Bu Modern zamanlarda

Kafkaslı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Esselamualeykum arkadaşlar
Bu Modern zamanlarda artık Müslümanlar İlm-i hâlini öğrenmeden dünyalar kuruyor, dünyalar yıkıyor. Kelâm ilminin, i'tikâd ilminin en çetrefilli meselelerine dalıyor. Eline alıyor bir Kur`ân meâli onu baştan sona okuyor, altlarını çiziyor, kenarına notlar alıyor. Ama adam ilm-i hâlini bilmiyor. Bir sohbetde de böyle bir tecrübem oldu. İki saat mezhepler üzerine sohbet ettikten sonra gencin birisi söz istedi ve “Hocam güzel anlattınız, istifade ettik de, bir de bize şu demokrasi şirkinden bahsetseniz. Niye anlatmıyorsunuz insanlara? Demokrasi şirktir. İnsanlar demokraside yaşayınca şirke düşüyor” dedi.
Bunun üzerine ben de “bahsedeyim ama senden bir ricam var. Şurada az önce bir namaz kıldık. Sen bana bu namazın vaciplerini bir sayar mısın?” dedim, sayamadı elbette. "Kıldığın namazın şartını, vacibini, sünnetini bilmiyorsun, amentü ilkelerini bilmiyorsun, sana birileri bir şey ezberletmiş ve şimdi gündeminde bu var. Dini ideolojileştirme gibi bir tehlike var. Din yaşanan bir şey değil, anlatılan bir şey, satılan bir şey olmuş, tabir-i caizse." İslam siyaset deyildir beyler islam hayat tarzidir
Ama yaşayanlar hakkıyla yaşıyor vesselam