Çubuk Eğitimi 1nci Kur @YaralıYüz @BulursamKader25

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
@BulursamKader25 ustam allah razı olsun.Aklımda çok soru var bir kaçtanesini sorayım inşaallah
Mineral sorununu tarif ettiğiniz çubuk sistemiyle aştık.Fakat şöyle bir şey söyleniyor.İçinde özellikle altın bulunan boşluğu bulamazsın.Tabi
belirli fikirler sunuluyor sizce malüm.Bu konudaki görüşünüzü merak ediyorum.
Saygılar

Amin. Cümlemizden inşallah.
Kıymetli ustam,
Bu işte verilen her bilgi doğrudur, zira herkes kendi tecrübesine göre konuşur.
Bir kardaşımız; içinde sadece altın olan bir odayı "net olarak" tespit edemiyorum diye söylüyorsa, doğrudur.
Hakikaten bu kardaşımız tespit edemiyor olabilir.
Amma bu kardaşımız tespit edemiyorsa, KİMSEDE TESPİT EDEMEZ veya ALTIN OLAN ODANIN YERİ BULUNAMAZ asla diyemeyiz.
Bunu genel bir kaide halinde de sunamayız.

Altını bulmak imkansız değil, hakikaten zordur.
Özel bir sistem ve tecrübe ve çok çalışmak gerekir.

Kayadaki veya toprakdaki incecik ve kısacık bir altın damarı dahi başa beladır.
Mamül olan altın ile, mamül haline getirilmemiş altının işaretlerini çubukda ayırt etmek gerekir.
Mamül olan altını çubukla tespit ettikten sonra; odanın içinde midir yoksa tek noktaya gömülen midir?
Bunu tespit etmek kolaydır.

Odanın içinde olsa bile, alınan derinlik işi genelde çözer.
Sinyal alınan yer hedeftir. ( Bakır-Pirinç-Aleminyum-Gümüş Çubukda bu noktayı net tespit etmek de zordur, dediğim gibi özel bir sistem gerekir.)

Derinliğin 1.5 metre ve üzerinde olduğu yerde altın, bir odanın içinde olması gerekir.
Kimse 2 avuç altını gömmek için 2 metre kazmamıştır, kazmaz da.

Derinliği ölçtünüz 3,5 metre çıktı ve oda yok. Buradaki tespitte bir hata vardır.
O hatayı bulmak şarttır.

Son düzenleme:

meratan

Aktif Üye
Amin. Cümlemizden inşallah.
Kıymetli ustam,
Bu işte verilen her bilgi doğrudur, zira herkes kendi tecrübesine göre konuşur.
Bir kardaşımız; içinde sadece altın olan bir odayı "net olarak" tespit edemiyorum diye söylüyorsa, doğrudur.
Hakikaten bu kardaşımız tespit edemiyor olabilir.
Amma bu kardaşımız tespit edemiyorsa, KİMSEDE TESPİT EDEMEZ veya ALTIN OLAN ODANIN YERİ BULUNAMAZ asla diyemeyiz.
Bunu genel bir kaide halinde de sunamayız.

Bu konuya devam buraya ilave ederek edeceğim inşallah......

Devamı olacak.....
Sevgili ustam.Bu siteye yaklaşık 9 aydır üyeyim.İlgilendiğim en önemli konu çubuk konusu hemen hemen her şeyi sizin yazılarınızdan öğrendim.
Kanaatim şu sizin inanmadığınız tecrübe etmediğiniz hiç bir şeyi söylemiyeceğinizdir.Sözünüz makbüldür doğrudur.Bu düşüncelerim bu konu için değil bütün konular için geçerlidir.Eminimki bu sitede benim gibi düşünen binlerce insan var.
Soruyu sormamdaki gaye kendimden ziyade başka arkadaşların teretdütünü oetadan kaldırmaktı.Tekrar söylüyorum BulursamKader25 usta bir şey söylüyorsa doğrudur makbüldür.
Saygılar

BulursamKader25

Sevgili ustam.Bu siteye yaklaşık 9 aydır üyeyim.İlgilendiğim en önemli konu çubuk konusu hemen hemen her şeyi sizin yazılarınızdan öğrendim.
Kanaatim şu sizin inanmadığınız tecrübe etmediğiniz hiç bir şeyi söylemiyeceğinizdir.Sözünüz makbüldür doğrudur.Bu düşüncelerim bu konu için değil bütün konular için geçerlidir.Eminimki bu sitede benim gibi düşünen binlerce insan var.
Soruyu sormamdaki gaye kendimden ziyade başka arkadaşların teretdütünü oetadan kaldırmaktı.Tekrar söylüyorum @BulursamKader25 usta bir şey söylüyorsa doğrudur makbüldür.
Saygılar
Estagfirullah.
İddiamız yoktur.
Herkes gibi bizde bildiklerimizi söyleyeceğiz.
Benim tespit ve tecrübelerimi de TEK DOĞRU olarak sunamayız.
Her yiğidin yoğurt yiyişi elbette farklıdır.
Önemli olan, hangi yöntem uygulanırsa uygulansın, hedefe ulaşmaktır.
Hedefe ulaşılan yöntem en iyisidir.
Önemli olan hedefe ulaşmaktır. Arasıra değil, çoğunlukla hedefe ulaşmaktır.

Son düzenleme:

meratan

Aktif Üye
Estagfirullah.
İddiamız yoktur.
Herkes gibi bizde bildiklerimizi söyleyeceğiz.
Benim tespit ve tecrübelerimi de TEK DOĞRU olarak sunamayız.
Her yiğidin yoğurt yiyişi elbette farklıdır.
Önemli olan, hangi yöntem uygulanırsa uygulansın, hedefe ulaşılan yöntem en iyisidir.
Önemli olan hedefe ulaşmaktır. Arasıra değil, çoğunlukla hedefe ulaşmaktır.
Sevgili ustam elbette başka ustaların başka yöntemleri vardır ve sonuca ulaşıyorlardır.Onların yöntemlerine ve yılların verdiği tecrübelerine dil uzatmak benim haddim değil.Ben şunu kastettim sizde kendinize göre yılların tecrübesine dayanarak bir yöntem geliştirmişsiniz ve bunu insanlara anlatıyorsunuz.Bunun doğru olduğunu ve sizin afedersiniz boş konuşmayacağınızı söylemeye çalıştım.
Bu kadar iltifat yeter sanırım ustam.Konuyla ilgili müsadenizle ilgili bir soru daha sormak istiyorum.
Diyelimki çubukla bir boşluk tespit ettik.Kenarlarını çizdik duvar kalınlığını aldık.Sizin daha önceki yazılarınızda olduğu gibi.15cm içini boşalttık ,demir çakıp baktık yine boşluk verdi.Buna rağmen aşağıda boşluk olmama şansı varmı.Varsa nasıl bir yanlış yapmışızdır.
Saygılar

BulursamKader25

Sevgili ustam elbette başka ustaların başka yöntemleri vardır ve sonuca ulaşıyorlardır.Onların yöntemlerine ve yılların verdiği tecrübelerine dil uzatmak benim haddim değil.Ben şunu kastettim sizde kendinize göre yılların tecrübesine dayanarak bir yöntem geliştirmişsiniz ve bunu insanlara anlatıyorsunuz.Bunun doğru olduğunu ve sizin afedersiniz boş konuşmayacağınızı söylemeye çalıştım.
Bu kadar iltifat yeter sanırım ustam.Konuyla ilgili müsadenizle ilgili bir soru daha sormak istiyorum.
Diyelimki çubukla bir boşluk tespit ettik.Kenarlarını çizdik duvar kalınlığını aldık.Sizin daha önceki yazılarınızda olduğu gibi.15cm içini boşalttık ,demir çakıp baktık yine boşluk verdi.Buna rağmen aşağıda boşluk olmama şansı varmı.Varsa nasıl bir yanlış yapmışızdır.
Saygılar
Anladım abi.
Aşağıda oda var mı? Boşluk gördüğümüz boşluk olmayabilir mi?
Evet olmayabilir.
Aşağıda kaya katmanı veya kil toprak katmanları olabilir.
Bunu elemenin en güzel yolu;
Tespit ettiğiniz duvarın düzlüğüdür.
Kaya ve toprak katmanı sıfır hattında olmaz. Girintili çıkıntılıdır.
Bu nedenle 10 cm.den fazla yanılma payınız olmamalı.

Çubuğun; ortadan mı, uçtan mı yoksa tutamak hizasından mı tespit yaptığını çok iyi bilmeliyiz.
Misal tam ortada çapraz yaptığında (yada sağa sola kapandığında) odaya gireli " 1cm." olduğunu bilmeliyiz.
Ve ölçü hep aynı noktadan alınmalıdır. Bu net.

Başka bir husus:
Madem aşağıda oda var. Her odanın bir duvar kalınlığı olur; yaklaşık 35-8o cm. arasında.
Duvar yoksa oda da yoktur. Ve duvar kalınlıkları en azından 2 palalel duvarda aynı olur.
Bu da çok önemli bir göstergedir. Kaya ve toprak (kil) katmanlarında duvar tespiti olmaz.
Kaya içine yapılan odaların tespiti elbette farklılık arzeder, hem çok kolay hemde çok zordur.
2 konu karışmasın, kaya içindeki odaların tespitini, başka bir yorumda yazayım inşallah.

Birazdan "derinlik tespiti " ile alakalı bir çizim paylaşacağım vakit yeterse inşallah ( yukarıdaki boşluk tespiti aşamalarının altına yükleyeceğim.) Bununla alakalı sorular bitince, kaya içindeki odalara geçeriz inşallah.

Son düzenleme:

meratan

Aktif Üye
Aslında ustam ısrarla boşluk içi tespit lazım derken ne demek istediğini daha iyi anladım.Şöyleki odanın içinde sinyal alındığında.Söylendiği gibi sinyaller çarpışsa bile 35 ila 80 cm duvarın çevrili odanın içinde çarpışıp oradan yukarı çıkacaktır.Derinlik ise bunun en önemli teyitlerinden bir tanesi.
Tabi oradaki altını tespit etmek yeteneğiniz olacak .Benim anladığım kadarıyla
Saygılar

Esteban74

Editör
BulursamKader25 USTAM.
Bizlere olan katkılarınız ve sabrınız için çok teşekkür ederim. Sayenizde çubukları basite almayı bıraktık. Çubukların bizimle , bizim çubuklarla ve bütün şartların doğa ile uyum sağlaması gerekiyor. Allah razı olsun değerli hocam.
Hocam yine sizi boş bırakmayayım. :) Üstteki şemadaki ;boşluk ve derinlik tespitini siz hangi çubukla yapardınız, sağ eldekinde neodyum mıknatıs olan gümüş çubuk mu ,aliminyum çubuk mu? Birde özellikle gümüş için soruyorum ,boşluk için elimize pinpon topu alırsak sağ elimize mi , sol elimize mi almalıyız?

SAYGILARIMLA.....

meratan

Aktif Üye
BulursamKader25 ustam Allah razı olsun.
Şöyle bir şey sormak istiyorum.Diyelim odada kubbe var veyahut odanın bir yeri daha yüksek.Mesala baca var tavandan 50cm yukarıdan tıkalı burada derinlik alırken çubuk odanın en yüksek yerini üzerindeki toprağında en az olan yerinimi veriyor.
Saygılar

BulursamKader25

@BulursamKader25 USTAM.
Bizlere olan katkılarınız ve sabrınız için çok teşekkür ederim. Sayenizde çubukları basite almayı bıraktık. Çubukların bizimle , bizim çubuklarla ve bütün şartların doğa ile uyum sağlaması gerekiyor. Allah razı olsun değerli hocam.
Hocam yine sizi boş bırakmayayım. :) Üstteki şemadaki ;boşluk ve derinlik tespitini siz hangi çubukla yapardınız, sağ eldekinde neodyum mıknatıs olan gümüş çubuk mu ,aliminyum çubuk mu? Birde özellikle gümüş için soruyorum ,boşluk için elimize pinpon topu alırsak sağ elimize mi , sol elimize mi almalıyız?

SAYGILARIMLA.....
Boşluk Tespitinde ben GÜMÜŞ ÇUBUK tavsiye ediyorum. Zira birçok mineralli katmanı bu çubukla elemek mümkün.

SAĞ eldeki gümüş çubukta Neodminyum miknatıs olacak.
Yine SAĞ elde, pinpon topu vb. içinde hava olan amma hiçbir parçasında metal olmayan pvc, plastik malzeme olabilir.

Oda tespiti yapıldıktan sonra, aleminyum çubukla da teyit edebilirsiniz. Zira aleminyum çubuk boşluk harici hareket etmez.
Çok küçük boşlukları ve kayalardaki çatlakları aleminyumla tespit etmek daha kolaydır. İlk başlarda aleminyum çubukla odaya bakarsanız,
yaptığı hareketleri çözmekte zorlanabilirsiniz. Odayı Gümüş Çubukla, ikinci kontrolünü de aleminyum çubukla yapılması benim tavsiyemdir.

Kolay Gelsin.

BulursamKader25

@BulursamKader25 ustam Allah razı olsun.
Şöyle bir şey sormak istiyorum.Diyelim odada kubbe var veyahut odanın bir yeri daha yüksek.Mesala baca var tavandan 50cm yukarıdan tıkalı burada derinlik alırken çubuk odanın en yüksek yerini üzerindeki toprağında en az olan yerinimi veriyor.
Saygılar
Dört tarafından/cephesinden derinlik almamızın bir sebebi de bu meseledir.
Çubuk da her mesele; çubuğu tutan kişideki özellikle alakalıdır.
Aynı yerde 3 çubukçu derinlik ölçse üç sonuç farklı olabilir (20-30 cm. oynar)

Bu nedenle 4 cepheden derinlik alacağız.
En yüksek neresi çıktı ise o derinliği kabul edeceğiz.
Bunu böyle kabul etmek en sağlıklı yaklaşım olur.

meratan

Aktif Üye
BulursamKader25 ustam hakkını helal et seni çok meşgül ediyoruz.Bu gidişle yakında 10000 ci mesajini yazdıracağız sana.
Ustam malümünüz yer altı mezar,mahsen,oda ların çatıları ya yuvarlak kubbe yada semer çatu dediğimiz ters V çatılar oluyor.Dolayısıyla 2 tarafı yüksek 2 tarafı alçak oluyor.Acaba bu durumda kabloyu serdiğimizde karşılıklı yönlerin ölçüleri aynı olurmu.Burada çubuk kablonun çekildiği yönün yüksekliğinimi algılar. Eğer öyleyse sorumun devamı var ustam
Saygılar

BulursamKader25

@BulursamKader25 ustam hakkını helal et seni çok meşgül ediyoruz.Bu gidişle yakında 10000 ci mesajini yazdıracağız sana.
Ustam malümünüz yer altı mezar,mahsen,oda ların çatıları ya yuvarlak kubbe yada semer çatu dediğimiz ters V çatılar oluyor.Dolayısıyla 2 tarafı yüksek 2 tarafı alçak oluyor.Acaba bu durumda kabloyu serdiğimizde karşılıklı yönlerin ölçüleri aynı olurmu.Burada çubuk kablonun çekildiği yönün yüksekliğinimi algılar. Eğer öyleyse sorumun devamı var ustam
Saygılar
Hiç sorun yok. Dilediğiniz kadar soru yazabilirsiniz abi.
Odanın içinde dolgu yoksa, duvara yakın çıkıntı yoksa, malzeme yoksa, karşılıklı kenarlar aynı ölçüyü verir.

Kablo hangi cepheden çekilirse o cephenin derinliğini verir.
Buradaki asıl husus duvarın dibidir, duvarın kendisidir, çatının bağlantı etkisi çok fazla değildir.
Meseleler fazla içiçe girmesin diye bazan çok teferruata girmiyorum.
Düz olmayan tavanları dahil etmek isterseniz;
Kablonun ucundaki çiviyi; duvarın iç kısmına değil, dış kısmına yani bitimine batırıp serin.
Böyle yaptığınızda bombeyi derinliğe dahil etmiş olursunuz.
Şu ana kadar gördüklerimizde 30-40 cm.den fazla oynama yapmaz.
Medeniyete göre elbette daha bombeli yapılar vardır.