Asıl SARI GÖL BASKILI KAYA

sepetkaya

Editör
Mal bulanındır ustam Root Üstad gelene kadar, ben iki resim atacam bu sayfaya, konu sahibi üstadıma ayıp olmaz ise, ikisinde ayrı yerler, at dersen atacam..yoksa 3 ay sonra konu açabilirim..

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI

megamoon

Member
Selam arkadaşlar.
Her bir define meraklısı Arkadaşlarında Eşkiya belgeleri merakı vardır, Bu arkadaşların hepside bir SARI GÖL hikayesi bilirler veya merak ederler ne zaman SARI GÖL den bahsedilse pür dikkat dinler, çünki merakı var
Arkadaşlar AÇIK DA SARI göl yok,bunu bilelim, Sarı göl demek aslında bir şifredir.Sarı göl demek Altın deposu demekdir.Nasıl şu birikintisine göl diyorsak SARI altın deposunada bu işimi takmışlar.Asıl Sarı göle ulaşmak için BASKILI KAYA yı bulmak gerekiyor.Baskılı kayanın dininden açmak suretiyle 2 adet demir tel ucunu bulacağız ve bu teli takıp edip ,Üstü demir ve neme dayanıklı güçlü ağaçlarla kapatılmış bir mahzen bulacağız İşde içi SARI malzemelerle dolu gölü bulmuş olacağız. Yani BASKILI KAYA yı iyi bilmek gerekiyor Baskı nedir acaba basamakmı veya bir başka BASKILI işaretimi var bunu bilen arkadaşlardan yazmalarını ve bu konunun tartışmaya açılmasının çok önemli olduğunu belirtmek istedim.Benim eskiden beri bildiğim duyduğum 7 basamaklı kayadır öyle çok büyük değil bence 7 basamak yapılacak kadar ebatta olabilir bir kaya olabilir.Eger böyle bir kayaya raslarsanız yada açık DA 1 veya 2 -3 sayıda basamak görürseniz iyi inceleyin derim Bence ancak böyle bulunur,Tüm arkadaşlara saygılar selamlar.
Herkese iyi akşamlar.Bahsi geçen "SARI GÖL" hakkinda çok çeşitli bilgiler ve rivayetler var...Allah bana nasip etti ben o gölü üç sefer gezdim.Göl doğusundan "V"şeklinde açılarak suya akıtılmış.....
Rivayete göre bakırdan çubuklarla hasır örülmüş göl icerisinden çıkan iki tane sütun kayaya baglanmış teller....Belli bir uzakliktaki yerdentoprak taşıtılarak burası doldurulmuş.....Gölün batısından cıkan bir kaynak suyu var bir değirmeni döndürecek kalınlıkta.kaynak su batidan cikiyor ve yerden kaynnıyor belli bir şeye giriyor oradan cıkıp göle dağılıyor...Gölün dogu akarından ancak bir basparmak kalinliginda akiyor.diger sular gölun icinde kayboluyor...
Gölün ortasinda beyaz tarafında beyaz bir taş üzerinde ne oldugunu ben yazmayacagim.bilenler bilir.Göl doldurulduğu icin sarı sarı sazlardan sazaklık meydana gelmiş.Adı da sazaklı göl olmuş.Göl etrafnda cok belirgin yapılmış sanat eserleri var.Sanat eserleri hakkinda bilgisi olanlar varsa paylaşabilirim.
Saygilar

M a c e r a h

Yeni Üye
Ustalar selamün aleyküm herkes eminaga değirmeni nden bahsediyorlar bu Emin Ağa değirmeni eminaganin mezarınin olduğu bölgede olabilir mi eğer öyleyse Emin Ağa'nın mezarı Kastamonu Taşköprü de olduğu nu biliyorum malzeme sinin alındığı ni da biliyorum

Turko

Uzman
Kostantine deresi , zal obasi , lira boğazı , gargar düzü, kurt mağarası , papaz mağarası . Hadi gene iyisiniz kıymetli bir ustadan bilgiler . Sarı sarı yayılmış buğday gölü nü bulamazsanız bu yazdıklarımı bulmaya çalışın.