Eski define bulma tekniklei

jeolog

Co Admin
Co Admin
Buradan hareketle sizlere bir soru sormak isterim.
Maksat beyin fırtınası olsun.
Uzun süredir de aklımı kurcalıyor.
Manol, volcan, voyvoda ve daha niceleri, okadar yerler gezip, o kadar malzemeyi nasıl buldular. Heryerin haritası olmadığına göre bu işin bir ilmi var ama bunlar tonlarcası ile ilgilenmişler.
Nedir bu işin ilmi?
Nasil buldular derken, kayip hazineleri mi nasil buldular diye sordunuz yoksa bunca mali nasil topladilar diye mi sordunuz?

denemediserhat

Yeni Üye
Her ikisi de aslında soru işaretim.
Yani belgesi olan bazı buluntular için tamam diyebilirim.
Ama tonlarca denilen şeyler, ondan sonra bilinmeyen kim bilir kaç yer, sadece söylenti üzerine bulunabileceğini düşünmüyorum.
O zamanlar cihaz da yok GPR gibi.
Yani sırları neydi de bulabildiler bunca şeyi.

uçanhollandalı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Her ikisi de aslında soru işaretim.
Yani belgesi olan bazı buluntular için tamam diyebilirim.
Ama tonlarca denilen şeyler, ondan sonra bilinmeyen kim bilir kaç yer, sadece söylenti üzerine bulunabileceğini düşünmüyorum.
O zamanlar cihaz da yok GPR gibi.
Yani sırları neydi de bulabildiler bunca şeyi.
Bahsettiğiniz kişiler eşkiya.Topladıkları serveti soygunla elde ettiler.Korsanlığın karada yapılanı gibi düşün.
Yoksa gömülü hazineleri bulmadılar.

balkaya34

Bilgili Üye
Bahsettiğiniz kişiler eşkiya.Topladıkları serveti soygunla elde ettiler.Korsanlığın karada yapılanı gibi düşün.
Yoksa gömülü hazineleri bulmadılar.

Selam usdam ,, Eşkiyanin soygunda elde ettigi digerlerinin yanında ,Devede kulak sayılır ,
Enazından öyle sanıyorum, Soygunda alınan basit işler ,

denemediserhat

Yeni Üye
Ben de sadece soygunla tonlarca malı, bir de gömebileceklerini düşünmüyorum.
Soygun ufak olur, hadi en büyüğü tren olur o dönem için. O da bir kaç kez en fazla belki

jeolog

Co Admin
Co Admin
Ben de sadece soygunla tonlarca malı, bir de gömebileceklerini düşünmüyorum.
Soygun ufak olur, hadi en büyüğü tren olur o dönem için. O da bir kaç kez en fazla belki
Soygunlari yapanlar gunduz Osmanli Devletinin ust kademelerinde calisan aksamlari da cetelerle isbirligi yapan yabanci kokenli kisilerin oluaturdugu topluluklardir. Bu kisilerin istihbarati sayesinde sehirlerarasi ticaret yollarinda soyulacak kervanlar belirlenir ardindan da soygunlar gerceklestirilirmis. Simdiki sistem ne ise o zaman da ayni sistem ve kurallar uygulanirmis. Tonlarca altin kavrami da isin cazibesi, cetelerin de nami icindir.

Karabulut

Operatör
Define işaretleri kitabıda bizde 200 lira Yabancı sitede 900 lira aradaki farka bakın 🙂

Yuksek

Member
Bulmadilar, ayrica bu kisilerin olduguna dair 1 tane gercek bilgi gosterebilen yok.. 1 tane su adam suradaydi kanit gosterin? gosteremezsiniz.. tamemen kurgu malesef

Buradan hareketle sizlere bir soru sormak isterim.
Maksat beyin fırtınası olsun.
Uzun süredir de aklımı kurcalıyor.
Manol, volcan, voyvoda ve daha niceleri, okadar yerler gezip, o kadar malzemeyi nasıl buldular. Heryerin haritası olmadığına göre bu işin bir ilmi var ama bunlar tonlarcası ile ilgilenmişler.
Nedir bu işin ilmi?