Acil. tesbit yapıldı. başlıklar altında.

toyalp

Bulaşan mazlumun ahıdır.Kainat bu yükü kaldıramaz.
Süper Moderatör
S.A değerli kardeşim ben de timur964 üstadım ile aynı fikirdeyim. Bence de o büyük oymalar tümülüsleri gösteriyor. Yanındaki küçük oymaların ayrı malzeme odaları olduğu kanaatindeyim. Bu sunaklara normal sunakmış gibi işlem yapmakta hata olur. Bence bu kadar sunak bir arada bulunuyorsa bu kadar küçük alana bunca normal mezarı sığdırmak akıl karı değil. Ancak çok katlı yaparsan mümkündür. Başka türlü bu kayanın bölge haritası olduğu kanaatindeyim. Bu yüzden Turko üstadın dediği gibi bunlar normal sunaklar olmadığı için ölçümlerin titizlikle ölçülüp ve titizlikle işlemleri yapılıp noktaların ise BulursamKader25 üstadın dediği gibi bir kaç kere farklı zamanlarda tekrar tekrar belirlenip tedbiri alıp öyle hareket edilmelidir. Her bir ustanın dedikleri bu yüzden önemlidir. Kompozisyonu iyi özetlemek lazım yoksa sonuç zorlaşır. Selametle

frighti

Member
S.A değerli kardeşim ben de timur964 üstadım ile aynı fikirdeyim. Bence de o büyük oymalar tümülüsleri gösteriyor. Yanındaki küçük oymaların ayrı malzeme odaları olduğu kanaatindeyim. Bu sunaklara normal sunakmış gibi işlem yapmakta hata olur. Bence bu kadar sunak bir arada bulunuyorsa bu kadar küçük alana bunca normal mezarı sığdırmak akıl karı değil. Ancak çok katlı yaparsan mümkündür. Başka türlü bu kayanın bölge haritası olduğu kanaatindeyim. Bu yüzden Turko üstadın dediği gibi bunlar normal sunaklar olmadığı için ölçümlerin titizlikle ölçülüp ve titizlikle işlemleri yapılıp noktaların ise BulursamKader25 üstadın dediği gibi bir kaç kere farklı zamanlarda tekrar tekrar belirlenip tedbiri alıp öyle hareket edilmelidir. Her bir ustanın dedikleri bu yüzden önemlidir. Kompozisyonu iyi özetlemek lazım yoksa sonuç zorlaşır. Selametle
ustam haklısınız bende öyle düşündüm önce. bölge haritası olarak yani. fakat boşluğu ve odaları krokileyince işleme karar verdim. işlem yaparkende soldaki tek oymalı sunagin toprağın altındaki kısmının güneydoğu tarafı trasli ve duzgun çıkınca suphelendim. birazdan tekrar ölçüm yapacağım. destekleriniz için çok teşekkür ederim. Allah razı olsun.

Turko

Uzman
ustam taşın üzerinde farklı noktalarda farklı yönleri gösteren murc izi ve küçük oymalar mevcut. ayrıca 3 oymanın olduğu taşın alt tarafında yine bir 21 cm içe doğru derinlikte oyma var. tek olan oymanın derinligi ise 40 cm. kanallar arası uzunluk diyoruz ama hangi kanal? bir sürü kanal var
Şöyle izah edeyim ustam. Video da büyük oyma dan çıkan bir karşılık kanal üstünde elma büyüklüğünde oyma var sonra kanal devam ediyor . Bu küçük oyma yön ve mesafeyi ,kanalın boyu derinliği verir. Bu şekilde ölçüleri hesap edip nokta tespit etmen lazım. Diğer yazımda sahte oda olabilir merkezli değildir üstteki oda sizi yanıltır dememin sebebi de en alttaki 40 cm lik dediğin oyma dan kaynaklı idi. Her şekil ve işaretinin bir anlamı olur anlamsız ve matematik siz işaret olmaz . Tümülüs lerin oyma şeklinde işareti olmaz daha doğrusu bilir kişi tarafından bugüne kadar onaylanmış yada tespit ile kayıt lara geçmiş herhangi bir işareti yoktur , en belirgin işareti nöbetçi lerin beklediği kapı kısmında oluşan çökme ler yada kapıya giden kral yoludur. Bol şans rast gelsin.

frighti

Member
ustam sanırım önceki yorumları okumamışsınız. zaten şu an tümülüs için değil, oda mezar için uğraşıyoruz. Lâkin videoda farkettiyseniz 3 oyma çift kanallı. tek olan oymanın yanında küçük yuvarlak oyma ve arası 1cm. 3 oyma ise biri diğerine 2 cm yine aynı oyma ötekine 1.5 cm. kaya dibindeki 21 cm derinliğe sahip oyma ile yine aynı oyma arası 1m oymanın biri 40 cm derin, biri 30 cm derin, biri 23 cm derin biri de 9 cm derinliğe sahip. ayrıca oymalar dan aşağı inen kanallar yine 1.5 m uzunluğa sahip. 2 kayanın üzerinde de farklı yönleri gösteren murc izleri ve küçük oymalar var. oda ve tünel tesbiti var. derinlik konusunda şüpheliyim. 2m indik kayanın dibinde toprak zeminin altında kayanın yan yüzeyi trasli ve pürüzsüz. ya nasip bakalım.

fatih7979

Süper Moderatör
Süper Moderatör
ortada tümülüs falan yok gorunen yer yıgma olabılır belkı ama oda degıl gıbı gorunuyor şu oymaların yanındakı yeşillik nedır fotolamaya gıttıgınde o alanıda resımlersen

mavikorku

Moderatör
Moderatör
Tümülüs sanmıyorum video ya göre kanallar size yön verecektir. Uzakta değil kayaların en az 1mt kare alanını kontrol ediniz. Ayrıca tesbiti neyle yaptınız ?