Altın.

mayhem

Co Admin
Co Admin
Altın ayarı altın saflık oranı anlamına gelmektedir. Ülkemizde ayar olarak adlandırılır, dünyada karat olarak isimlendirilir. %100 saf altını 24 ayar ifade etmektedir. %100 saf altında esas olarak doğada bulunmaz. Saf altın binde 999,9 saflıktadır. 22 ayar altın ise %91,6 oranında altın barındırır anlamına gelir. 18 ayar altında %75 oranında, 14 ayar altında ise %58,3 oranında saf altın vardır.

24 ayar altın çok yumuşaktır. Altın madeni yumuşak, kolayca eğilip bükülebilen bir madendir. 24 ayar altında altın miktarı çok olduğundan dolayı yumuşaktır. Bu nedenle kuyumculukta kullanıma elverişli değildir. Altının içindeki altın oranı düştükçe sertlik artmaktadır. 22 ayar, 18 ve 14 ayar altının içine farklı madenler eklenerek dayanıklılık artar ve takı sektöründe rahatlıkla kullanılır hale getirilir. Kuyumculuk sektöründe genellikle 18 ayar altın kullanılmaktadır. Ayar sisteminde her bir ayar veya karat altının tamamının 24'de biridir. Mesela bir takının 24'de 18'i altın 24'de 6'sı gümüşten üretilmişse o takı 18 ayar altından yapılmıştır.

Kuyumculuk sektöründe kullanılan altının içine gümüş ve bakır eklenerek alaşım elde edilmektedir. Bu alaşım az bir miktar da çinko barındırır. Altın gümüş ve bakır alaşımları renk olarak da farklılık gösterir. Sarı, kırmızı ve yeşil olarak ortaya çıkan alaşımda altın miktarı ve gümüşün bakıra oranı önemlidir. Altının içindeki gümüş ve bakır oranı sertlik, güç, ısıya dayanıklılık açısından kontrol sağlar. Altına gümüş eklenen alaşımlar genellikle %75 altın %25 gümüşten oluşmaktadır. Beyaz altın elde etmeyi sağlayan altın nikel karışımında ise %80 altın, %15 nikel, %3 çinko ve %1 bakır bulunur. Özellikle para basımında kullanılan altın bakır karışımında ise kullanım alanına ve renge göre oran ayarlanır. Altın paladyum karışımı da çeşitli sektörlerde kullanılmaktadır.

Altına eklenen madenler altının rengini etkiler. Altına gümüş karıştırıldığında yeşilimsi renkte altın, nikel veya platin eklendiğinde beyaz altın, çinko eklenirse sarı altın, bakır eklendiği takdirde ise bakırın oranına göre koyu sarıdan kırmızıya kadar bir renk elde edilir. Halk arasında sarı altın adı verilen kuyumculuk sektöründe ise yeşil altın denilen altında gümüş karışımı vardır. Beyaz altında ise ilk üretildiğinde mat ve kirli renge sahipken rodyum kaplanarak parlak beyaz renk verilir. Zaman içinde beyaz altın eski parlaklığını yitirebilmektedir.
Yatırım amaçlı altın almak isteyen kişiler işçiliği en az olan ancak ayarı en yüksek olan altını seçerler. Ayarı yüksek olan altını işlemek güç olacağından zaten yüksek ayarlı altında işçilik çok yoktur. İşçiliği az olan ama ayarı yüksek olan altınlar tam, yarım, çeyrek altınlar, Cumhuriyet altınları, düz bileziklerdir.

Şimdi durum bu ise çoğu kuyumcu ayarını nasıl anlıyor . Anlıyamıyor usta olması gerek ben böyle duydum doğrumudur . Aramızdaki kuyumculara soralım :3:

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Sagol kardasim.Guzel bilgiler.

Saf yaprak altin istiyorum.
Onlarla lego yapacagim. :)))

Şirvan

Operatör
Ustam başlığı görünce heycanlandım sarikızmi var diye esasen rengi sari olsunda ayari boşver be mayhem ustam

Şirvan

Operatör
Nehir ve derelerde altın vardır cadıri kuracan arayacan sarikumlari ama hava soğuk hasta oluruz vazgeçtim ben ☺

mayhem

Co Admin
Co Admin
Bazı yeni kuyumcular ve yerine göre eski kuyumcular bile aldanıyormuş üç kahıt cabası . Neyseki eskiden böyle fırıldaklar yokmuş :200:

Şirvan

Operatör
Bolkar dağında altin var pozantıda akan nehirlerde vardır diye düşünuyorum. Bu cografyada birçok medeniyet yaşamış altin düşkunu krallar nerden çikardılar bunları buralardan ülkemizde hertürlü maden var altinida var elmasida yakutu da zümrütüde petrolüde gazıda.

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Sezarı bulman gerek ozaman BulursamKader25 usta :200:
Ayagimin altinda 3 tane sezarin kardasi var amma zamani gelmedi veya nasip bizim degil herhalde.

Bu dunya cok garip be kardasim:

Van depreminde vandaydim. Montumu kaybettim.
Carsiya gittik, acik bir tane dukkan yok. Cebimde para var, kagittan farki yok. Karnimiz acikti acik lokanta yok. Corba dagitimi yapan bir cadira girdik. Mercimek corbasi ve tas gibi sert ekmek veriyorlar. Ekmegi corbanin icine attim, yumusacik oldu. Hayatimda yedigim en lezzetli corba ve ekmekti.

Misafiri oldugumuz kardasimiz, Bir Seyyidimizin kendine hediye ettigi amma cok buyuk geldiginden dolayi hic giymedigi 7 senedir gardrobunda duran cok guzel bir kabani bana hediye etti. Hala kisin giyiyorum. Kime niyet kime kismet misali.

2,5 metrede guzel bir mezar tespit ettim.
İslem yapacak ekip yok. Getirttik bir jsb. Oglen vakti salladi ilk kepceyi. 2 metreeye geldik buyuk bir sal tasi cikti. Operatorun kafasi karisti. Onu kovanin dislerini kirdi, sonra kovan yirtildi. Birakip geldik mecburen.

Tespit icin bir yere gittim. Daha hedefe varmadan arkamdan jandarma geldi. Araci aradilar. Bagajda 120 cm. Mavi renk kaya levyesi var. Uzman Cavus oltalari gordu levyeyi gormedi. Goze gostermeyen var. Bascavus ise definecilerden cektiklerini bana anlatip durdu. Tabancayi belimde goruyor sormuyor ruhsatli mi diye. Sordurmayan var.

Hersey cok garip bu dunyada.
Salladim gidiyor.
Gidecek gidecegi kadar.
Belki bir gun Sezar da onumuze cikar be ustam :))

ragıp

Uzman
Ayagimin altinda 3 tane sezarin kardasi var amma zamani gelmedi veya nasip bizim degil herhalde.

Bu dunya cok garip be kardasim:

Van depreminde vandaydim. Montumu kaybettim.
Carsiya gittik, acik bir tane dukkan yok. Cebimde para var, kagittan farki yok. Karnimiz acikti acik lokanta yok. Corba dagitimi yapan bir cadira girdik. Mercimek corbasi ve tas gibi sert ekmek veriyorlar. Ekmegi corbanin icine attim, yumusacik oldu. Hayatimda yedigim en lezzetli corba ve ekmekti.

Misafiri oldugumuz kardasimiz, Bir Seyyidimizin kendine hediye ettigi amma cok buyuk geldiginden dolayi hic giymedigi 7 senedir gardrobunda duran cok guzel bir kabani bana hediye etti. Hala kisin giyiyorum. Kime niyet kime kismet misali.

2,5 metrede guzel bir mezar tespit ettim.
İslem yapacak ekip yok. Getirttik bir jsb. Oglen vakti salladi ilk kepceyi. 2 metreeye geldik buyuk bir sal tasi cikti. Operatorun kafasi karisti. Onu kovanin dislerini kirdi, sonra kovan yirtildi. Birakip geldik mecburen.

Tespit icin bir yere gittim. Daha hedefe varmadan arkamdan jandarma geldi. Araci aradilar. Bagajda 120 cm. Mavi renk kaya levyesi var. Uzman Cavus oltalari gordu levyeyi gormedi. Goze gostermeyen var. Bascavus ise definecilerden cektiklerini bana anlatip durdu. Tabancayi belimde goruyor sormuyor ruhsatli mi diye. Sordurmayan var.

Hersey cok garip bu dunyada.
Salladim gidiyor.
Gidecek gidecegi kadar.
Belki bir gun Sezar da onumuze cikar be ustam :))
nasipten gayrısı yalan be koca usta :200:

timur964

konularim
ortaya karışık yapmışın usta ayar işinde meslek erbabı bakarak anlar ben çarşıda bakarak milyemini söyleyenini biliyorum ayar evi gibi ve 2 milyem fark olmuyor dediğim gibi meslek erbabı olmak farklı bir şey , birde parası olup 2 daire satıp kuyumcu dukanı açanlar var işte onlar anlamaz . heralde bu yeterli . başka kuyumcu arkadaş varmı bilmiyorum varsa yazarlar... işçilik olayını şöyle yorumlayalım kumaşı terzi diktiğinde kullanıma hazır ceket ise bunun uzerindeki işlemeler çok fazla değiştirmez sonucu , bileziğin uzerindeki işleme fazla olursa çok duz olursa az değil önemli olan bilezik haline gelmesi arasında çok fark olmaz sonuçda kumaş ceket oluyor bi örnek olsun erzurum burmasıyla trabzon örmesi gibi ..daphanenin bastığı paralardada cuzi işçilik var ,, bu konuda halkımız özellikle hanılar çeyrek yarım vs alırken yeni tarih ister ama esnaf yeni basılmış para ver demez zira bir yıl veya üç ay sonra eskiyicek , bu ata lirada olmuyor zira onun uzerindeki tarihin farkında değiller atlirada 1923 altına 2 rakam yazar toplandığında basım tarihi ortaya çıkar bunu çözse hanımlar ata liralrda 5 tl aratar yeni diye üç ay sonra 5 tl kayıp yani alırken zarar demek :) ... yaklaşık 15 yıldır katkı maddesi olarak alloy kullanılıyor

mayhem

Co Admin
Co Admin
Sektör fena tehlikeli karışık anlıyan anlar anlamayan ne yapsın . önceden aynı kuyumcudan bilezik almıştım bunu paraya çevirmek gerekti kardeş hiç takılmadı desemde avucunun içinde büktü atdı tezgah altına gitti bilezik derken adam bükmeyle anlıyor olayı katılıyorum işi bilmek önemli timur964