Pitos Mezarlar

erenreis83

Yeni Üye
Selamun aleyküm arkadaşlar. Pitos küp mezarlar tek başına mı yoksa birden çok mu olur içinden toz çıkan pitos mezarlardan bahsediyorum.Yıllar önce bulunmuş köyde fakat parçalanıp dereye atılmış fakat o çevrede başka pitoz mezarı olma olasılığı var mı, bakmaya değer mi sizce?Başka olduğunu nerden anlarım.Devlete verince komisyon veriyorlarmış doğru mu?Teşekkürler şimdiden.

erenreis83

Yeni Üye
Tek mezar olmaz mutlaka çevresinde olması lazım
cevabın için teşekkürler nasıl bir sıralamaya göre bakmalıyım mezarın başında taş yığınları vardı yakının da mı aramalıyım her hangi bir mesafesi var mıdır yoksa aynı yerin çevresinde olabilir mi neye göre araştırmak lazım köy halkının refahını bozmadan araştırma yapmak istiyorum çok soru sorduysam affola.

Karabulut

Operatör
Aynı aileden iki ya da üç bireyin bu küpler, pitoslar içerisine gömüldüğüne Antandros nekropolisinde şahit olduk. Bu gömü yapıldıktan sonra ön kısmına genellikle bir çatı kiremidi kapatılarak ve hatta buradaki mezarın önüne taş dikilerek mezarın toprak üstünden yerinin de belirtildiğine şahit oluyoruz."Bu yazı işini kolaylaştırabilir.

erenreis83

Yeni Üye
Aynı aileden iki ya da üç bireyin bu küpler, pitoslar içerisine gömüldüğüne Antandros nekropolisinde şahit olduk. Bu gömü yapıldıktan sonra ön kısmına genellikle bir çatı kiremidi kapatılarak ve hatta buradaki mezarın önüne taş dikilerek mezarın toprak üstünden yerinin de belirtildiğine şahit oluyoruz."Bu yazı işini kolaylaştırabilir.
yakınlarında toprak üstünden yerinin belirtildiği başka bir alana rastlamadım hocam ne yazık ki.Sizce aynı yerin çevresini mi kazmalıyım?100 metre kadar ileride nereden geldiği bilinmeyen bir kuyu var baya eski ama içinde su yok onunla bir bağlantısı olabilir mi iki bahçede bize ait.

erenreis83

Yeni Üye
Genellikle değerli bişey çıkmıyor ama şans belli olmaz
usta cevrede daha once tanidiklar vasitasiyla kulagima geldi heykel falan bulmuslar kazan falan cikarilmis meshur bolge falan diyorlar ama kutahya da zaten domanic mevkinde bilen bilir o yuzden ustune dustum ha zaten kulturel miras cikarsa direk devletimize gider o ayri konu fakat bizde belki uc bes birseyler buluruz diye merak ettik.