Bu Tümülüsün dönemi nedir?

leon

Aktif Üye

Burası miss gibi açılmamış tümülüs üstadım.
Ben sana elimle tuttuğum, gözümle gördüğüm şeyi söylüyorum, sen video gösteriyorsun.

Bu videoda bir tane tümülüs var, tepeden parmağıyla gösteriyor ya, işte o.

Bozca Tümülüsü, Kızılırmak'ın hemen üstü.

Bir gece Bayramhacili Barajına balığa gidersen, sabaha kadar hangi saatlerde dronela gozetlendigini görebilirsin.

Ayıktırayım.

DİVANE

Moderatör
Moderatör
Bir Tümülüsün dönemini anlamak için çevre bilgisi en belirgin olanı içinden çıkanlar belirler kolay gelsin

matrax33

Aktif Üye
Ben sana elimle tuttuğum, gözümle gördüğüm şeyi söylüyorum, sen video gösteriyorsun.

Bu videoda bir tane tümülüs var, tepeden parmağıyla gösteriyor ya, işte o.

Bozca Tümülüsü, Kızılırmak'ın hemen üstü.

Bir gece Bayramhacili Barajına balığa gidersen, sabaha kadar hangi saatlerde dronela gozetlendigini görebilirsin.

Ayıktırayım.
Tamam.

epy

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Görünüm KTB adına tescilli de olsa üzerindeki çeşitli uzun ve derin çukurlaşmalar işlem görmüş durumunu veya doğal olaylar sel zelzele işi olması ve toprak kayması adına belki zamanındaki yükseltili durumu çukurların oluşumuyla farklılaştırmış olabilir.kullanım amaçlı döneminde ocak olarak kullanılıp çökme de yapmış diyebiliriz.tek olumlu düşüncem üzerindeki yığmanın taşınan toprağın dönerli dökülmesi veya tepe noktasının kapatılmasına ulaşılıp kapatılması ile ilgili olmasıdır.fotonun hemen solundaki uzun yarık bence girişle alakalı.yükseltinin başlangıç çevre noktası denebilir .sit alanı olarak bilinmesi ile de çalışma durumunuzu olumsuz etkileyecektir.ayrıca yükseltinin durumunu sadece döneminin arkeolojik açıdan mı yoksa arananlarla alakalı olduğunu merak ettim.sit olduğu bilindiği ve duruşu ile bence doğal bir nokta uğaşmaya değmez.daha üst zirvedeki kaya içi gömülerin olması düşüncenize bi nebze evet dedirtsede söylediğiniz bence tümülüs olmayan bu yer çoktan dönem görerek soygun yemiştir.ayrıca bu görselin yakınlarında kurumuşta olsa dere göl akarsu varmı çevresinde arkadaşlarınız veya sizce belki tek tek aranarak bulunan bir tek obje veya sikke sadece dönemini düşünüyorsanız bu konuda sizlere sağlam bir fikir verebilir.kolay gelsin.

Son düzenleme:

Cann

Editör
Tümülüs ün soldaki kayalık da kaya mezarlar var iki tane açılmış oraya yakından baktın mı

Cann

Editör
Sağa doğru sıralı kayalar var onları kontrol edin boş olmaz

Maden-Mineral

Bilgili Üye
Tümülüs oldugunu anlamak icin, önce bir tane Kedin acmis olman sart!
Kendin hic acmadinsa, o zaman Bu Kesin Tümülüs diyemezsin!
Ben diyer yazimda BU KESiN TÜMÜLÜS DEGiL YAZDIM!
Demekki ben acmisim!
Fisiki olarak Tümülüs gibi Görünmekte! Lakin Bu isin erbabi olan baktiginda hemen anliyor Tümülüs olmadigini Kardesim....

isin en güzel Tarafi, Karsida Mezarlar var diyorsun! Tümülüsün etrafinda Mezar olmaz! Olmamasininda bir nedeni var.
Eskiler isletmisler Saksiyi!!!

Sen Tümülüsle Piramitleri Kiyasliyorsun sanirim, Hani Piramitlerin etrafinda Mezarlar olur ya, ha iste öyle saniyorsun!

Benden Bu kadar! Size Kolay gelsin....