Yüksek gerilim hattı sorunsalı ?

Ferdi46

Aktif Üye
Merhabalar sayın ustalar .Arazinin 50 ila 100 metre ilerisinde bulunan yüksek gerilim hattı gpx cihazlarda ne gibi sorunlara yol açar . Manyetik alana girmemek için kaç metre minimum uzaklık olmalıdır. Yardımcı olursaniz sevinirim. Hepinize rastgele.

eser34

Nasip Vaktine Esir...
Moderatör
Merhabalar sayın ustalar .Arazinin 50 ila 100 metre ilerisinde bulunan yüksek gerilim hattı gpx cihazlarda ne gibi sorunlara yol açar . Manyetik alana girmemek için kaç metre minimum uzaklık olmalıdır. Yardımcı olursaniz sevinirim. Hepinize rastgele.
Artvinde 35-40 m. gerisinde cihaz açmışlığım var Ferdi kardeşim.
Açık antenli ve de ciddi gpr ler de de sıkıntı olur diye biliyorum. !!!

Ferdi46

Aktif Üye
Artvinde 35-40 m. gerisinde cihaz açmışlığım var Ferdi kardeşim.
Açık antenli ve de ciddi gpr ler de de sıkıntı olur diye biliyorum. !!!
Minelap 5000 kullanacağız rahat 100 metre arkamızda yan araziden geçer ama yinede emin olamıyorum malumcihaz fiyatları çok fena.
Çok teşekkürler bilgi için saygılar .

eser34

Nasip Vaktine Esir...
Moderatör
Minelap 5000 kullanacağız rahat 100 metre arkamızda yan araziden geçer ama yinede emin olamıyorum malumcihaz fiyatları çok fena.
Çok teşekkürler bilgi için saygılar .
Mono başlıkla belki, net olmamakla birlikte çalıştırılabilir. Ama yine de o tip yerlerde cihaz kullanılması ⛔TEHLİKELİDİR⛔
Estğf. Bu arada, saygı bizden.

spyfrs

Moderatör
Moderatör
https://www.emo.org.tr/ekler/fcf09a1d63ac0aa_ek.pdf?dergi=554 bu linkteki 41 sayfalık yazıyı bir okuyun içinde nekadar sapmalar oldacağı kaç metre de nekadar emf yayar hepsi yazıyor genel bilgi olarak bence işinize yarar. gerisi cihazınızın kalitesine kalmış emf için yalıtım yapıldıysa hiç birşey olmaz ama yapılmadıysa geçmiş olsun :) Pdf deki tabloları inceleyin işinize yarar.

Ferdi46

Aktif Üye

tr46osman

Aktif Üye
yüksek gerilimin oluşturduğu alan geniş olduğu için 250 metre civarı rahat etkiler tahminim ve dedektör hassas cihaz olduğu için 250 metre civarında bile etkilecektir yüksek ihtimalle. Dron mecaramdan biliyorum elektrik akımlarının etki alanlarını...

Mehmetarkın

Member
30 metre ve 20 metre aralığına kadar rahatlıkla yaklaşabilirsiniz. Derinlikten feragat ederek dahada yaklaşırsınız bu sizin ustalığınızla alakalı bir durumdur.

raycebi

Yeni Üye
300 metreye kadar etki edebilir
bu havanın iletkenliği ile alakalıdır ve nesnelerde statik birikmesine yol açar zaten bu statik elektrik cihazınızdaki elektronik devreleri bozar

normalde cihazınızdaki elektronik devre elemanları 5-10 volt gibi düşük değerlerde çalışacak şekilde dizayn edilirler ama yüksek gerilim geçen yerlerde bu değer binlerce volt statik birikmesine sebep olur. akımı düşükde olsa bu voltaj elektronik devre elemanlarını bozar

statik alanı havanın nemine yoğunluğuna sıcaklığına varana kadar etmenlerden dolayı 100-300 metre arasında değişen alanlara kadar etki edebilmektedir

unutmayın o alandan geçen elektriğin voltajı 500bin lerle ifade edilir

Helios

Member
Benım minelap gofınd 60 ı 50 metreden yakmıstı.bilmiyordum yuksek gerılım oldugunu
Hemde satarken yandı alıcı arkadsa bayagı mahcup olmustum .tertemız makıne yalan oldu .
Trafoların hepsınden uzak durun .

Karabulut

Operatör
Sismik ts 40 var oda etkileniyor Kendi kendine kapanıyor