Mozaik Altında Lahit Çıkarmı

vakko

Çok sevipte Taptığımız Başlara Taç Yaptığımız....
Arkadaşlar dün bir arkadaşımızın forumumuzda paylaşmış olduğu konu içinde farklı bir konuya değinmiştik.Mozaik ve mozaik altında lahit mezar çıkarmı diye.Her zaman kabul etmiş olduğum fikrimi yani Mozaik altında kesinlikle lahit vs çıkmaz tekrar ediyorum.

İznikte çıkan mozaik altı lahit haberinide takip etmiştim.Haberin hayali olduğunu burada mesaj olarak paylaştım.

Oradaki kazı çalışmasında üst düzey yetkiye sahip olan ve bizzat kazı ve yüzey çalışmalarına katılmış olan kıymetli tanıdığım.... sağolsun beni kırmadı.Kendisine yöneltmiş olduğum soruyu cevapladı.

Tarafıma gelen maili sizlerle paylaşıyorum.Mozaikler yapılarda tavan zemin ve duvarlar için kullanılır.Kesinlikle mozaik altında LAHİT mezar çıkmaz.Tahrip etmeyelim edenleri lütfen uyaralım.

Ekli dosyayı görüntüle 265022

Moderatör tarafında düzenlendi:

Kamhi Leonard

PiSaGoR
@vakko ustam bu soruda size katılıyorum
Ama aklıma başka birşey geliyor
Bir istisna olasılığı da olabilir olmaya bilirde

zemin mozaiklerinin alt kısmı
bir mezar odası olabilir
ve bu mezar odasında çıkan lahit olma olasılığı olamazmi?

bence arkadaşınıza birde bi şekilde sormanız gerek
bunun bir örneği varmı yokmu bilmiyorum
dün akşamki konuyuda görmedim
şuan bu yapmış olduğun paylaşıma göre
bir fikir yürüttüm sadece bilginize ...

vakko

@vakko ustam bu soruda size katılıyorum
Ama aklıma başka birşey geliyor
Bir istisna olasılığı da olabilir olmaya bilirde

zemin mozaiklerinin alt kısmı
bir mezar odası olabilir
ve bu mezar odasında çıkan lahit olma olasılığı olamazmi?

bence arkadaşınıza birde bi şekilde sormanız gerek
bunun bir örneği varmı yokmu bilmiyorum
dün akşamki konuyuda görmedim
şuan bu yapmış olduğun paylaşıma göre
bir fikir yürüttüm sadece bilginize ...
bende sizin gibi bir zamanlar çok düşünmüştüm örneklerini ve diğer olabilecek hususları.Yanlız ölü gömme gelenekleri kayıtlarda kesindir her medeniyetin farklı farklı.
Mozaik olarak sadece bu arkadaşım ile değik birçok işinde uzman olan prof doç. vs sormuşluğum vardır bu konuyu.Aldığım cevaplar hepsi aynı.Bana vermiş oldukları bilgiler alttaki gibidir.

1-Mozaik nedir araştır.
2-Mozaik nerelerde kullanılmıştır.
3-Mozaikler hangi amaçla yapılmıştır.
4-Mozaikler ne anlatmak istemiştir.

Geçmişe baktığımız zaman mozaikler yapı duvarlarında,zemimlerinde ve tavanlarında kulanılmıştır.Hiç bir şekilde mezar saklama amacı için zemine mozaik döşenip altına lahit saklanmamıştır.

Diğer bakış açısı hocamızın da belirttiği gibi kat kat höyük gibi yapılaşma olmuş.Mesela Kocaeli bölgesini düşünelim.Orada sık sık Binaların altından ve diğer yapıların altından lahit çıkıyor.üstüne yerleşim gelmiş kaç yüz sene geçmiş üstünden.Veya yol geçmiş yolun altında lahitler kalmış.

Bu mozaik olayına da böyle bakalım.Mezar vardır üstüne yapı inşa edilmiştir.Yapı yıkılmıştır.Daha sonra çalışma yapılmış yapının zemini karşımıza çıkmış.Bir bakıyoruz altında lahit çıkmış ( Çok nadir).Bu demek olmuyor ki lahit gizlemek için mozaik ile saklanmış.

Dünkü Konumuz

The Thing

C*
Süper Moderatör
Oldukça mantıklı.
Bunu bir arkeolog daha söylemişti, mezar falan vs.çıkmaz hiç bir zaman, ayrıca da maddi hiç bir değeri yoktur.
Hem arkeolog hemde defineci :D

Kamhi Leonard

PiSaGoR
bende sizin gibi bir zamanlar çok düşünmüştüm örneklerini ve diğer olabilecek hususları.Yanlız ölü gömme gelenekleri kayıtlarda kesindir her medeniyetin farklı farklı.
Mozaik olarak sadece bu arkadaşım ile değik birçok işinde uzman olan prof doç. vs sormuşluğum vardır bu konuyu.Aldığım cevaplar hepsi aynı.Bana vermiş oldukları bilgiler alttaki gibidir.

1-Mozaik nedir araştır.
2-Mozaik nerelerde kullanılmıştır.
3-Mozaikler hangi amaçla yapılmıştır.
4-Mozaikler ne anlatmak istemiştir.

Geçmişe baktığımız zaman mozaikler yapı duvarlarında,zemimlerinde ve tavanlarında kulanılmıştır.Hiç bir şekilde mezar saklama amacı için zemine mozaik döşenip altına lahit saklanmamıştır.

Diğer bakış açısı hocamızın da belirttiği gibi kat kat höyük gibi yapılaşma olmuş.Mesela Kocaeli bölgesini düşünelim.Orada sık sık Binaların altından ve diğer yapıların altından lahit çıkıyor.üstüne yerleşim gelmiş kaç yüz sene geçmiş üstünden.Veya yol geçmiş yolun altında lahitler kalmış.

Bu mozaik olayına da böyle bakalım.Mezar vardır üstüne yapı inşa edilmiştir.Yapı yıkılmıştır.Daha sonra çalışma yapılmış yapının zemini karşımıza çıkmış.Bir bakıyoruz altında lahit çıkmış ( Çok nadir).Bu demek olmuyor ki lahit gizlemek için mozaik ile saklanmış.

Dünkü Konumuz
Bakın ustam ben zaten işin nadir kismini gözönüne alarak yazdım
Özellikle mezar yapılıp üzerine mozaik döşenen bir husus veya örneği olmadı ve rastlanmadı böyle bir örneğe bugüne kadar yapılan gerek arkeoloji gerekse tesadüf üzeri amatör ve yine arkeolojik çalışmalarda rastlanmadı ...

bu sebepten kastim ve görüşüm
Herşeyin bir ilki olduğu gibi hani bununda bir ilki belki bir gün karşımıza çıkmaz deyil :)
Bir duymusuz ki arkeolojik bir çalışma sonucu
M ozaiklerin altından falanca derinlikte bir oda tespit edildi ve bu odada falan falanca kişinin mezarı olduğu tespit edildi
tamamen doğaçlama benimkisi :)

vakko

Son düzenleme:

vakko

Bakın ustam ben zaten işin nadir kismini gözönüne alarak yazdım
Özellikle mezar yapılıp üzerine mozaik döşenen bir husus veya örneği olmadı ve rastlanmadı böyle bir örneğe bugüne kadar yapılan gerek arkeoloji gerekse tesadüf üzeri amatör ve yine arkeolojik çalışmalarda rastlanmadı ...

bu sebepten kastim ve görüşüm
Herşeyin bir ilki olduğu gibi hani bununda bir ilki belki bir gün karşımıza çıkmaz deyil :)
Bir duymusuz ki arkeolojik bir çalışma sonucu
M ozaiklerin altından falanca derinlikte bir oda tespit edildi ve bu odada falan falanca kişinin mezarı olduğu tespit edildi
tamamen doğaçlama benimkisi :)
Çıkar neden olmasın..?

szihoprenic

Bilgili Üye
Elinize sağlık.Teşekkürler
sayın vakko usta öncelikle gözümle görmedim.
Allah rahmet eylesin bi arkeolog abimiz vardı mozaiklerle ilgili şöyle demişti
özellikle hayvan motifleri olan mozaiklerin altında ya küp yada mahzen girişi olur demişti yukarıda da dediğim gibi görme şansım olması bugüne kadar