Açılmamış kaya mezar örneği

dardanos

Bakmakmı görmekmi
Süper Moderatör

Oğuzboyu

Aktif Üye
dardanos Mükemmel bir şey ya bu ilk defa örneğini görüyorum çok teşekkür ederim bilgi için kardeşim

kazama

İnanıyorsan denemeye değer !
Ekli dosyayı görüntüle 219440 @kazama fotoğraf sizi yanıltmış sanırım kayada elle kırma dökme olmamış işaretli alan deforme olmuş boyası akmış. Yapan ustası iyi hesap edememiş galiba
Oguzboyu gardas konu yanılıp yanılmamak değil . Tamam o zaman o mezarı ordan açın burda görselleri paylaşın bundan sonra tek bir kareye laf edersem ben adam değilim .
İyi Geceler ..

Oğuzboyu

Aktif Üye
kazama kardeşim sen beni yanlış anladın sanırım. Hepimiz tahmin yürütüyoruz hiç birimiz net olarak bilmiyoruz girişi. Sen bir fikir sundun bende oranın deforme olduğunu söyledim sadece. Kötü ve kırıcı bir söylemde de bulunmadım. Yine de kırdıysam özür dilerim. Fikirlerin benim için önemli gardaşız :)

dardanos

Bakmakmı görmekmi
Süper Moderatör
Şimdi burada doğruya doğru konuşmak gerekir ise sevgili kazama

Kardeşimizde haklı.. Kayanın o bölümünde sanki biraz tahribat var gibi resmi daha yakından zaten inceleyemiyorsun dağılıyor. Ve üstündeki kanalların öne mesafesini falan anlayamıyorsunuz sanki üç kademeli bir hat var orada bence buranın sevgili kazama ustanın dediği gibi yan açılardan fotosu ve biraz daha yakından çok iyi olur idi ve çalılıkların kapattığı alanı da net görebilirdik. Ve burada görünürde mezar ile ilgili ne bir sunak ne bir niş görünmüyor . Yukarıda belirttiğim haçmı. O yüzden ben alt tarafı önemsedim yukarıda bir iz göremeyince.Ekli dosyayı görüntüle 219472

Oğuzboyu

Aktif Üye
Şimdi burada doğruya doğru konuşmak gerekir ise sevgili kazama

Kardeşimizde haklı.. Kayanın o bölümünde sanki biraz tahribat var gibi resmi daha yakından zaten inceleyemiyorsun dağılıyor. Ve üstündeki kanalların öne mesafesini falan anlayamıyorsunuz sanki üç kademeli bir hat var orada bence buranın sevgili kazama ustanın dediği gibi yan açılardan fotosu ve biraz daha yakından çok iyi olur idi ve çalılıkların kapattığı alanı da net görebilirdik. Ve burada görünürde mezar ile ilgili ne bir sunak ne bir niş görünmüyor . Yukarıda belirttiğim haçmı. O yüzden ben alt tarafı önemsedim yukarıda bir iz göremeyince.Ekli dosyayı görüntüle 219472
kazama bilgili, değerli bir kardeşimiz. Beni yanlış anladı galiba ama art niyetli değilim. dardanos hiç dikkat etmedim evet hac işareti gibi duruyor.

_Mithra_

🇹🇷 M¡₺ŕ@ 🇹🇷
Moderatör
açıkçası ben de sizin bahsettiğiniz şekilde girişi olupta dönem soygunu yememiş kaya mezar görmedim
boyası akmış dediğiniz yüzeyi ustalıkla incelediniz mi
orijinal kaya traşlanmış düzleştirilmiş mi yoksa horasan kalıp tekniği mi kullanılmış
horasan ise siz haklısınız ne yapılması gerektiğini yazmıyorum biliyorsunuz zaten
yok eğer yalnızca orijinal kaya traşlanmış ve düzleştirilmiş ve diğer figürler ya da kitabe her neyse
bu yüzey üzerine işlenmiş ise mezar girişini burada aramayın arkadaşların alternatif tavsiyelerine uyun derim
benim favorim 2. mesajda Turko ustanın yaptığı yorumdur dikkatli inceleyin
tekne ya da tekneden kalmış izler var mı

Oğuzboyu

Aktif Üye
En üstte sanduka var sanki, önce oraya bir bak boş çıkarsa kayanın içinde değil toprak altında demektir. Nöbetçi boşsa düzlükte 2 toprak altı sahte mezar daha , yakınında oda mezar çıkar. Yağmurlu havada çamurun içinde çalışmak daha da bir güzeldir :D

Turko rica etsem bu mesajı biraz daha açar mısın? Sanduka ve Nöbetçi kısmına Fransız kaldım

Oğuzboyu

Aktif Üye
açıkçası ben de sizin bahsettiğiniz şekilde girişi olupta dönem soygunu yememiş kaya mezar görmedim
boyası akmış dediğiniz yüzeyi ustalıkla incelediniz mi
orijinal kaya traşlanmış düzleştirilmiş mi yoksa horasan kalıp tekniği mi kullanılmış
horasan ise siz haklısınız ne yapılması gerektiğini yazmıyorum biliyorsunuz zaten
yok eğer yalnızca orijinal kaya traşlanmış ve düzleştirilmiş ve diğer figürler ya da kitabe her neyse
bu yüzey üzerine işlenmiş ise mezar girişini burada aramayın arkadaşların alternatif tavsiyelerine uyun derim
benim favorim 2. mesajda Turko ustanın yaptığı yorumdur dikkatli inceleyin
tekne ya da tekneden kalmış izler var mı
_Mithra_ Çok teşekkür ederim kardeşim ama tekneden kastın nedir

Turko

Uzman
Turko rica etsem bu mesajı biraz daha açar mısın? Sanduka ve Nöbetçi kısmına Fransız kaldım
Karmaşık değil , genelde kıymetli mezarlar da yakın çevresinde sahte mezarlar yaparlar ya da nöbetçi mezarlar bunlara 3-5 parça malzeme atarlar bulan gider amaç Asıl olanı korumak tır. Eğer boş çıkarsa 2 adet daha vardır onların biri doludur ve Asıl yere en yakın olandır. Eğer yukarıda sanduka ya benzettiğim yer doğru ise ve dolu çıkar sa muhtemel dediğin doğru Asıl yer kaya İç nde olabilir fakat kaya içinde dahi olsa gösterdiğin nokta değil kanal aşağıda gibi duruyor ya çalıların arkasında yada 2-3 mt dipte toprak altında girişi. Eğer boş ise muhtemelen o kayalık alana bakan bir düzlük olmalı Asıl yer Oda şeklinde oradadır. Benim düşüncelerim bunlar. Insallah kayanın içinde seni bekliyor Dur aramak ile uğraşmaz sın.