Eğitimli Köpekler Arkeolojik Mezarları Bulabiliyor

dogoz3

Member
Eğitimli köpeklerin koku izleme yetenekleri, arkeologların Hırvatistan’da yaklaşık 3.000 yıl öncesine dayanan Demir çağı mezarlarını keşfetmelerine yardımcı oldu.

Ekli dosyayı görüntüle 262959

Köpekler, Adriyatik kıyısı boyunca Velebit dağlarında bir tepe noktasında insan kemikleri ve eserler içeren mezar sandıklarını kokladılar. Uzmanlar, köpek kullanmanın arkeolojik bölgeleri tanımlamak için iyi bir yol olabileceğini, çünkü birçok geleneksel yöntemden daha az tahrip edici olduğunu söylüyor.

Araştırmanın baş yazarı Vedrana Glavaš, “Köpeklerin burnu kesinlikle hata yapmıyor.” diyor.

Kazılar sırasında keşfedilen bronz düğmeler. C: Zlatko Bala/Department of Archaeology/University of Zadar
Glavaš, “Lokasyonu onaylamak için her zaman en az iki köpek kullanırız.” diyor. Ayrıca ikinci eğiticiye ve köpeğe, ilk köpeğin ve eğiticinin mezar olarak gösterdiği yeri söylemediğini belirtiyor.

Köpekler, insan kalıntıları, ilişkili eserler ve etrafındaki toprak kaldırılmış olmasına rağmen üç mezarın da yerini buldu. Alan aynı zamanda arkeolojik kazılardan sonra rüzgâra, güneşe ve yağmura maruz kalmıştı.

Glavaš, kazılan toprak etrafındaki gözenekli kayanın muhtemelen köpeklerin hala tespit edebileceği bir ayrışma aromasını yeterince emdiğini söylüyor.

Glavaš daha sonra köpeklerin daha fazla kalıntı bulunabileceğinden şüphelendiği bir alanda oyalanmasına izin verdi ve beşi son makalede açıklanan altı yeni mezar buldu.

Ekli dosyayı görüntüle 262960

dogoz3

Member
Köpek demişken , Dogo bende ayrı bir yeri var. İlk dogo websitesi ve forum kurucusuydum. Onlarca ırk yarışmalarına katıldım. Buluşmalar düzenledim. bu sayede şehir dışından ist. a gelip tanışıp evlenenler bile oldu :)
Neyse konuşursam çok uzar gider. Kısaca DOGO candır, gerisi Heyecandır ..! :)