Havuz kazısında bulunan roma heykelleri

uçanhollandalı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Roma dönemine ait Apollon, Poseidon ve Nike tanrıları ile kutsal hayvanlarından oluşan bronz heykel grubu, Tokat Müzesinin en çok ilgi çeken eserleri arasında yer alıyor.

Ekli dosyayı görüntüle 266765

Tokat'ta 2002 yılında bir çiftçinin havuz kazısı sırasında bulunan Roma dönemine ait üç "tanrı heykelciği", Tokat Müzesi'nde en çok ilgi gören eserlerin başında geliyor.İl Kültür ve Turizm Müdürü Çakır: "Tokat Müzemizi 2017 yılında yaklaşık 50 bin yerli ve yabancı turist ziyaret etti. Bir sandığın içinde bulunan Apollon, Poseidon ve Nike'ın heykelcikleri, müzemizin en önemli zenginliklerini teşkil ediyor. Bu üç heykelciği bir arada bulmak mümkün değil"

Ekli dosyayı görüntüle 266766

Ekli dosyayı görüntüle 266767

KAFKASS

Member
turhala uğrarsan çay söylerim :)

odin

Editör
tokatın yanlış yerinde mi yaşıyoruz arkadaş anlamadım ki
tokatin tamamini gezmesemde tokat merkeze kadar gittim ve gittigim guzergahta onlarca gozume takilan yer oldu. kotu tarafi yol uzeri yerler olmasi.

isin kotu tarafi benim memleket tokata yakin denecek bir yerde ama bu gorduklerimin yuzde biri yok.

cografya kader derlerya aynen o durumdayiz. ?

uçanhollandalı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
isin kotu tarafi benim memleket tokata yakin denecek bir yerde ama bu gorduklerimin yuzde biri yok.

cografya kader derlerya aynen o durumdayiz. ?
Ustam görünürde birşey olmayabilir ama toprak altında ne yattığını bilemezsin.:)

vakko

Çok sevipte Taptığımız Başlara Taç Yaptığımız....
Apollon, Poseidon ve Nike bunların koruyucusu yılan çok güzel.​