İddia! Kaya Kasa Hk.

Keskingöz

Tüm Yorumlarım, Resmi Kazılar İçin Geçerlidir.
Süper Moderatör
Merhaba Canlar. Türkiyede epey bir medeniyet bölge inceledim. gözlemledim.

Urartu Dönemi mahsen, mezar sembollerinde arazide özellikle arazi diyorum, kaya kasa aranmaz aransa da bulunması çok zor. Bulan var ise de lütfen; arşiv araştırmalarım için dönemi bölgeyi sembolü ve çıkan obje ya da nesneyi paylaşarak bilgi birikimime katkı sağlayınız.
Kale gibi urartu varlıklarında kasa arayınız, çekmece arayınız.
Urartular kaya kasa konusunda çok soğuk durmuştur.
bir çok gördüğünüz mahsen sembolleri dahi kullanım alanlarında bulunan kuyu v.b. yerleri ifade etmektedir.
geri kalanlar mezarları ifade eder.
sitede bu aralar sıkça kayayı yoklayın kasa olabilir gibi yorumlar görüyorum.

kasa olayı, Medeniyet işlerinde - ( medeniyet ve hazine ayrı terimlerdir. medeniyet dendiğinde dönem insanlarının gömülme şekil ve ritüelleri aklınıza gelsin, hazine olayı ise başlı başına sadece o değerli eşyaların saklanması gelsin. )- çok nadir görülmekle beraber, kaya ustasının soyulmaya karşı lanet ya da uğursuzluğa yol açmaması için kullandıkları bir yöntemdir.

Özetle kasa olayına, yeni gelen ya da mevcut üye kardeşlerimizin yönlendirilmesi fikrine sıcak bakmamaktayım.

konu tamamen fikir beyan etme ve bilgi paylaşımı üzerine açılmıştır.

tartışma, kalp kırma, hakaret gibi durumlarda gereken tarafımca yapılacaktır.

Amisos

Bilgili Üye
Vallahi abi dönem ve medeniyetini bilmem anma kaya kasa ları nı kendi köyüm dahil ve bazı yakın köylerin dağlık kesimlerinde denk geldim bazı bolgedekiler nerde ise mağara gibi büyük lerini de gördüm avuç içi kadar olanını da gördüm boş olanını çok gördüm anma halan bize bişey nasip olmadı saygılar

Karabulut

Operatör
Sene kaçtı bir foto paylaşmıştım Hangi ustamızdı kasa dedi gidip yüzeyi inceledim horosana benzemiyor orjinal taşın kendisi kare şeklinde yontulmuş 50 mt var yok hayvan figürlü bir kaya vardı ayakları yok başıyla yönverilmiş baktığı yöndeki kayaları inceledim yerinde yeller esiyor kaya oyulup mal saklanmış uçuran uçurmuş