Kaya içine yerleştirilmiş dairesel taş

SON AVCI

Yeni Üye
Zemin kayada kanallı 2 dikdörtgen oymalar ve yanında kaya oyulmuş elarabası tekeri büyüklüğünde ve şeklinde yapılı taş yerleştirilmiş ve çevresi horasanla sıvanmış yarısı kayada yarısı dışarıda iyice bakmayınca anlaşılmıyor çok araştırdım ama bir türlü böyle bir işaretin anlamına ulaşamadım. bilen varsa merakımı gidermek istiyorum..şimdiden teşekürler..

Son düzenleme:

sandalci14

Operatör
kuyu mezar desek dikdörtgen oyma diyosun, kayamezar desek zeminde olan kapak genelde kare olur duvarda yuvarlak kapak olabilir.yuvarlak kapaklı kapalı kuyu desek o da zemin kayadan ziyade toprakta kaya örülü şekilde olur.tahıl hububat saklamak için yapılan ambar tarzı mahsen aklımıza geliyor o zamanda kare oymaların işi ne,resim görmeden çözebilme imkan ve ihtimali gözükmemektedir.

SON AVCI

Yeni Üye
ama teker biçimindeki taş dikine yerleştirilmiş yatık şeklinde değil.ben mezar hediyesi mi acaba diyorum..

sandalci14

Operatör
hediyesi el arabası boyutunda taşla olmaz genelde 20 25 cm ebatında kaya oymaya horasanla kapatılmış olur onuda ıslatarak horasan kısmı görebilirsin o boyutta mezarın kendi girişi olur 60 70 cm genişliğinde, senin dediğin yer muhtemelen yerleşim yeri içi,bahçe filan.

Turko

Uzman
Görsel en iyi anlatım şeklidir.