Yeraltı Tespit Makinaları Hakkında Sallama Bilgileri Ayıklayalım?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
G

geomekatron

Misafir
Arkadaşlar
Gördüğüm kadarı ile burada cihazlar hakkında kısmen yada tamamen uydurma bilgiler mevcut.Bunları yazanlar gözünüzün içine baka baka herkesi yanıltıyorlar. Herkes gerçek mesleği ve sanatı ile çıkıp yazsın basüstüne ama bilmeyenlere konuşan atsada yemek zorunda kalıyoruz çunki bizde bilmiyoruz.Gözüme çarpan bazı yalan yanlış bilgileri burda düzeltmeye başlıyorum. Dileyen katkı yapsın dileyen okuyup faydalansın. Ben görüntülü dedektörler kategorisinden teyit edebileceğiniz gibi Elektrik, elektronik teknolojileri lisansı, Manyetizma fiziği masteri olan Türkiye Atom enerjisi kurumu RKS uzmanıyım.Ve cihazları bildiğini zanneden herkese hodri meydan diyorum.

1.YALAN DÜZELTMESİ: GPR ADLI RADARLAR DEFİNECİLİKTE KULLANILAMAZ!!!
Gpr yada tam ismi ile Ground Penetrating Radar 0-40 metre arasında kullanılmasına rağmen yeraltından aldığı veri sadece farklılık anlamındadır.Yani 5metre aşağıda hangi frekans antenle ölçerseniz ölçün altın kütlesi, ağaç kütük parçası yada kömür parçası size makina ekranında aynı görünür.Sadece anomali, yada farklılık.Dolayısı ile çokbilmiş yorumcuların bunun tersine söylediklerini tamamen reddediyoruz.Ayrıca inanmayanı teste davet ediyoruz.GPR bizden mala easy locator elimizde hazır.YANİ EN İYİ DEFİNE BULMA CİHAZI GPR DİR DİYENLER GÖZÜMÜZE BAKA BAKA YALAN SÖYLÜYORLAR.

2-YERALTINDAN GÖRÜNTÜ ÇİZME YADA GRAFİK OLAMAZ YALANINA DÜZELTME
Birçok farklı sinyalle çalışan cihaz yeraltından analog yada dijital veriler sağlamaktadır bu veriler sayısal halde pcye aktarılması halinde birbirine sırasıyla eklenen veriler ekranda röntgen filmindekine benzer görüntüler oluşturmaktadır.Bu veriler element çeşidine göre renklendirilebilmekte derinlik en boy sağlanabilmektedir. Bu tür görselleri dünyada milyon dolarlık yatırım yapmış maden ve petrol şirketleri kullanıp sonuç alırken misalen gpr,manyotometre,reziztivitemetre v.b. cihazlarla türkiyede bazı çok bilmişler bunun mümkün olmadığını kırık dökük bilgileri ile yazıp hocalık taslıyorlar.BEN GÖRMEK İSTEYEN HERKESİ FİRMA MERKEZİNE DAVET EDİYORUM.Masrafı tarafımdan karşılanmak üzere kepçe ile beraber kazalım beraber gömelim.cihazı size öğreteyim.siz çekin gömülenin aynı grafiği çıkıp çıkmadığını görün.Yalan yalanlış bilgi satanlarıda hocadan saymayın.

3-YURTDIŞINDAN GELEN MAKİNALARDAN ÇİP SÖKÜLÜYOR YALANI
Arkadaşlar bu yalanın en kısa cevabı her gumrukte bir elektronik atölyesi kurulması ve en az 10 elektrnk Mh. Çalışması gerekir.Ki yerli dedektör firması amerikan kadar kaliteli malzeme kullanmaktan kaçınıp, argeye para yatırmıyor sonrada teknoloji olarak altta kalan cihazını bu yalanlarla satmaya çalışıyor ayıp. Bende yerli üreticiyim yapın yatırımınızı kimseyi karalamaya ihtiyaç duymayın.

4-Görüntü alınamaz diyenlere bir çok cihazdan bir örnek; Gama Radyografi
Endüstriyel radyografi yöntemi ; Arkadaşlar bırakın taşı toprağı bu yöntem demirin içinden dahi röntgen çekmektedir.Kısacası sanayide kalın demir boru kalın metal kütlelerin içinden gama ışınları vasıtası ile en kılcaldan en büyük boşlukları röntgenle görmeye yarayan bir yöntemdir ve yanılma payı sıfırdır.Şu an toprak denemeleri başlamış olup petrol ve madencilik alanından prototipleri piyasadadır.Ayrıntı için netten bilgi bulunabilir.

5-Görüntü alınamaz diyenlere bir çok cihazdan bir örnek; X RAY BACK SCATTER
Hastanelerde kullanılan x ışını yönteminin benzeri olan bu yöntem gümrüklerde tırların yüklerini v.b. uzaktan röntgen gerektiren işleri başarı ile yapmaktadır. Yüzde yüz başarılı bir yöntemdir.Şu an çeşitli akademilerde kamyonet üstüne kurulu toprağa röntgen çeken sistemler
petrol ve madencilik alanında kullanılmaya başlanmıştır.Ayrıntılı bilgi netten X RAY BACK SCATTER yazılıp aratılarak bulunabilir.

5-Görüntü alınamaz diyenlere bir çok cihazdan bir örnek; XRF analizer
Bu yöntem şimdilik yakın mesafelerden kullanılmakta olup tutulduğu kaya yada metalin bileşiğini yüzde yüz olarak test etmekte olup tüm element bileşiğini ayrıntılı olarak vermekte yüzdelik oranlarını vermektedir.Ayrıntılı bilgi netten Xrf analizer yazılıp aratılarak bulunabilir.

Devamı gelecek...

Son düzenleme:

sarıkayalar

Bilgili Üye
Her zaman derim kullanicisi onermeli tecrubeyle emegine saglik bosa para vermek akil isi degildir

HİTİTLİ

Bilgili Üye
Yıllardır söyledigimiz şeyler bunlar,ellerinize saglık.
İnsanlarda bi GPR radar algısı oluşturulmuş.
Rama malac en iyisidir oda 200 bin tl denir durur yıllardır.
Bir güzelim pulse ile cok cok güzel işler yapılabilir halbuki.
E tabi birde cihazları kullanmayı bilmeyen ögrenemeyenlerde var.
Adam piyasadaki en iyi cihaz denilen cihazı alır beceremez kullanmayı ve çamur atar.
Türkiyede alışılagelmiş işler bunlar.

Bende bir türk yapımı cihaz kullanıyorum ve cok memnunum.
Kullandıgım cihazıda kimseler begenmezdi zamanında.Arazide birebir teyit alındıgında sesi kesiliyor o çamur atanların.

tatar26

Süper Moderatör
Süper Moderatör
HİTİTLİ butaraflara gezmeye gelirsen haberim olsun makinanıda al gel :)

Ayberkyu

Yeni Üye
makineleri merak ettim sizi takipteyim nasip olur belki hiç belli olmaz.

G

geomekatron

Misafir
Merhaba arkadaşlar
Gama Radyografi, X RAY BACK SCATTER, XRF analizer yöntemleri konuya eklenmiştir. devamı gelecek...

tatar26

Süper Moderatör
Süper Moderatör
genelde iyi makineler pahalı bundan dolayı biz avucumuzu yalarız bi b.k da bulamayızz

G

geomekatron

Misafir
Merhaba
aslinda hemen umutsuzluga kapilmamak lazim.her maddi guce gore yontem var.bakin ornekleyelim
1- hic paramiz yok diyelim.burda ogrenme devreye girer, arkeolojik yuzey arastirmasi devreye girer eger iyi arastirir ogrenirsek,gecmis deneyimleri ve epigrafi orneklerini mumkun oldugunca ezberlersek araziye baktigimizda arazi bize gecmis hakkinda konusmaya baslar inanin bu sekilde mezar yada antik kalinti tespiti yapabilen cok kisi var.

2-5000 tl civarinda paramiz var diyelim.Kendimize yine arastirma yaparak 2000 tl si ile kaliteli bir radyestezik alantarama yapabiliriz. kalan 3000 tlsi ile reklam olmasin diye marka vermicem ama cok kaliteli yerli uretim bir pulse cihaz edinebiliriz.ayrica burdada arkeolojik yuzey arastirmasi devreye girer eger iyi arastirir ogrenirsek,gecmis deneyimleri ve epigrafi orneklerini mumkun oldugunca ezberlersek bu takimla once bahcemizde gomme bulma pratikleri yeterince yaparsak inanin lorenz z serisi dedektorden daha kesin sonuclara ulasabiliriz.

3- goruntulu cihaz konusunda bizim buyuk yanilgimiz pahali iyi zannediyoruz. Kullanilacak derinlik, zemin cesidi ve aranilan anomali hesaplanip cihaz cesidi secilirse ortalama bir defineciye 15-18000 tl arasi goruntulu cihaz ve alantarama maledilebilir.burdada arkeolojik yuzey arastirmasi devreye girer eger iyi arastirir ogrenirsek,gecmis deneyimleri ve epigrafi orneklerini mumkun oldugunca ezberlersek basari kacinilmazdir

Bakin ben 3. Secenekle 28 mt derinlikte oda ve tunellerin tespitini ve ortaya cikisini gordum. Gordunuz ya her maddi guce gore yontem var bence arastirmak ve en onemlisi niyetine girmek gerisini getirir.
selam ve saygilarimla

Son düzenleme:

tatar26

Süper Moderatör
Süper Moderatör
benimde düşüncem yerli bir pulse cihaz vlf den iyi gol yedim ...

HİTİTLİ

Bilgili Üye
aslında sorun şurada az bi param var 1250 vlf ye bağladım ama bir sonuc aşamadım sonuç alacaımı bilsem bu parayıda yatırırım ama korkuyorum deneme şansım olsa bakacağım zaten 1 yer var orada sinyal alsam ödünç aldığım kişiye hemen geri kargo ile göndereceğim ben kendime hemen yenisini alacağım....
Herhangi bir cihazı ödünc alıp 1 defa kullanıp yollarım demekle iş yapamazsın tatar.
Hiçbir cihaz 1 saat icinde kullanıpta sonuc vermez operatorlük lazım.
O yuzden ödünc almakla iş yapamazsın söylemedi deme.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...