ceset olmazsa geride kalanlar hergun olurler. Biz kotuye gore tedbir almak durumundayiz. Herseyi dusunecegiz, mecburuz...
Boyle yaptigimi da gidecegim ekibe bir sekilde onceden veya giderken soylerim. Olur ki seytanin vesvese verdigi kisiler icimizde bulunabilir.

2-Gidecegimiz yerle alakali muhakkak HAVA DURUMU çalismasi yapmamiz lazim. Hava durumuna bakmadan yola cikandan defineci, dogasever, avci, balikci vs. olmaz. Ozellikle son yillarda mevsimler cok degisti. Cep telefonumuzda iyi bir hava durumu gosteren program olmali.

3-Gidecegimiz yeri google map - eart vb. gibi programlardan onceden incelemekte fayda var. Araziyi kafamiza yazmak her zaman avantajdir.

4-Keşfin mahiyetine gore SİRT CANTAMİZ bir gun onceden hazirlanmali. El cantasi uygun degildir. Her iki el bos olmali, bu cok onemli. (İcine konacak malzemeleri en sonda yazacagim).

5-Kilik kiyafet cok onemli. Kesfin mahiyetine uygun renkler secilmelidir.
Bazan gorunecek renkler bazanda kamufle olunacak renkler secerim.
Bu birazda tecrube ile alakali bir meseledir. Dilencinin takim elbise giymiş bir şekilde dilenmesi gibi, bir duruma asla dusulmemelidir.

6-Gidilecek aracin sigortasi, muayenesi var mi sorarim. Tum gun berbat olmasin diye. Tamam degilse ben gitmem.

7-Gidilecek yer yerlesim yerine yakinsa, biz oralarda dolasirken goruneceksek, o koyden birisinin yanimizda olmasini isterim. Bulunamadiysa av ruhsatli tufek sart. Avci modunda dolasmak her zaman işe yarar ve caydiricidir.

8-Uygun bir ayakkabi veya botunuz yoksa kesinlikle araziye cikmayin. Taban kaymaz ve kalin olmali. Ayaginiz icinde hareket etmemelidir. Tecrubeniz yoksa mekapin siyah renklisini alip giyebilirsuniz. İsinizi gorur.

9-Yazin şapkasiz ve gunes gozluksuz araziye cikmayiniz.

10-Hicbir zaman kisa kollu bir giysi giymeyiniz.

11-Cok terliyorsaniz, havlunuz ve alin banttiniz olmali.

12-Ruhsatli tabancaniz yoksa, yaninizda her zaman saglam bir bicak olmali.. Falcata kadar keskin olmali, buyuk olmasina cok gerek yok.

SİRT CANTANİZDA OLMASİ GEREKEN MALZEMELER:
Ufak bir defter ve kalem.
Pusula
Seritmetre 3 mt.lik
Mezura
30 metre insaatci ipi
Yarabandi
Sekersiz sakiz 2-3 adet
Eldiven
50 adetlik kaliteli pecete
600 cc suluk.
Fotograf makinasi ve yedek pilleri.
Cep telefonu icin powerbank
Tabancasi tufegi olmayan bilyaatar tabanca ve mermileri
4-5 km. gorebilen iyi bir durbun.
Tebesir
Plastik veya tahta Tokmak
Kucuk ama kalin bir firca.
2-3 adet naylon poset
Naylon yagmurluk.
Teleskopik led fener
Hurma, buskuvi vb.yiyecek.

Teşbihde hata olmaz:
Eşeğe semer ağir gelmez.
Eksiksiz gitmek lazim araziye.

Son düzenleme:

deli firat

DOĞACI
Organize adamsın vesselam ? yerine göre ekipman planlı hareket yerine göre kamuflaj doğrumu anladım ?? Baba adamsın ihtiyar herşey tamam ama bunsuz çıkmam Ekli dosyayı görüntüle 254811

Son düzenleme:

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Atalar demis ki:

Eşek ölür, kalir semeri.
Adam ölür, kalir eseri.

Bizimde sitede bir eserimiz kalsin.
İlanihaye burada kalacak degiliz ya.
Birgun bu hayat, son nefesle nihayete erecek. Allah cc cumlemize imanla cene kapatmayi nasip eylesin. Amin.

Konuyu okuyanlar, bu pencereden bakip tecrubelerini yazarlarsa, bir kisiye faydasi olsa insallah sadakayi cariye olur. Birisi Allah cc razi olsun der.

Trakyalı81

Yorumlarım 2863 sayılı kanun çerçevesindedir.
Allah razı olsun hocam.
Çok güzel bir kılavuz olmuş.

APOLLONUS

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Benim çantamda (yüreğimde) her daim sadece tek birşey oldu (hayrlısı,nasip,teslimiyet,inanç,güven) sonuna kadar,öldüm bittim diyene kadar vazgeçmemek ve Ondan gelecek olanın hayrlı olacağını bilmek be sabretmek. En son uçurum kenarındayken,o sabrın ufak bir meyvesiyle hayata tutunmak ve Onun her daim yanında olduğunu hissetmek. İşte hayatın lezzeti.

amora

Member
selamın aleyküm ustalarım
BulursamKader25 ustam masallah izindeyiz cok guzel yazi olmuş beni tüh dedirten şey hep mezar şişi olmuştur

oguzkagan

Bilgili Üye
Can ustam BulursamKader25 sağlığı sıhhati hali keyfi iyidir inşallah foruma sürekli giremesemde bir süredir girdiğimde hiç medajlarını göremiyorum bilen gören duyan bilgi verirse sevinirim.