bebelere balooon.

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
Kendini aydin kesim bilincli birey olarak tanimlayan alt tabakaya surekli ogut nasihat verip vandallikla suclayan bir adet ağlak oğlan beyanatidir.((Tabi bu arada adalari satin alip ustlerindeki diini yapilari resto yapip anadoludan topladiklari tarihi eserleri buralara depolayip statu gostergesi yada satis vitrini gibi kullanan godamanlara kimse akil ogut nasihat vermiyi nerden buldun diye hesap sormiyi varsa yoksa gariban defineci kötū )) beyanat alttadir.

Tarihi miras üzerindeyiz malumunuz... Elinizi nereye daldırırsanız binlerce yıllık bir şeyler ortaya çıkıyor. Özellikle Malum İznik Gölü'nde sular çekilince su altında bazilika olduğu anlaşılmıştı.

İklim koşulları biraz daha değişirse daha da fazlası ortaya çıkabilir belli ki...

O bakımdan kolay yoldan para kazanmak isteyen defineciler de Bursa ve dolaylarında kol geziniyor, cirit atıyor, yüksek atlıyor.

Keles'in Kemaliye ilçesi de İznik gibi cirit atan definecilerden muzdarip. Yerin altında olduğu tespit edilen 2 bin yıllık kiliseyi öğrenen defineci arkadaşlar, takım taklavatı aldıkları gibi soluğu bölgede almışlar. Arkeologlardan önce kazılara başlamışlar. Erken kalkan yol alırmış. Hızlarını, çalışma azimlerini takdir etmek gerek lakin köylüler durumdan fena rahatsızlar.

Her gün yeni yeni yüzler sürekli yaşadığınız yere gelip kazsa rahatsız olmamanız mümkün değil. Peki neden bu kadar fütursuzca geliyoılar buraya? Araştırıp buldum.

Google'a "İznik ve define" yazınca define işaretlerinin verildiği bir site de karşıma çıktı. "Definenin yerini bilen neden site kurup başka definecileri yönlendirir" demeyin. Mantık aramayın. Bir nevi amme hizmeti yapmışlar anlayacağınız.

Eşkıya Belgeleri İznik Bölgesi başlığı altında definenin yeri şöyle tarif ediliyor:

"İznik bölgesinin doğusunda bir saltanat koltuğu oturduğun zaman sağına gelen yöne 15 adım gidip 2 adet put göreceğiz altında 7 put vardır.üçgen yapar bu putlardan 100 adım batıya yığma tepe vardır etrafı tasla çevrilidir yığmanın doğu tarafından 7 mt kazarsan karsına çıkan kayanın üzerinde 5 okkalık kantar resmi mevcuttur. bu kantarlı tası çıkarıp 1,5 odalı mağaranın kapısını açarız sağdan 1. odaya girdiğimiz zaman iki adet som altından heykel bulacağız yarım odada çok kıymetli eşyalar bulacağız 2. odada ise çok değerli oski göreceğiz. buradan ileriye devam edeceğiz su gelen mağaraya tünelden yürüyeceğiz tünelin üzerinde su sesi duyacağız burada bizans iznik krallığından kalma en büyük hazineyi buluruz. sağ odada çubuk altın yığını sol oda kesilmiş darp hane halindedir külçedir ve kutu içerisinde topludur."

Defineciler yerini böylesine tespit etmişler işte. Kesin sonuç. Bulmuşlar. "Peki neden almamışlar" demeyiniz, dedik ya mantık aramayınız.

"Burayı biz 1868 Rabievvel 12'sinde açtık ama zenginliğine dokunmadık. Buradan Batı'ya Avdanlık Mağarası'na hareket ettik" diye anlatmışlar sonrasını...

Bir başka anlatımlarıysa şöyle:

"Tepeye3 saatte vardık . 35 basamaklı bir kayaya çıktık. Kapıdan 10 adım sonra karşımıza yılan çıkar yılan 100 okkalık, arkasından ayı öküz, her 7 dakikada karşımıza korkunç hayvanlar zuhur eder nihayet iki katır çok korkunçtur . Faytona koşulu 2 deve en son bir deve çıkar. 12 okkalık ağırlığı alıp devenin önüne atacaksın, 12 türlü ses çıkacaktır dünya göçtü sanacaksın, korkma! Aşağıdaki çanlar birbirine vurdu. Devenin tam önünden 13 basamaklı mahzene ineceğiz burada bulunan zenginlik Ceneviz Krallığına aittir.30 hayvan arabası ile kaldırılamaz. Burayı açtık kapattık."

Yani adamlar işin maneviyatında bir ihtimal. Ceneviz Krallığı'nın definesini bulsalar bile almıyorlar. İlk bulan insan olmanın manevi tatmini yetiyor da artıyor. Bırakıp başka defineye yelken açıyorlar. Onu da buluyor, açıp kapatıyorlar. Başımızın üzerinde yeri var böyle definecinin.

Anladığım kadarıyla bu definecilerin bulup almadığı defineyi açgözlü öteki defineci tayfası almak için birbirini yiyor.

O yüzden Bursa rahat nefes alamıyor...

TİB ilgili siteyi erişime kapatırsa minimum yüzde 50 rahatlarız gibime geliyor...

Turko

Uzman
Kesin bilgimi acaba çok ilginç. Bizimkiler 1736 dan beri Bursa da yer arıyorlar bulamadılar. Sırf bu muhabbete Bursa'ya taşındık 2 sene orda kaldık. Dıdısının dıdısı başlamış hala arıyorlar belge de sağlam belge Bulgar belgesi sıkıntısız ok gibi işlenmiş. Belge ile yeri bulmak bile sıkıntı iken site paylaşımı ile ne biliyim filmini çekseler izlemeye doyum olmaz film gibi olmuş. Birde 2000 senedir soyulan medeniyetler gelen soymuş giden soymuş İskender bile idolü aşil in kalkanı almak için mezarını açtırmış. Geçtiği güzergah ları özellikle mezarların olduğu bölgelerden geçirip hepsini tek tek tek soymuş yani pek birşey kaldığını düşünmüyorum ben. Heleki yer altı şehri manastırı kilisesi gibi gibi imkansız.

APOLLONUS

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Altında bu aralar iyi yükseldi .
Birde üç beş ay sonrasını gör
Karşılıksız basılan paraların,işsizliğin,duran sanayi ve tarım üretiminin,yıl sonu enflasyonuyla berağber dolar ve altının nerelere geleceğini tahmin etmek zor olmasa gerek. Dolar ve altın ile borçlanmayın,dolar altın bozdurup eve ve arabaya yatırım yapmayın enazından bu sene.

mayhem

Co Admin
Co Admin
arabayı satdım altına yatırdım altında fırladı tavan yaptı sonra tavandayken bozdurdum o gün tekrar altın düştü tekrar aldım şimdi tavan yaptı tekrar . ne diyorsunuz bozdursammı düşermi acep yine ?

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
@Turko ustam adam yazisinin son paragrafinda iyi naşşak gecmis.gerci bizim sitede ego tatmini icin konu acip iki tane mantikli soru sordugumuz tum adamlar sonadan ben dogayi tarihi kus bortu bocuj seviyiim ayaklari yapanlarda bize ayni davraniyi.halbuki bi heykel sikke bulsa zabaa kader sevincinden yatamaz.herkes tok saticiyi oyniyi.

((Yani adamlar işin maneviyatında bir ihtimal. Ceneviz Krallığı'nın definesini bulsalar bile almıyorlar. İlk bulan insan olmanın manevi tatmini yetiyor da artıyor. Bırakıp başka defineye yelken açıyorlar. Onu da buluyor, açıp kapatıyorlar. Başımızın üzerinde yeri var böyle definecinin.))