Delikli altın hakkında bilgisi olan var mı?Nasıl değerlendirebilirim?

epy

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Osmanlı Hicri 1223 miladi 1808 yılı yaklaşık 212 yıllık 2. Mahmut kostantınıyye darplı 0.80 gr lık çeğrekler olarak görünüyor.ziynet amaçlı delinmiş.malesef hepsi çoğaltma.delik çeperlerindeki darp görmüş ana metalin hava kaynaklı açığa çıkmış kararmaları altın olmadığının kanıtı.ayrıca rakam yazılımlarının üst çanaklarında sağa yarım kıvrımlı taç kalınlıklar orjinal baskı kalıpları ile bağdaşmıyor.haa bide hatırlatayım bunlar kuyumcu işi değil. Hicri 1255 öncesi darplı sikke bazındaki tüm değerlerler devlet nezdinde kültür varlığı olarak korumaya alınmıştır.belgesiz alım,satım takas ve hibesi yasaklıdır.cımbıza gelmeyin.

Son düzenleme:

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
MERHABA HOCAM,

ÖNCELİKLE İLGİLENDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM. DELİKLİ OLDUKLARI İÇİN Mİ SAHTE DEDİNİZ 6 KİLO VAR BUNLARDAN DERİ İÇİNDE ÇIKARILDI.

SAYGILAR
Bunlardan 6 kilo bulmak imkansızdır. Bunları osmanlı bastığında halka üçer beşer dağıttı. Sizin değilse uzak durun. Bu paralarla çok insan dolandırıldı.

Efendi51

Bilgili Üye
suriye liler tokat işi, dolandırılmayın, bir test yöntemi söyleyeyim, yüksek ısı tutulduğu zaman rengini atıyor, bir arkadaş bana sordu, bir tüyo da ha eğer gerçek ise hepsi aynı gr. olur, farklı olmaz

vakko

Çok sevipte Taptığımız Başlara Taç Yaptığımız....
Bunlardan 6 kilo bulmak imkansızdır. Bunları osmanlı bastığında halka üçer beşer dağıttı. Sizin değilse uzak durun. Bu paralarla çok insan dolandırıldı.
6 kilo 7500 tane çeyrek demek.Türkiyedeki II Mahmud çeyreklerini toplasak bu kadar çıkmaz diye düşünüyorum.

Trakyalı81

Yorumlarım 2863 sayılı kanun çerçevesindedir.
1-) Orjinal olduğuna inandirildiysaniz ve bunu ekip olarak başardıysanız kandırılmak üzere olabilirsiniz.
2-) Hayır, ....... nedenlerim var ve bu altın sikke eminim diyorsanız, 1 adet alın ve istediğiniz kuyumcuya gidin. Tarlada buldum bunu bozarmısin dediginde size geregini yapar.

Boşuna zaman kaybetmeyin tek adres kuyumcu.

murat5164

Bilgili Üye
Mantıklı. Bunu deneyeceğim. @vakko ustaya saygılar. Benim aklımı karıştıran şey yıllar öncesinden kalmış olduğu içindir. Hurda olarak değerlendirmeye çalışacağım. İyi çalışmalar.
Size yıllar önceden kalmış görüntüsü verdiler sanırım...

Smokin

Moderatör
Moderatör
MERHABA HOCAM,

ÖNCELİKLE İLGİLENDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM. DELİKLİ OLDUKLARI İÇİN Mİ SAHTE DEDİNİZ 6 KİLO VAR BUNLARDAN DERİ İÇİNDE ÇIKARILDI.

SAYGILAR
Nasıl bir ortamın var bilmiyorum . Takla ya gelme Kendini akıllı sanan ahmaklar kadar bunu ortaya çıkaran akıllıların selamını ilet.
Kâfi

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
6 kilo 7500 tane çeyrek demek.Türkiyedeki II Mahmud çeyreklerini toplasak bu kadar çıkmaz diye düşünüyorum.
Ustam bu paralarla 7 kilo var denilip bizim burada dahi dolandırılanlar oldu.

kaplumbağa1

Member
daha geçen hafta sonu birinin canını yakmışlar bu paralarla
100000 tl kadar haberlerde izlemiştim link bulursam paylaşırım
nevşehirdi bölge galiba
abi çuvaldan bi tane çekiyo istanbula geliyo baktırıyo sonra gidip hepsini aliyo
sonra hüsran

Maaradamı

Member
Ustalar bir sorum olacak. Kültür Varlığı olmayan para , kolye vs alım satımı yasal mıdır?