Uçan halı

dersu

Bilgili Üye
Aslında açılmış bir konuya yazmak istemiştim ama bu şekilde paylaşmak daha doğru olur gibi geldi.
İşaretlerin anlamları diyeyim (ya da sonuca götüren yorumları) vakti zamanında herkesin vakıf olduğu ve kullandığı kesin bilgiler miydi ? Böyle mi beklenmeli ?
Böyle ise;
Bulunan her işaretin ardından bir mutlu son gelmeli, en azından bir çoğunun. Özellikle şahsi gömülerde zamanı içinde ve yakın yada uzak gelecekte büyük risk değil midir gömen kişi için, gömdüğü yeri direkt okla göstermek gibi.
Yoksa;
Mesela bir el dokuması halıyı düşünecek olursak, üzerindeki her motifin bir anlamı vardır ve bir arada iken bütün bir hikayeyi anlatır, Bu hikaye de herekede ayrı, uşakda ayrı İsfahanda ayrıdır. Zor zamanda ayrı, refah zamanında ayrıdır. Dağda ayrı ovada ayrıdır. Hepimiz halı kullanırız ama sadece erbabı anlar halının hikayesini.
Böyle ise;
Nasıl ki halının hikayesi dokuyanından okuyabilenine gider, işaretlere de bu şekilde bakılmalı , yani kesin ve net çözümlerini noktasal olarak aramak yerine arka plandaki birçok şeyle birlikte yorumlanmalıdır. Doğru gözlem, doğru enstrümanlarla doğru tespit ve ardından doğru işlem yapılmalıdır.
İşte bu ilimdir, bu forum da medrese gibi. Bilgilerini cömertçe paylaşan ustaların kıymetini bilelim. İlk mesajda bir resimle bir işaretle köfteyi umut etmek yerine, soğuk kanlı olalım, sabırlı olalım, her türlü bilgi var olmayanı soralım öğrenelim. Ustaların emeklerini zayi etmeyelim.
Allah herkesin gönlüne göre versin. Sevgiler saygılar.

Son düzenleme:

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
dersu kardeş bak nedicem. sana. Birgün mescitte namaz vaktine yakın 4.genç konuşuyor kulak misafiri oldum 32.farz konusunu tartışıyorlar. Bende dahil olup yanlış bildikleri noktaları hatırlattım. Derken vakit geldi namaza durduk tansiyonum düşüktü iki kere sendeleyip yanımdaki gence dokundum. Çıkışta ayakkabıları ararken bu genç gruptan biri diğerlerine bakın nekadar derin hocaymış namazda hata yaptım beni İki kere dürtüp uyardı dedii. Velhasıl kelam sende çok derine inme bu sektöre maddi manevi ilgi duyuyorsan derinderin düşüncene.. sahada olup yaşamak dokunmak hissetmek çok iyidirr. Çünkü yıllarını verip bişey bulamayan nazaran dağda çobanlık yapanlar daha çok gömü bulmuştur. Sevgiler. Kardeşş

dersu

Bilgili Üye
Doğru diyosun usta bu aralar gidip gelemeyince dilimize vurdu heralde.

Son düzenleme:

yolgezer

Bilgili Üye
Arkeolglarin zaman gectikce yeni bulguları eskileri öldürur. Kitaplar yeniden yazilir. Mesala dunyanin en eski tapinagi A iken, bir bulustan sonra artik dunyanin en eski tapınağı B olur. Kisacasi bu isin kitabi olmaz.
Sen bi isaretten direk sonucla mutluluğa gideyim dersen yanilirsin. Sen soyledigin gibi arastiracaksin gerekeni yapicaksin sonuca ulasamassan da uzulme
Yeniden dene. Tum ihtimalleri degerlendir

Mal bulanındır

yol gezer büyüdüğüm şehrin tarihii.. bir nekropol bulunmasıyla değişti ve herşey baştan yazılacak tespitinde haklısın Turko Ustam bilir doğugajında neler olduğunu

Turko

Uzman
@yol gezer büyüdüğüm şehrin tarihii.. bir nekropol bulunmasıyla değişti ve herşey baştan yazılacak tespitinde haklısın @Turko Ustam bilir doğugajında neler olduğunu
Benim ekibim yaptı şantiyesini arada kasadan çıkartıp kuru bezle siliyorum bebeklerim gibi. Hala devam ediyorlar. Ay sonuna 1 parça daha bekliyorum. Gelince resmini atarım sana.

Mal bulanındır

Turko Ustam nazar değmesin diyelim bende içindeydim sözleşmeli Büyük şehirde çalıştığım dönemdi. Menderes'e dedim bırak ben toplarım burayı diyee. Anıtlarkurulu beni bile tınlamıyo oluum git işine dediydi.))))))

Turko

Uzman
@Turko Ustam nazar değmesin diyelim bende içindeydim sözleşmeli Büyük şehirde çalıştığım dönemdi. Menderes'e dedim bırak ben toplarım burayı diyee. Anıtlarkurulu beni bile tınlamıyo oluum git işine dediydi.))))))
Kentsel dönüşün ile bütün doğu garajın da aliçetinkaya ve alışveriş merkezi dahil alın terim var , bana çok yaklaştın biraz daha gayret edersen belki denk gelirsin bir yerde :D

Mal bulanındır

Turko Ustam bana yaklaştın deyiptee sen beni kale içinde anıtlar kuruluna çekmeyesinn sakın... . Zaten millet kiralık bar. pansiyon açıp. Görüntü yapıp ekmeene fazlasıyla bakmış.. Yokyok benseni Manavgat şantiyede bulurum.)))))

_Mithra_

🇹🇷 M¡₺ŕ@ 🇹🇷
Moderatör
@dersu ustam maşallah levelleri üçer beşer atlıyorsun alemde
define ve işaretleri konusunu bu kadar kısa anlatmak istesem anlatamazdım herhalde
zaman zaman farklı ustalarımız da benzer pencereden yorum yapıyor dikkat ediyorum
@Sedegor var mesela selamlarımı iletiyorum kendisine döndü dolaştı bu sonuca geldi yakında gördüm konusunu
kısacası definenin işareti gömenin/saklayanın nevi şahsına münhasır'dır standardı olmaz
olur diyeni sahada uygulamalı sınava tabi tutmak sözüm olsun, mezar işaretleri istisna

Kafkaslı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Mesela bir el dokuması halıyı düşünecek olursak, üzerindeki her motifin bir anlamı vardır ve bir arada iken bütün bir hikayeyi anlatır, Bu hikaye de herekede ayrı, uşakda ayrı İsfahanda ayrıdır. Zor zamanda ayrı, refah zamanında ayrıdır. Dağda ayrı ovada ayrıdır. Hepimiz halı kullanırız ama sadece erbabı anlar halının hikayesini.
Bu yazı her şeyi anlatmış işi bilen var bilmeyen var ezberci olmak var görseli okuyan var velhasıl ama buradaki ustalarım alanında uzman okuya bilen hocalarım ben yetişemem onlara kurbanım

Son düzenleme:

dersu

Bilgili Üye
_Mithra_ , @Kafkaslı yorumlarınız için teşekkürler,
Benim yaptığım forumdaki konuları, bilgileri okuyup akıl süzgeçinden geçirmek. Yani yazdıklarım bilgi değil, buradan edindiğim çok değerli bilgiler sonucunda kendi yorumlarım. Tüm diğer fikirlere de saygım sonsuz. Haddimi aşmayayım.
Acelem yok keyifle öğrenmeye çalışıyorum. Benim anladığım, en önemli şey öncelikle doğru bakış açısına sahip olabilmek. Biz alaylı değiliz gelişmek gerek. Kısmetinde varsa ayağına da takılır o ayrı mesele fakat doğru araştırma bilgi edinme anlamında ciddi bir ön hazırlık, sonuçta nereye ne gözle bakacağını bilmek mühim. Sonrası gelir zaten. Ustanın dediği gibi yoksa köstebek oluruk. Bu yaştan sonra da olacak iş değil.
Bu vesile il de bilgilerini cömertçe paylaşan tüm ustalara tekrar teşekkürler,Sevgiler saygılar.