1223 Osmanlı Parası

Bitik

Yeni Üye
Merhabalar,

Büyük ananeden kalma bu para için yorum alabilirmiyim. Okuyabildiğim kadarıyla Sene 11 1223 yılına ait. Ama gerisi nedir ne değildir.
Madeni nedir?
Değeri nedir?
Maddi olarak değerlendirilebilirmi? Veya yasak mı?

Çok teşekkürler.

Ekli dosyalar

murattırosso

Hakimiyet ALLAH 'cc'dır.
Süper Moderatör
Sarı sitede ilanlar var benzerlerinin. Bi kuyumcu sana söyler sahtemi değilmi diye.

sanal defineci

Bilgili Üye
2. mahmut dönemi..rumi,konstantiniye ....4.71 gr...22 ayar gold..tahmini değeri 300-400 dolar ...türkiyede al sat serbesttir.kuyumcuda bozdurulabilir..koleksiyoncular rabet ederse fiyatı daha da yükselebilir..piyasa durumunu bimiyorum..nadir ise fiyatı artar...zira çoğu eritildiğinden son dönemde fiyatlarının yükseldiği söyleniyor..hatta bazıları uçuk fiyatlara satışa çıktı..

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
Gerçekse madeni altın. Eğer dediğiniz gibi büyük annenizden kalmaysa gerçektir. Sultan 2. Mahmut dönemine ait sikkeler..

Bitik

Yeni Üye
Abiler, peki eğer gerçek ise ben bunu kime gösterip kimde değer biçtirebilirim?

Delucia

Yeni Üye
Bildiğim kadarıyla cedid rumi diye geçen para , 1800 lerin başlarında basılan ve alım satımının legal olmadığı ( son 6 padişaha kadar alım satım yapılan legal ancak bu 7. padişahın bastırdığı para ) yönetmelik değişmediyse, hatıra olarak saklayabileceğiniz veya müzeye teslim edeceğiniz türden bir sikke.