Bilmemek değil öğrenmemek ayıp bi sorum olacak

Storm

Editör
Dede mezarı dediğiniz nedir anlamadım. Mezar mezar dır. Ya kefere mezarı dır ya da müslüman mezarı. Dede dediğiniz müslüman mezarı ise para pul ile işi olmaz. Sahte dediğiniz müslüman mezarı değil ise ozaman çevrede işaretleri olur . Müslüman mezarı şeklinde gizlenmiş ise malzemesi direk mezarın içinde olur odası kasası Vs olmaz. Amaç zaten mezar kurcalanmasın malzeme sağlam da kalsın değil mi ?

Bu işlerde bazı kurallar vardır bunlar dan en önemlisi açılmış bir yer var ise gözünle görmediğin sürece malzemesi alınmış diyemezsin Belki de hiç birşey yoktu . ikinci kural ise ilki kadar önemlidir söylenen lere inanma.

Nasıl olur ben anlatayım sen ona göre araştırma nı yap. Yakın dönem yani 150-200 yıllık dönemde eşkiya furyası vardı. Sistematik oluşum içinde profosyonel hareket ederlerdi. Öyle efsaneler deki gibi dağa taşa saklamazlardı. Kendi bölgesinde atıyorum 100 km lik alanda yaptığı soygun larda sorti ler yaptığı 3-4 tane kritik nokta olur yollar mera lar geliş geçiş güzergah ları Vs. Bu alan içinde mevcut en az 7-8 köy olur her birine zaman zaman çöker ler. At avrat için yemek su için ihtiyaç ne ise. Bu köylerde adamları olur zifiri karanlık ta gözden uzak buluştuk ları istihbarat aldıkları adamları. En az iki tane olur. Milletten kaldırdık ları değerli malzeme ne varsa kıl heybeler içinde getirir bu adamlara teslim eder saklamaları için. Bu vatandaşlar uyanık sinsi adamlar oldukları için alelade yerlere saklamazlar . Köyün çeşmesi , köyün mezarlığı , köyün kavaklı gı , köyde yaşadıkları kendi evleri ve evin avlusu gibi yerlere saklar bu yeri yazar çizer malın sahibine teslim ederlerdi yeri gösteren doküman ları. Gelelim dede mezarı dediğin işe. Işte bu çakallar millet uyanmasın görülür duyulur açığa çıkarlar ise ifşa olurlar ise malzemeyi kaybetmemek için köyün mezarlığına yahut bağına bahçesine evinin avlusuna sahte mezarlar yaparlar ve malzemeyi içine koyup saklar . Bu tarz sahte mezar işlerinin odası olmaz , kasası olmaz 6 yerde parası da olmaz. Nasıl olur adamın o köyde 4 tane adamı vardır . 4 nede malzeme vermiştir saklasın lar diye ancak o şekilde olur. Senin mevzuda bilinen bir kabadayı eşkiya soyguncu var ise eskilerin anlattığı konuştuğu nam salmış biri bundan ötürü 6 yerde parası varmış diyebilir ler. Bazen eşkiya tayfası nın kardeş leri yahut çocukları da olabiliyor malzemeleri saklayan.

Umarım durumu anlatabilmişim dır.
şöyle anlatayım aga bi tek zirve her yere hakim olan bi yer var
burası eski kervan yolu üstünde derler
neyse bizim köylü milleti yağmur duası için buraya çıkar
böyle 3-5 dakika da çıkılabilecek bi yer değil bildigin zirve tepe buranın em üstüne çıktı mı orada taşlarla çevrilmiş cevrilmis dediğim hani tarla sınırlarını belirlemek icin eskiden örerler o sekil dikdörtgen kare benzeri cevrilmis bi alan var dede var derler. Bu cevrilmis yeri değilde bu alanın yaklaşık 3-5 bilemedin 10 adım geçmez Güney yönünde kazmıslae takribi 1 metre ya var ya yok oda çıkmış oda örme oda üstü yok ama duvarlar belli ama örme derin kazan kişileri tanıdıklarımın tanıdıkları tanıyor malı kaptırmışlar İstanbul’da. Demem o ki çevresinde ekstra birşey çıkar mi ?

Turko

Uzman
şöyle anlatayım aga bi tek zirve her yere hakim olan bi yer var
burası eski kervan yolu üstünde derler
neyse bizim köylü milleti yağmur duası için buraya çıkar
böyle 3-5 dakika da çıkılabilecek bi yer değil bildigin zirve tepe buranın em üstüne çıktı mı orada taşlarla çevrilmiş cevrilmis dediğim hani tarla sınırlarını belirlemek icin eskiden örerler o sekil dikdörtgen kare benzeri cevrilmis bi alan var dede var derler. Bu cevrilmis yeri değilde bu alanın yaklaşık 3-5 bilemedin 10 adım geçmez Güney yönünde kazmıslae takribi 1 metre ya var ya yok oda çıkmış oda örme oda üstü yok ama duvarlar belli ama örme derin kazan kişileri tanıdıklarımın tanıdıkları tanıyor malı kaptırmışlar İstanbul’da. Demem o ki çevresinde ekstra birşey çıkar mi ?
Çubuk ile değerli tespiti yapmaya çalış. Var mı yok mu belli olur . En garanti yöntem.

Storm

Editör
bak cancağızım nicedir sitedesin.
ilk kural bulduğun noktanın kime ait olma olasılıklarını süzmen.
mesela mezarın dibine bir kaç dip inip bir kapağa denk gelir de kapaktan sonra merdiven çıkarsa bil ki eşkıya ya da farklı farklı toplulukların izi ile karşılaşırsın.
eğer Ermeni ve Rum ise zaten direkt içinde ya da sınırında bir yerde.
ama önemli olan, noktanın hangi millete ait olduğu.
önce bu tamam mı ?
sonra kemik testi yaparsın.
kemik yoksa direkt mal var zaten.
kemik varsa değerli de alıyorsan hemen dalma tespitini farklı yöntemlerle teyit ettir.
bunları kaç yerde yazdım ben.
okumayı sevmiyorsunuz :)))
Bölge de Helenistik pagan dönemine ait işarette var Bizans ve roma dönemi ait nekrpolde şarap yapan Ermenilerde aga

_Mithra_

🇹🇷 M¡₺ŕ@ 🇹🇷
Moderatör
Şimdi diyelim ustalar
Bir dede mezarı var
bu dede mezarlarının 6 yerde parası olur diyorlar. Dede mezarının sahte çünkü
çok yüksek bi tepe düşünün
güneyden Kuzeye bakıldığında 3 tepe şeklinde gözüküyor ama kuzeyden Güney’e bakınca tek üçgen sivri tepe şeklinde ve en yüksek yani en ortadakinde mezar, bir ikincisi olarak mezarın olduğu alanda çevrilmiş örülmüş dede mezarının Güney Güney dogu yönünde takriben 3-5 adım ilerisinde yaklaşık olarak 1 metre toprağın altına inmişler bi oda bulunmuş, oda özelliklerine gelince eski köy evlerini bilirsiniz taşlardan yapılma hani odanın duvarları o şekilde yapılmış ve mal alınmış. Sormak istediğim şu bu dede mezarının 6 yerde parası olur diyorlar geriye kalan 5 yer nasıl bulunur ya da bi sistem var midir ?
Ayrıca biri bu mezardan Güney’e doğru 40 adım say eğer sarı bi taş vb kaya denk gelirse altını yokla demişti ne kadar doğru ?
Sormak istediğim bu ustalar
Bak bakalım uyuyor mu ?
...sac ayağı şeklinde 3 tane tepe olacak...tepeler birbirine yakın olacak...ve küpe gibidir...bu tepeler olabildiğince yüksek tepeler değil kendi arazisinden biraz yüksek ve birer küpe halinde güzel bir görünümü var..bu tepelerin muhitinde haliyle buranın yeri biraz yüksektir üstü düz ve yaygındır..
bu 3 tepelerin güneye gelen tepe ortaya gelir bu tepenin üstünde 3 tane mezar vardır..mezarların etrafı diz boyu kadar kuru duvarla örülmüştür..orta mezarda ... altın para gömülüdür..küpler kırmızı boyayla yazılmış küplerin üzerine sahiplerinin isimleri yazılmıştır..bu para bir aileye ait olan şahıs parasıdır derinliği 2.5 metre civarındadır...
Bu paranın müjdesi kuzey tarafında ...

Storm

Editör
Bak bakalım uyuyor mu ?
...sac ayağı şeklinde 3 tane tepe olacak...tepeler birbirine yakın olacak...ve küpe gibidir...bu tepeler olabildiğince yüksek tepeler değil kendi arazisinden biraz yüksek ve birer küpe halinde güzel bir görünümü var..bu tepelerin muhitinde haliyle buranın yeri biraz yüksektir üstü düz ve yaygındır..
bu 3 tepelerin güneye gelen tepe ortaya gelir bu tepenin üstünde 3 tane mezar vardır..mezarların etrafı diz boyu kadar kuru duvarla örülmüştür..orta mezarda ... altın para gömülüdür..küpler kırmızı boyayla yazılmış küplerin üzerine sahiplerinin isimleri yazılmıştır..bu para bir aileye ait olan şahıs parasıdır derinliği 2.5 metre civarındadır...
Bu paranın müjdesi kuzey tarafında ...
Tarif yönler tam tersi olmak şartıyla uyuyor aga bir de Güney Güney doguya doğru bu mezar kısmından 15-20 dakikalık yürüme mesafesinden sonra dağın uçurum tarafı denk geliyor bu uçurum dere ile birleşiminde kayalık var ve bu kayalıkta ambar şeklinde oyulmuş bi mağara var ama mağara ileri gitmiyor girmedim ama tanıdıklara sordum gitmiyor dediler böyle oda gibi yerden baya yüksek merdiven yardımı ile çıkabilirsin

_Mithra_

🇹🇷 M¡₺ŕ@ 🇹🇷
Moderatör
Tarif yönler tam tersi olmak şartıyla uyuyor aga bir de Güney Güney doguya doğru bu mezar kısmından 15-20 dakikalık yürüme mesafesinden sonra dağın uçurum tarafı denk geliyor bu uçurum dere ile birleşiminde kayalık var ve bu kayalıkta ambar şeklinde oyulmuş bi mağara var ama mağara ileri gitmiyor girmedim ama tanıdıklara sordum gitmiyor dediler böyle oda gibi yerden baya yüksek merdiven yardımı ile çıkabilirsin
ben belgenin yalancısıyım
:D
senin orası olmadığını kesin olarak biliyorum
ihtimal sistemin benzer olma durumu
şimdi devamını yazıcam
atarım kuyuya bir taş bakalım çıkarabilecek misin

_Mithra_

🇹🇷 M¡₺ŕ@ 🇹🇷
Moderatör
...
Bu paranın müjdesi kuzey tarafında kalan tepede bir taşın altındadır..taş toprağa gömülüdür..
karpuz kadar, topraktan kafası görünür..avuçla ufak bir çömleğin içine doldurdular, yarım boy derinlik yaptılar,
parayı koydular doldurdular paranın üstüne kaya taşlarla
...
kolay gelsin

Storm

Editör
...
Bu paranın müjdesi kuzey tarafında kalan tepede bir taşın altındadır..taş toprağa gömülüdür..
karpuz kadar, topraktan kafası görünür..avuçla ufak bir çömleğin içine doldurdular, yarım boy derinlik yaptılar,
parayı koydular doldurdular paranın üstüne kaya taşlarla
...
kolay gelsin
Çıkartırız bakalım aga inşallah ???

Storm

Editör
ben belgenin yalancısıyım
senin orası olmadığını kesin olarak biliyorum
ihtimal sistemin benzer olma durumu
şimdi devamını yazıcam
atarım kuyuya bir taş bakalım çıkarabilecek misin
Aga yüksek olan yani orta da olanın başlangıcında dikili taş mevcut anıt sanırım sonrasında bu yüksek olanın çevresi full kayalık üst loşumda toprakta da kayalık var uzaktan bakınca Çeşme’den yukarı böyle aslan ile deve gibi figürler var uzaktan o şekil gözüküyor birde o kazılan yerde deniz toprağı var normal toprak degil bi yerden bilerek getirilmiş gibi tuhaf bi toprak yapısı ve etraftaki ağaçların hepsi normal ağaçlara göre daha kararmış