Kaçak kazı ? , İzinli kazı ?

kunefe

Yeni Üye
Kaçak kazı nedir ? ,neden yapılır ? ,nasıl yapılır ?
,Hangi durumlarda tercih edilir ? ,Yaparken nelere dikkat edilmeli ? ,Yaparken yapılan hatalar nelerdir ?

İzinli kazı nedir ? ,neden yapılır ?
,hangi durumlarda tercih edilir ? ,nasıl yapılır ?
,Süreç nasıl işler ? ,masraflar nelerdir ?
,Tercih edilmelimidir ?

Apollon01

Moderatör
Moderatör
bu konu hakkında hiç bilginiz yoksa en iyi cevabı Müze Müdürlüklerinden alırsınız, ben gittim şunu sordum Müze Müdürlüğünden hemde yer altı en zengin bölgede, bu güne kadar hiç izinli kazı yapıldı mı? kurallar şartlar nedir? dediğimde aldığım cevap hiç izinli kazı yapılmadı emsal dosyamız falan da yok dediler, haa onu da sorduğum memur tanıdık bir arkadaş yoksa içimde şüphe olurdu, acaba baştan mı savdılar diye, ayrıca bildiğim 1. derece sit alanında izinli kazı yapılmaz, izin çıkmaz yani, izinli kazı için internet ortamında bilgiler de bulabilirsiniz

kunefe

Yeni Üye
bu konu hakkında hiç bilginiz yoksa en iyi cevabı Müze Müdürlüklerinden alırsınız, ben gittim şunu sordum Müze Müdürlüğünden hemde yer altı en zengin bölgede, bu güne kadar hiç izinli kazı yapıldı mı? kurallar şartlar nedir? dediğimde aldığım cevap hiç izinli kazı yapılmadı emsal dosyamız falan da yok dediler, haa onu da sorduğum memur tanıdık bir arkadaş yoksa içimde şüphe olurdu, acaba baştan mı savdılar diye, ayrıca bildiğim 1. derece sit alanında izinli kazı yapılmaz, izin çıkmaz yani, izinli kazı için internet ortamında bilgiler de bulabilirsiniz
İnternetde ararsan bulursunda ben sitedeki arkadaşların fikirlerini bilmek istiyorum . Mesela hiç izinli kazı yapan yokmu sitede ?

Turko

Uzman
Müze müdürlüğü izin vermez onay verir. Müzeye gelene kadar mülki idare bayındırlık tapu arama yapacağın yerin bağlı olduğu kolluk iç işleri maliye vs bunlar izin verirse müze sadece onay verir. Müze yaparsın yada yapamazsın diye karar veremez böyle bir yetkisi yok diğer kurumlar evet yaparsın dedikten sonra müze sadece memur atar kazı bölgesinde gözlemci olmak için. Yanlış bilgi vermeyelim. Daha önce izin alıp kazı yapmadı iseniz tefaruatlı konudur kulaktan dolma bilgi ile olmaz.

Turko

Uzman
Kaçak kazı yaparsan,
Taşınmaz kültür varlığı denk gelirse zarar verirsen yakalanırsan para ve hapis cezası min.3 yıl.
İzinli kazı yaparsan ,
Taşınmaz kültür varlığı denk gelirse zarar verirse rapor tutulur mahkemeye çıkarsın yetkili memurun tutanağı bilir kişi olarak görülür min 5 yıl hapis cezası alırsın.

kunefe

Yeni Üye
Kaçak kazı yaparsan,
Taşınmaz kültür varlığı denk gelirse zarar verirsen yakalanırsan para ve hapis cezası min.3 yıl.
İzinli kazı yaparsan ,
Taşınmaz kültür varlığı denk gelirse zarar verirse rapor tutulur mahkemeye çıkarsın yetkili memurun tutanağı bilir kişi olarak görülür min 5 yıl hapis cezası alırsın.
Vakit ayırıpta cevap verdiğiniz için teşekkür ederim .