Be hey miskin kulluğu bu köleden öğren

Kafkaslı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
ibrahim Ethem Hzleri azad etmek için bir köle satın almıştı köleye sordu :
- Adın nedir ?
- Ne diye çağırırsanız odur efendim...
- Ne yemek istersin ?
- Ne verirsen onu yerim efendim...
- Ne iş yaparsın ?
- Ne emrederseniz onu yaparım efendim...
- Ne arzu edersin *
- Kölenin arzusu olur mu ? Efendinin dileği kölenin arzusudur...
Bu cevaplar karşısında İbrahim Ethem hazretleri hüngür hüngür ağlamaya başlar ve kendisine şöyle der :
- Be hey miskin kulluğu bu köleden öğren...Sen hiç ömründe Allah-u Teala'ya karşı böyle kul olabildin mi ...?
.

mayhem

Co Admin
Co Admin
Emeğine Sağlık @Kafkaslı usta. Nerden Nereye Ucu yine Hızıra dayanıyor :giggle:

Zühd yoluna geçişiyle ilgili nakledilen bir hikaye de şöyledir: Belh hükümdarı
bulunduğu sırada bir gece tahtı üzerinde uyuya kalmıştı. Gece yarısı olunca sanki dama biri
çıkmış gibi tavan sallandı. İbrahim b. Edhem bağırarak:
— Kim o?
— Tanıdık biriyim. Devemi kaybettim, burada onu arıyorum.
— Hey şaşkın! Ne diye damda deve arıyorsun, damda deve ne gezer?
— Ama ey gâfil! Sen Allah’ı altın taht üzerinde ve atlas elbiseler içinde arıyorsun.
Damda deve aramak bundan daha mı acayip?”
İbrahim b. Edhem’in bu sözden dolayı kalbinde bir heybet hasıl oldu, kalbinde bir
ateş zuhur etti. Tefekküre daldı. Ertesi gün ileri gelen devlet adamlarına yemek verdiği sırada
karşısına fütursuzca bir adam geldi ve İbrahim b. Edhem’e bulundukları kervansarayda kalmak istediğini söyledi. İbrahim b. Edhem oranın bir kervansaray değil kendi sarayı olduğunu
söyleyince, adam sarayın sahibinin kim olduğunu sordu. İbrahim b. Edhem: “Ben” deyince,
adam: “Ondan önce kimindi?” diye sordu. İbrahim b. Edhem: “Babasının, ondan önce falan
zatın, ondan önce de falan zatın oğlunun” olduğunu söyleyince, adam: “Bu nasıl bir
kervansaraydır ki biri gelmede biri gitmede” dedi ve saraydan ayrıldı. İbrahim b. Edhem bu
olayların etkisiyle şaşkın bir haldeydi. Adamın arkasından gidip kim olduğunu sordu ve o kişi,
kendisinin Hızır olduğunu söyleyince İbrahim b. Edhem eve gidip gelmesi gerektiğini söyledi.
Bunun üzerine Hızır bekleyemem dedi ve gitti. İbrahim b. Edhem ava gitme kararı aldı ve av
sırasında hatiften bir ses duyarak tacını tahtını terk edip yollara düştü.

Vuslad

Moderatör
Moderatör
İbrahim Ethem diyince dayanamam
Tacını tahtını terk ederek kendini dine veren İbrahim bin Ethem hazretleri, birgün deniz kenarında oturmuş, elbisesinin yırtıklarını dikiyordu. Memleketin valisi yanındakilerle oradan geçerken İbrahim bin Ethem hazretlerinin başında durdu. Vali onu seyrederken şöyle düşündü:

"Bak şu dünün hükümdarına! Hükümdarlığı bırakmakla eline ne geçti sanki?"

İbrahim bin Ethem hazretleri valinin aklından geçenleri anlamıştı. O anda iğnesini denize fırlattı. Sonra da balıklara dedi ki:
"Balıklar benim iğnemi getirin!"

Bir balık, denize atılan iğneyi ağzı ile getirdi. İbrahim bin Ethem hazretleri iğneyi balığın ağzından aldıktan sonra, valiye dönüp buyurdu ki:

"İşte, benim elime bu iğne geçti!"

Demek istedi ki:

"Ben, Allahü teâlâdan gayri olanları bırakıp, bütün varlığımla O'na döndüğüm için, bu balıkları bana hizmetçi etti ve bana bu kerâmeti verdi."

Kafkaslı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Esselamualeykum @Vuslad ustam ibrahim etem hz kıssalarıni anlatmakla bitmez yüreği güzel insan