gençliğin avrupa özentisi

Kafkaslı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
hayret ki ne hayret
Kulakları küpeli erkekler
Çıplaklığı Modernlık sayan genc kızlar
İngilizce Türkçe karısımı bir dil kullanan nesil
İngilizce ile katılınan eurovision
Kocasını ağdatmanın hoşğörüldüğü adının aşk olduğu bir toplum
Günlük hayatta Yes, okey diye konuşan tipler
Emo denilen bir tip kişilikler

Modern bir dünya,modern çağ,modern yaşam,modern düşünce,modern aile,modern toplum…
Şuan modern çağı yaşıyoruz çağdaş değerlerin ve globalizmin öncülüğünde ..
Tüm bu çağdaş modern ve globalizm gibi insana hoş görünen süslü kavramlar…
Ve fıtraten aciz ve fakir olan insan…

Modernizimn duygulara tahakküm etmesiyle zaten fıtraten zayıf olan insan tüm bu kavramların hayatına girmesiyle geleneksel dünya ve modern dünya arasında gelgitler yaşayarak egosunu tatmin edecek bir arayış içresine girer…ki bu arayış başta imanın azalmasına ve yavaş yavaş küfre ve dalalete sebebiyet vererek bir benlik tebeddülüne yol açar… Bu konuyla ilgili,

BEDÜZZAMAN Hazretleri şöyle düşünüyor ,yani çağdaşlık ve batıyla ilgili:

”KADİM GELENEKLERDE VE DİNLERDE GöRüLEN AHLAKLILIK öLçüLü OLMAKTIR…HAKİKİ MEDENİYET ODUR Kİ İNSANLARIN SEFALETİNE ZİLLETİNE VE TEDENNİSİNE DEĞİL;TEKEMMüLüNE SELAMETİNE VE TERAKKİSİNE HİZMET ETSİN" ve yine diyor ki :

”BATIDA MEDENİYETTEKİ MAKSUDU HAKİKİ OLAN İSTİRAT-İ UMUMİYE VE SAADET-İ DüNYEVİYE BOZULMUŞTUR.İKTİSAT VE KANAAT YERİNE İSRAF VE SEFAAT SUYU GAYRET (EMEK) YERİNE DE TEMMBELLİK VE İSTİRAHTE MEYİLLİ GALEBE çALMIŞ BİçARE BEŞER EKSERİYET İTİBARİYLE HEM FAKİRLEŞMİŞ HEMDE TEMBELLEŞMİŞ”…

İşte BEDÜZZAMAN'nın BATI VE MODERNZİM tarifi…..

Nasılda tam can alıcı noktalara ZUM yapmış değil mi:?

İşte biz echeller ,bizde mevcut bulunan acziyetimiz yetmez gibi bize lutfedilen ve hakikiyi yani tek olanı YüCE HAKKI tanımada ve tanıttırmada bize sevk olunan BENLİK gibi bir kavramı modernizm ,batı,aydın düşünce ,Globalizm,Komunizm,Emek (işçinin alın terini kendi egosunu tatmin etmek için kullanan düşünceperest kişiler için geçerli) bizi içine alan bir ejdergaya feda ediyoruz…Basit bir örnek vereceğim.Kendisi basit fakat bizde ve kültürümüzde açtığı yaralar vahim…

Özenti ve Batılalaşma hevesi öyle yerleşmiş ki içimize en küçük bir selamlaşmayı dahi batılı cahil gençler uslubuyla yapıyoruz.Onların uslubları,onların kılık kıyafetlkeri …

ONLARIN TARZLARI MAALESEF İSLAMIN FARZLARINI YIKAR DURUMA GEçMİŞ

O kadar cahilizki olanca kuvvetimiz bize ve hayatımıza hüküm veren kutsi kitap KURAN-I KERİM ve o sonsuz mağfiret sahibi,sonsuz kudret sahibi YüCE MEVLANIN kelamları emirlerini hayatımıza nakşetmeye harcamak yerine nefse hoş gelen ler yolunca harcıyor ve heba ediyoruz .Belkide bu hebayla şeytanın muhafızlarına dahil oluyoruz ALLAH muhafza eylesin.Neyse uzatıveriyorum bende inşallah sıkılmazsınız

SELAMIN MANASI NEDİR SİZCE :? NİYE SELAMLAŞMA DİYE BİRŞEY VAR…?
Gelin selamlaşmayı mana olarak inceleyelim…
ESSELAMALEYKüM VE RAHMETTULLAH VE BEREKETULLAH .!!
Allah'ın selamı ve rahmeti üzerinize olsun!...
Ne mübarek değil mi RABBİM'İN sel***** nail olmak…
Kadir-i zülcelal olan Rabbim kutlu miraçta böyle sesleniyo HABİBİNE !

İnsan bir mümin kardeşine selam verdiğinde hem Allah'ı zikretmiş oluyor hem de mümin kardeşine dua etmiş oluyor..Düşünün belki de kardeşimize veya boş bir odaya verdiğimiz bir selamla boş ve monoton ve tekdüze geçen o günümüze renk katmış olacaz .çünkü Allah kendisini ömrü hayatında birkez dahi zikretmiş kullarına o kadar lutuflar bahşederki beyan ediyor bunu.O bir hayr ve haseneyi ona çevirendir.Oysa bizler bundan bile kaçıyoruz .Selamlaşmaktan…!

Ne yani hiç mi selam vermiyoruz ? diyeceksiniz..Evet selamlaşıyoruz ,selam veriyoruz..Lakin bu dahi modernitenin esir aldığı ölçüde oluyor …

Kapıdan bir genç geliyor sallanarak selam

Telefonda veya nette yazışıyoz ESSELAMALEYKüM yerine sadece SLM,

Cevaben;

ALEYNA VE ALEYKüMESSELAM yerine yine sadece A.S….
Telefonu kapatıcaz veda edicez iyi dilekte bulunucaz ALLAHA EMANET OL yerine sadece A.E.O ya da KENDİNE İYİ BAK yerine K.İ.B…Tüm bunların sebebini sorduğunda alışkanlık işte ,kontör gitmesin ,el hızlılığı, vakitten tasarruf falan fıstık …Laf bunların hepsi laf!...
Kız üzgündür bir mesajla tüm hayatını anlatır bıkmadan fakat Allah'ın lafz-ı celilini barındıran selama gelince kısaltır…

Yahu mübarek kardeşim! Bize düşmez eleştirmek ,çünkü biz kendi nefsimizden ve kusurlarımızdan muzdaribiz lakin alfabeyi öğrenmeye çalışıyosan ve yeni başlamışsan öğrenmeye (SLM) “L”den önce “S” gelmez ki yada (A.S) “A”dan sonra “B” gelmiyomuydu yoksa “B” dağa mı kaçtı .Yoksa Kaçtığı dağdan aman daha uzağa kaçmadan yakalayayım derken o koskoca dağı yandı bitti kül odluya mı getirdin…

Baya uzun oldu ama maneviyatımıza ve geleneğimize modernizim ve globalizmin tehlikeli yönlerini alıpta FRENKİ GENçLİKTEN olmayalım .öZüMüZü KöRLEŞTİRMEYELİM..

Daha neler neler benim siz arkadaşlarıma sorum şu bunlardan tek ben mi rahatsız oluyorum zira öyleyse ben zamanın gerisinde kalmışim yok değilse ne olacak bunların sonu...

Juicho

Member
Ben 20 yaşında bir gencim size şöyle söyleyim benim babam sunni, annem alevi. Baba tarafından hiç bir din ,ALLAH bilgisi almadım , anne tarafından dayım sayesinde birşeyler öğrenmeye çalıştım çalışıyorum din ile ilgili herşeyi ona soruyorum İnan'ın boyun abdestini bile çok geç yaşta almayı öğrendim. Ben çok inançlı biri değilim ( ALLAH sevgim ve saygım sonsuz, sadece ibadet yapmıyorum) bu yüzden kendimi inançlı yerine koymuyorum. Üniversite yıllarında ev arkadaşlarım olsun , normal arkadaşlarım olsun hepsi cumaya giderdi sadece ben gitmezdim. Bunlar Sözde İbadetlerini yerine getiriyorlar tamam oldu sevabını aldın iyi güzel ama ben bizim evden hiç alköl ve kızların çıktığını görmedim . Hani normalde benim böyle şeyler yapmam lazım ama bunlar her hafta ayrı bir kız getiriyor. Ben Hale'n bekarım evlenmedende öyle bir işe girmek istemiyorum. Okadar çok şey yazdım kısaca bu arkadaşlar kendine Müslüman diyorlar ama sizce bunlar sadece namaz kılarak mı müslüman oluyorlar ? Ben dürüst bir insanımdır içkim, karı kız muhabbetim yoktur, yalan söylemeyi katiyen sevmem. Hani insanları kuramam hep yardım ederim. Yeri gelir orucumuda tutarım ve ben kendimi tam bir müslüman olarak görmüyorum. Ben böyleyken onlar nasıl kendilerini müslüman görüyorlar... konuyla alakası varmı bilmiyorum ama içimi dökmek istedim... elinize sağlık ustam hepsini okudum, ben modernliği severim ama fazla abartı olmama kaydıyla (konuşmada kısaltmaları sevmem ama arada bizde yazıyoruz)

deli firat

DOĞACI
Usta ne gelirse başımıza bu özenti yüzün den gelir rahmetli dedemin bir sözü vardır ne şehirli olduk nede köylu kalabildik en tehlikeli olan budu koçum derdi Allah rahmet eylesin ne gözel şimdiki bizi demiş

Acemikurt10

Member
Kafkaslı ustam önce eline sonra yüreğine sağlık bende birşeyler söylemek isterim Bizler yapmadıkmı çocuklarımızı böyle çocukları yetiştirirken Temeli sağlam olmayan bina yıkılmaya mahkumdur temel sağlam olucak ilahiyatçı falan değilim kusurum olursa affola ama biz çocuklarımızı güzel yetiştireceğiz cocuk haramı helali bilecek allah korkusu olacak büyüklere saygı duyacak emanete sahip çıkacak başkasının malına el sürmeyecek bunlarıda ana baba öğretecek biz çocuklarımıza öğretirsek temeli sağlam olucak imanı sağlam olucak ozaman binada sağlam olur yıkılmaz telefondan yazması zor oluyor lakin daha çok şey yazmak isterdim kusurum olduysa affola allah cc yardımcımız olsun allahım doğru yoldan ayırmasın bizleri ve evlatlarımızı selametle

maksim

Engellendi
her gün şehit verdiklerimizde gencecik fidanlar gençlerin üzerine fazla gitmeyelim , sonunda doğru yolu bulurlar yol gösterelim yeter........bizlerde genç olduk

SLayer

Bilgili Üye
Emeğinize sağlık üstat bu özentiler dayatmalar toplumu bozdu gitti bi konser için bir maç için insanlar kahrediyorlar kendilerini Allah için hiç bir şey yapılmıyor bu ülkede başımızdaki yoneticelerde İslama zarar vermesi çabası bu ülke adım adım helak oluyor kimsenin ruhu duymuyor Allah sonumuzu hayretsin ne diyeyim

SLayer

Bilgili Üye
Juicho Allah hakinizda hayr verir inşallah kardeşim sen öyle cumaya gidip her b.k yiyene bakma onların işi Allah a kalmış inşallah afeder ne diyelim ama onlara bakıp sakın din böyle diye geçirme aklından insanlar şu Kuran ı baştan sona kadar okusa ben bu Kuran in neresinde yer alıyorum hangi ayet beni anlatıyor dese inan kardeşim kimse büyük günahı o kadar kolay işlemez Allah a emanet olunuz

Kristof34

DogacıyıZ
Bu konuda hassas olmak gerektiğini düşünüyorum. Görüntü itibariyle bende batılı duruyorum aslında :) bu işin doğulusu batılısı batıya özentisi olmaz. Müslüman olan bir insan her ne şartta olursa olsun temiz olmalı temiz görünmeli hatta bence girdiği ortamda göze batmalı beğenilmeli. Çağdaş olmalı kültürlü bilgili olmalı ilk önce görüntüsü ile örnek olmalı. Şimdilerde kadınların gözlerine sürdüğü sürmelerin gerçekte erkek makyajı olduğunu Peygamberimizinde gözüne sürme çektiğini içinizde bilen kaç kişi var? E soruyorum size bu sünneti içinizde uygulayan kaç kişi var? Sürme çekip evden işe giden birisini görseniz ya yanınızdakine yada içinizden bi ton laf edersiniz. Küpe takmanın nesi kötü? Tamam ben takmıyorum ama bir dönem takmışlığım da oldu. Hadi şimdi taksam ne olur? Günah mı? Takınca batıya özenmiş mi oluyorum. Babilliler ve sonra Asya medeniyetlerinde küpe sadece erkeklerin taktığı ve toplum içindeki rütbeyi belirten bir takı iken asyadan kalkıp gidip te ne zaman batılı icadı olmuş batı takısı olmuş? Şimdi bu sitede yüzyüze beni tanıyan birkaç kişi var onlar az çok tipimi biliyorlar zaten bilmeyenlerde ilk gördüklerinde hayal kırıklığına uğruyor biz seni hacı hoca gibi birşey bekliyorduk diye. Ben de gayet batılı görünüme sahip bir kişiyim. Sonuçta zaman bir şekilde geçiyor ve insanlar güncel modaya uyum sağlıyorlar keza bana göre olması gereken de bu. Tabiki bundan kastım Erkeklerin ve bayanların birebir vücuduna yapışan hele o tayt dedikleri ve bazı medeni cesareti yüksek bayanların giydikten sonra hiç aynaya bakmadan dışarı çıktığı dedelerimizin eskiden içlerine içlik diye giydiği şeylerden bahsetmiyorum. Peygamberimiz S.a.v bu devirde yaşasaydı batı icadı diyip uçağa arabaya binmeyecekmiydi? Madem günah Neden hacıların hocaların elinde cep telefonu watsapp facebook twiter dolanıyor? İnsanları yozlaştırmak bence en büyük günah. Benim eski patronum hacıydı iyi bir insandı gerçekten ilk işe girdiğim zamanlarda pek yakın davranmazdı daha soğuk dururdu bana ancak ilerleyen zamanlarda muhabbetimiz bir hayli artınca hakkımda ki düşüncelerinde bir çok değişiklik oldu. Sonraları daha farklı muhabbetler gelişti aramızda sakalıma kafayı taktı durdu. Bir cuma günü cumamızı kılıp ofise geldik tatlı bir sataşmayla sözü yine sakalıma getirdi bende aynı muhabbet tekrar açılmasın diye ona dedim ki; Allah sence benim sakalıma mı bakıyor kalbime mi? Önce bi 3-5 dk sus pus oldu sonrasında haklısın dedi ve bir daha bu muhabbet açılmadı bir çok ortamda tartışmalarım oldu bu konular ile ilgili gençlik zamanımızda kulağımızda küpe teravih namazındayız hacılar bize şeytan gibi bakıyor kahkaha camiden çıkıyor hacıların ayağında adidas ayakkabı kolda swatch saat hayırdır? E ben batıya özendimde sen adidaslamı büyüdün? Allah hiçbir kuluna başka bir kulunu din konusunda yargılama hakkını vermedi arkadaşlar bizim peygamberimizin hiçkimseye kötü söz kırıcı kelam kullandığı yazmaz hiçbiryerde bırakın insanlar dini inaçlarını kalplerinde yaşasın ve unutmayın ki din kul ile Allah arasındadır ve para ile imanın da kimde olduğu asla bilinmez.

Ya Kırdığın Gönlü Allah Seviyorsa?

Bilemezsin, Bilseydin Ödün Kopardı, Dokunamazdın.

-MEVLANA-

ÖMER HATTAB

Editör
Kafkaslı kardeş keşke sadece giyinmesiyle benzese
gençlerimzin aklı alınıyor,şuursuzca yaşıyorlar
ne sağlıklarının .ne ailesinin ne dinin bilincinde değil
gençlerimiz zehirleniyor diri diri öldürülüyorlar
aileleri çaresizlik içinde bu durumu izliyor
kahroluyorlar lakin ellerinden bir şey gelmiyor
bonzayi denilen lanet bir şey,iki tl ye lebebi gibi satıyorlar
daha dün akşam bir şeye şahit oldum,yirmi yaşlarında bir genç,
sokakta deli koyun gibi etrafında dönüp duruyor bir türlü yolunu bulup gidemiyor
dikkatimi çekti yanına vardım deli kanlı sorunun ne hastamısın yok abi dedi
temiz yüzlü bir genç,memleketini sordum doğuluydu,koluma girdi caddeye kadar götürdüm
evini sordum ,bize yakındı,evine götüreyim seni dedim kabul etmedi
abi bu vaziyet eve gidersem beni ailem döver dedi
seni neyapalım bu vaziyet dışarda kalamazsın dedim,bini bir internet kafeye götür daha sonra eve giderim dedi
bir kafeye götürdüm bıraktım sonra ne oldu bilmiyorum
bizim gençlerimze ne oldu böyle diye üzülmeden edemedim,
birileri üç kuruş para kazancığım diye doğulu batılı demiyor
gençlerimzi katl ediyor,dikkat ettiyseniz bu durumdan muzdarip insanların sayısı ne kadarda arttı
gençlerimiz zehirleniyor ve devlette buna bir önlem alamıyor,yazıkki ne yazık,
Allah cc bir ayeti kerimesinde budurumu ne güzel ifade ediyor,

onlar hakimiyeti eline alır almaz yeryüzünde fesat çıkarmaya, (insanın) ürünü(nü) ve nesli(ni) yok etmeye çalışır;
Allah fesadı sevmez.bakara 205

Son düzenleme:

Kafkaslı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
esselamunaleykum
biz aile bireylerene çok iş düşüyor.
birazda sözümüz gençlere deyil, biz ihtiyarlada almasaı gerekeni almamız gerek.
avrupa kültürünü deyilde bizim kendi kültürümüzü yavrularımıza vermeliyiz.
yorumcu arkadaşlarımızın hepsinden allah razı olsun inşallah.

Son düzenleme:

ECE07

Engellendi
Dünya üzerinde üretilen belli başlı binek aracı markaları (Keşke bunlardan bir tanesi de bizim üretimimiz olsaydı)

Alfa Romeo, Audi, Bmw, Chevrolet, Chrysler, Chery, Citroen, Dacia, Daewoo, Daihatsu, DFM, Dodge, Ferrari, Fiat, Ford, GMC, Honda, Hummer, Hyundai, Infiniti, Jaguar, Jeep, Kia, Lada Lamborghini, Land Rover, Lexus Lotus Maserati, Mazda Mercedes-Benz,. Mitsubishi, Nissan, Opel Peugeot Porsche Renault, Skoda SsangYong Subaru Suzuki Tata Toyota Volkswagen Volvo

ATV, Motosiklet, bisiklet,

Nakliye araçları (Tır, Kamyon vs.) Tarım araçları, iş makinaları, iş aletleri vs.vs.

Askeri ve Ticari hava araçları,

Deniz Ticaret ve Ulaşım araçları,

Uzay araçları,

Elektronik İletişim ve Haberleşme araçları,

Beyaz eşya,

Yazılım araçları,

Eğitim, Öğretim ve Bilim alanındaki gelişmeler, buluşlar.

Hukuk, Adalet ve İnsan haklarına saygı,

Doğaya Saygı,

Çalışkan, kişi başına düşen milli gelir sayesinde sağlıklı ve rahat bir yaşam.

Hür türlü spor faaliyetlerindeki başarılar.
@kafkasl
ı kısaca bir özet geçtim, diğerlerini yazmaya kalkarsak sayfalar yetmez. Bu gençlik bahsettiğiniz bu batıya özenmesinde kime özensin.
Açlık, sefillik içinde yaşayan, hak ve adaletten yoksun, Krallık ve Diktatörlükten vazgeçmemiş demokrasiden yoksun, insan haklarına saygısı kalmamış, birbirlerini yemek ve yok etmekten zevk alır hale gelmiş bir topluma mı özensin ?
Bu şartlar altında bu gençliği çok görmemek gerekir be ustaaaam.