Bilmemek değil öğrenmemek ayıp bi sorum olacak

Storm

Editör
Şimdi diyelim ustalar
Bir dede mezarı var
bu dede mezarlarının 6 yerde parası olur diyorlar. Dede mezarının sahte çünkü
çok yüksek bi tepe düşünün
güneyden Kuzeye bakıldığında 3 tepe şeklinde gözüküyor ama kuzeyden Güney’e bakınca tek üçgen sivri tepe şeklinde ve en yüksek yani en ortadakinde mezar, bir ikincisi olarak mezarın olduğu alanda çevrilmiş örülmüş dede mezarının Güney Güney dogu yönünde takriben 3-5 adım ilerisinde yaklaşık olarak 1 metre toprağın altına inmişler bi oda bulunmuş, oda özelliklerine gelince eski köy evlerini bilirsiniz taşlardan yapılma hani odanın duvarları o şekilde yapılmış ve mal alınmış. Sormak istediğim şu bu dede mezarının 6 yerde parası olur diyorlar geriye kalan 5 yer nasıl bulunur ya da bi sistem var midir ?
Ayrıca biri bu mezardan Güney’e doğru 40 adım say eğer sarı bi taş vb kaya denk gelirse altını yokla demişti ne kadar doğru ?
Sormak istediğim bu ustalar

Keskingöz

Tüm Yorumlarım, Resmi Kazılar İçin Geçerlidir.
Süper Moderatör
Kesinlikle hiç biri doğru değil :))))

Cann

Editör
Dedeye sormak lazım ; )

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
Storm ustam şahsen ilk defa duyuyorum dede kim ? Kimin dedesi ? Neden 6 yerde para saklıyormuş ? Bu kadar zengin bi dedem olsun isterdim ayrıca :D

Storm

Editör
@Storm ustam şahsen ilk defa duyuyorum dede kim ? Kimin dedesi ? Neden 6 yerde para saklıyormuş ? Bu kadar zengin bi dedem olsun isterdim ayrıca :D
bende birinden duydum ve sormak istedim aga da dede mezarı sahte anlamadığım konu. Sorup aklımdaki pürüzleri silmek istedim o yüzden

Keskingöz

Süper Moderatör
Doğrusu nedir ağa
3 tepeden en yükseginde mezar
bu mezarın Güney Güney Doğu yönüne doğru odası bulunmuş malı alınmış geriye birşey kalmamış mi diyorsun
Genellikle direkt mezarın içinde ya da hafif sınırda kalacak şekildedir.
öyle 6 tane falan noktası yoktur.
verdiğin örnekte çok nadirdir.
internette ya da ortalıkta dolanan yorumların çoğu aslından uzak eşkıya mantığı ile tümevarım kullanıp uydurma yorumlarıdır.

“mallarımızın üzerine yıllarca Fatiha okutturduk size” cümlesini hiç duymadın mı?

Storm

Editör
Genellikle direkt mezarın içinde ya da hafif sınırda kalacak şekildedir.
öyle 6 tane falan noktası yoktur.
verdiğin örnekte çok nadirdir.
internette ya da ortalıkta dolanan yorumların çoğu aslından uzak eşkıya mantığı ile tümevarım kullanıp uydurma yorumlarıdır.

“mallarımızın üzerine yıllarca Fatiha okutturduk size” cümlesini hiç duymadın mı?
anladım aga sağolasın.
Resimlerle gösteririm ustam büyük ihtimal o türbe gibi şeyi işaret şeklimde kullandılar o zaman cünkü olduğu alanda herhangi birşey yok ama o tepe dediğim o mezarın olduğu tepenin dibi etrafı sunak taşımı desem deliksiz değirmen taşı mı desem onlarla dolu orta kısımlarına dogru çıkıldığında sığınma magrası gibi geniş olmayan 3-5 kişinin girebileceği mağara var sonra dağdan gelen suyla beslenen dağın dibinde Çeşme var

Turko

Uzman
Dede mezarı dediğiniz nedir anlamadım. Mezar mezar dır. Ya kefere mezarı dır ya da müslüman mezarı. Dede dediğiniz müslüman mezarı ise para pul ile işi olmaz. Sahte dediğiniz müslüman mezarı değil ise ozaman çevrede işaretleri olur . Müslüman mezarı şeklinde gizlenmiş ise malzemesi direk mezarın içinde olur odası kasası Vs olmaz. Amaç zaten mezar kurcalanmasın malzeme sağlam da kalsın değil mi ?

Bu işlerde bazı kurallar vardır bunlar dan en önemlisi açılmış bir yer var ise gözünle görmediğin sürece malzemesi alınmış diyemezsin Belki de hiç birşey yoktu . ikinci kural ise ilki kadar önemlidir söylenen lere inanma.

Nasıl olur ben anlatayım sen ona göre araştırma nı yap. Yakın dönem yani 150-200 yıllık dönemde eşkiya furyası vardı. Sistematik oluşum içinde profosyonel hareket ederlerdi. Öyle efsaneler deki gibi dağa taşa saklamazlardı. Kendi bölgesinde atıyorum 100 km lik alanda yaptığı soygun larda sorti ler yaptığı 3-4 tane kritik nokta olur yollar mera lar geliş geçiş güzergah ları Vs. Bu alan içinde mevcut en az 7-8 köy olur her birine zaman zaman çöker ler. At avrat için yemek su için ihtiyaç ne ise. Bu köylerde adamları olur zifiri karanlık ta gözden uzak buluştuk ları istihbarat aldıkları adamları. En az iki tane olur. Milletten kaldırdık ları değerli malzeme ne varsa kıl heybeler içinde getirir bu adamlara teslim eder saklamaları için. Bu vatandaşlar uyanık sinsi adamlar oldukları için alelade yerlere saklamazlar . Köyün çeşmesi , köyün mezarlığı , köyün kavaklı gı , köyde yaşadıkları kendi evleri ve evin avlusu gibi yerlere saklar bu yeri yazar çizer malın sahibine teslim ederlerdi yeri gösteren doküman ları. Gelelim dede mezarı dediğin işe. Işte bu çakallar millet uyanmasın görülür duyulur açığa çıkarlar ise ifşa olurlar ise malzemeyi kaybetmemek için köyün mezarlığına yahut bağına bahçesine evinin avlusuna sahte mezarlar yaparlar ve malzemeyi içine koyup saklar . Bu tarz sahte mezar işlerinin odası olmaz , kasası olmaz 6 yerde parası da olmaz. Nasıl olur adamın o köyde 4 tane adamı vardır . 4 nede malzeme vermiştir saklasın lar diye ancak o şekilde olur. Senin mevzuda bilinen bir kabadayı eşkiya soyguncu var ise eskilerin anlattığı konuştuğu nam salmış biri bundan ötürü 6 yerde parası varmış diyebilir ler. Bazen eşkiya tayfası nın kardeş leri yahut çocukları da olabiliyor malzemeleri saklayan.

Umarım durumu anlatabilmişim dır.

Keskingöz

Süper Moderatör
anladım aga sağolasın.
Resimlerle gösteririm ustam büyük ihtimal o türbe gibi şeyi işaret şeklimde kullandılar o zaman cünkü olduğu alanda herhangi birşey yok ama o tepe dediğim o mezarın olduğu tepenin dibi etrafı sunak taşımı desem deliksiz değirmen taşı mı desem onlarla dolu sığınma magrası gibi geniş olmayan 3-5 kişinin girebileceği mağara var sonra dağdan gelen suyla beslenen dağın dibinde Çeşme var
bak cancağızım nicedir sitedesin.
ilk kural bulduğun noktanın kime ait olma olasılıklarını süzmen.
mesela mezarın dibine bir kaç dip inip bir kapağa denk gelir de kapaktan sonra merdiven çıkarsa bil ki eşkıya ya da farklı farklı toplulukların izi ile karşılaşırsın.
eğer Ermeni ve Rum ise zaten direkt içinde ya da sınırında bir yerde.
ama önemli olan, noktanın hangi millete ait olduğu.
önce bu tamam mı ?
sonra kemik testi yaparsın.
kemik yoksa direkt mal var zaten.
kemik varsa değerli de alıyorsan hemen dalma tespitini farklı yöntemlerle teyit ettir.
bunları kaç yerde yazdım ben.
okumayı sevmiyorsunuz :)))