Efsane hazinelerden bulunanlar var mıdır?

uçanhollandalı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Hani şu rakamların havada uçuştuğu 40 katır yükü,50 deve yükü gibi,veya genelde eşkiya gömüsü olup belli bir isimle anılan,''Volçan'ın Hazinesi''gibi.Ya da aklın mantığın sınırlarını zorlayan,tv lerde programlara konu olan yüzlerce ton altın gibi.
Bulunursa memleket kurtulur denilen o sandıklar dolusu devasa hazineler.
Definecilerin hayallerini süsleyen buna benzer efsanelerin hiç gün yüzüne çıkmış olanı var mıdır?

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
Hani şu rakamların havada uçuştuğu 40 katır yükü,50 deve yükü gibi,veya genelde eşkiya gömüsü olup belli bir isimle anılan,''Volçan'ın Hazinesi''gibi.Ya da aklın mantığın sınırlarını zorlayan,tv lerde programlara konu olan yüzlerce ton altın gibi.
Bulunursa memleket kurtulur denilen o sandıklar dolusu devasa hazineler.
Definecilerin hayallerini süsleyen buna benzer efsanelerin hiç gün yüzüne çıkmış olanı var mıdır?
Ustam yerini bildiğim var hatta çok olaylar yaşandı o yer üstüne. Ama acilmisini bende bilmiyorum. İllaki açılmıştır.

Kafkaslı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Yok sanmiyorum eğer bulunmuşsa bile saklanmıştir birde anadolu 1000 küsür yildir islam egemenlıği altinda olduğundan olsa gerek

kanije

Bilgili Üye
100 ton altın bulsan ne olacak?yılda kaç milyar dolar gaz/petrol ithal edip dışarıya ödeme yapıyorsun?
devede kulak olur devlet için.
bu tip gömüler mevcut olsa bile
1-tılsımla korunur
2-bu kadar büyük tonajda altını hiçbir salak aynı yere koymaz.
3-peygamber s.a.v hadislerinde şöyle der: “İhtimal bir gün Fırat'ın suyu çekilir. Ve altından hazineden bir dağ zuhur eder. Kim orada bulunursa bir şey almasın.” (Buhari, Fiten, 24; Müslim Fiten, 30; Ebu Davud, Melahim, 12, 13)
yorum sizin.
bir şehirde bizzat devlet babanın açıp/kapattığı bir yer var.orası mesela o şehri komple kalkındırır.
ama devlet bunları ya kötü gün için yada başka bir hesapla çıkartmıyor.

Karabulut

Operatör
Bugünlerde bizim köyün dağındada 40 deveden bahsediyorlar Google earth dan baktın dağın içinde siyah bir şey görünüyor aynısını höyük gördüm acaba doğrumu ???

Keskingöz

Tüm Yorumlarım, Resmi Kazılar İçin Geçerlidir.
Süper Moderatör
Buluntular külçe tarzı şeyler ise direkt hazineye kaydedilir. Harcanıp ekonomide kullanılmaz. Hani her ülkenin rezerv miktarı vardır ya? İşte ona eklenir. Tabi ülkeler paralarını da o rezerve göre basarlarlar. Aynı zamanda ekonomideki sağlamlığın ifadesidir.
Yani hayal ettiğiniz gibi bulununca bozulup nakite çevirilip harcanmaz :)))

jeodek

Bilgili Üye
Benim bildiğim bir tane var. Olay Selçuk da yaşandı. Devlet tüm selcugu karantinaya alıp tüm yolları kapattı. Tırlar dolusu altın gitti diye biliyorum. Söylenene göre Meryem Ana için gönderilen hediyeler hep saklanmış.

barkın

Yeni Üye
bir videoda buluyolardı üstünde haç olan külçelerden bayada külçe vardı