Çay sohbeti

toyalp

Bulaşan mazlumun ahıdır.Kainat bu yükü kaldıramaz.
Süper Moderatör
atalarımızdan kalma epey hatalı deyimler ve sözler var.
Neye göre hatalı?
İslamın o ince anlayışına göre ustam.
Özellikle eşek en talihsiz olanlarıdır:))

yani demem o ki; hayvanları da davranışları ya da fıtratları ile küçümsememek alaya almamak gerek.
çakal puslu havada saldırması, onun delikanlılığa ters Ya da nahoş karşılanan bir mana ile anlatır bahsettiğiniz atasözü.
Oysa;
Hepsini Allah yaratmış. Benim gördüğüm; eşek bile benden bir bakıma üstün. Günahı yok ve Çetin bir hesaptan geçmeyecek üstüne diğer yaratılmışlar gibi sürekli Allahı zikir ve hamd eder.

Biz nefsimizin oyuncağı olmuşuz :/
Yani ustam çakallar puslu havayı sevmezler mi? Ayrıca bir kurda on çakal birden saldırmaz mı dersiniz? Bu küçümsemek ile alakalı bir durum değildir kıssadan hisse çıkarmaktır. Tıpkı dinimizde yaptığımız tüm karşılaştırmalar gibi. Eğer biz hesap kitabı yapıp önlem almazsak çakallar da üşüşür başımıza kargalar da. Bu şekilde anlamanız çok tuhaf.

Keskingöz

Tüm Yorumlarım, Resmi Kazılar İçin Geçerlidir.
Süper Moderatör
Yani ustam çakallar puslu havayı sevmezler mi? Ayrıca bir kurda on çakal birden saldırmaz mı dersiniz? Bu küçümsemek ile alakalı bir durum değildir kıssadan hisse çıkarmaktır. Tıpkı dinimizde yaptığımız tüm karşılaştırmalar gibi. Eğer biz hesap kitabı yapıp önlem almazsak çakallar da üşüşür başımıza kargalar da. Bu şekilde anlamanız çok tuhaf.
haklısın ustam.
Kıssadan hisse ve kıyaslama önemlidir.

toyalp

Süper Moderatör
Ustam aslına bakarsanız benim çakalları küçümsemek yerine tam tersine onları önemsediğimi ve dikkate aldığımı anlarsınız aslında. Kurdun ise zekasına olan hayranlığımı görürsünüz cümlede ki zaten her ikisi içinde hakaret edici bir kelime kullanmadım bu benim haddim de değildir zaten. Çirkin şey pis yaratık gibi herhangi bir söz yorumlarımda zaten yok. Af buyurun ama gerçekten gülümsettiniz beni Allah sizden razı olsun. Ama uyardınız ve müslüman insan her türlü fenalıktan Rabbine sığınmalı ve af-ı mağfiret dilemeli. Hamd-u Senalar olsun O'na kalbimi yumuşattı. Oysa ki kızdım size beni neden yanlış anladı diye :) Belki de ben anlatamadım hakkınızı helal edin.

Keskingöz

Süper Moderatör
Ustam aslına bakarsanız benim çakalları küçümsemek yerine tam tersine onları önemsediğimi ve dikkate aldığımı anlarsınız aslında. Kurdun ise zekasına olan hayranlığımı görürsünüz cümlede ki zaten her ikisi içinde hakaret edici bir kelime kullanmadım bu benim haddim de değildir zaten. Çirkin şey pis yaratık gibi herhangi bir söz yorumlarımda zaten yok. Af buyurun ama gerçekten gülümsettiniz beni Allah sizden razı olsun. Ama uyardınız ve müslüman insan her türlü fenalıktan Rabbine sığınmalı ve af-ı mağfiret dilemeli. Hamd-u Senalar olsun O'na kalbimi yumuşattı. Oysa ki kızdım size beni neden yanlış anladı diye :) Belki de ben anlatamadım hakkınızı helal edin.
Hamd-u Senalar olsun O'na kalbimi yumuşattı.”
Allah daim etsin ustam. Ne güzel idrak, ne mutlu yaklaşım.
Asıl sen hakkını helal et ustam. Ben yanlış bakmışım olaya.

toyalp

Süper Moderatör
Hamd-u Senalar olsun O'na kalbimi yumuşattı.”
Allah daim etsin ustam. Ne güzel idrak, ne mutlu yaklaşım.
Asıl sen hakkını helal et ustam. Ben yanlış bakmışım olaya.
Ne hakkı ustam ben şahsen memnuniyet duydum. Güzel sohbetiniz için teşekkür ederim.Benden yana da Helal olsun.

Keskingöz

Süper Moderatör