Dünyada kaç gün kaldınız

Kafkaslı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
(ALLÂH) 'Yeryüzünde kaç yıl kaldınız?' diye sorar. 'Bir gün veya bir günden de az kaldık. Sayanlara sor!' derler. 'Gerçekten çok az kaldınız. Keşke bilseniz!' buyurur."
Muminun suresinin 112-116. ayetlerinde geçen bu diyalog, Allah ile cehennemdekiler / veya sura üflenmekle kabirden kalkan cehennemlikler arasında gerçekleşir.
Allah cehennemdekilere / veya cehennemliklere der ki: “Size kalsa, dünyada kaç yıl kaldınız?”
Onlar, azabın verdiği dehşetin sersemliğinden ötürü; “Bir gün veya daha da az. Ne bilelim, isterseniz bunu tam tamına aklında tutanlara sor! Zira bizim aklımız başımızdan gitmiş durumda.” diye cevap verirler.
Bunun üzerine Allah Teâlâ şöyle buyurur:
“Siz, doğrusu pek az kaldınız. Çünkü siz dünyayı ebedi bir mutluluk diyarı sanıyordunuz ve ahiretin olmadığına inanıyordunuz. Şimdi ise, asıl ebedi hayatın ahiret hayatı olduğunu gördünüz ve dünya hayatının gerçek anlamda çok kısa olduğunun farkına vardınız. Bu gerçeği dünyada iken bir bilseydiniz, Bana isyan etmezdiniz. Ey gerçeklerden gafil olanlar! Bizim sizi boşuna yarattığımızı, bizim huzurumuza dönüp hesap vermeyeceğinizi mi sandınız?”

Son düzenleme:

Amisos

Bilgili Üye
Bir aşiyan vakti kadar ya kaldim yada kalmadım .