arkacık değirmeni alibey değirmeni

Hoplit

Bilgili Üye
ustalar bizim buradaki değirmen deresinde 4 tane değirmen var bunların biri alibey değirmeni olduğu söyleniyor araştırdım baya uygun araştırırken anlamadığım alibey değirmeni ile arkacık değirmeni aynımı ayrımı, biz bu işe cenevik kalesinden başladık aslı ciniviz kalesi hamamda var hamamı kusret hamamı olarak düşündük şimdi biz bu değirmen deresindeki 4 değirmenin gerçek adlarını nasıl anlayacaz kim bu işi biliyor yardım eder.

Hoplit

Bilgili Üye
arkacık değirmeni kantarcı deresinde diyor bizimki değirmen deresi. bizde alibey değirmeni var burda 4 değirmen var bazı değirmenleri iki üç tane adı var karışık. ondan iş bozuluyo hangi değirmenlerin adları 2 tane onu bilmek lazım.

Dogrusu

Yeni Üye
Selamlar Alibey ile arkacik degirmeni ayridir fakat yakin bolgededir arkacik degirmenindeki gordun ozellikleri ve isaretleri yazarmisin bilindigi gibi bu degirmenden 6 tane daha var hangisi hangisi bilmem benim bolgemdede bir adeti var isaretleri ve ozelligi ile ispatlarim.Bu alibey degirmeninede sonradan uzun ali degirmeni ismi verildi bu ismin verilme ozelligide degirmen yaninda bir sutun gibi uzun blok 5 mt uzunlukta bir taş vardir yaninda uzun ali isminide bundan alir zaten arkacikta alibeyin dogusunda zaten cok zengindir bolgesi cevresinde cok paralr vardir bölgem samsun sizin bolge neresi saygilar.

ragıp

Uzman
@Hoplit
dere ismine takılma derim.
Mevcut değirmende ne aradığını veya arayacağını biliyorsan problem yok
moral bozmak değil amacım
eşkiya günlüğünde 8 bölge var. dolayısı ile aranan her şeyden 8 er adet var.
en son, bu sekiz bölgedeki eşkiyalar bir birilerinin alanlarına girip, sakladıklarınıda almışlar.
bu kişiler aslında her ne kadar eşkiya bile olsa, bunlar her işten çok çok iyi anlayan papazlardan ve taş ustalarından oluşuyor.

bu ön bilgi sonrasında, size iki minik soru?
8 Arkacık değirmeninden hangisi gerçek?
siz hangi bölgedesiniz?

selametle

Dogrusu

Yeni Üye
Benim bolgemdeki kacinci degirmene denk geliyo acaba samsuna ait degirmen yanindaki balik kesme taş goller atin baglandigi noktadaki yem tekneleri selaledeki balik dibek taslar üzümlü taş olan degirmen yakininda cok kapali boş kuyularda cikti bazilari yer degisti galiba fakat katranci deresi olana cok uyuyor hayirlisi.

Hoplit

Bilgili Üye
benimki ege bölgesi aynı dere içinde bildiğimiz 4 değirmen var biri ali bey değirmeni, buradaki eski bir kale var cavurlar ciniviz kalesi dermiş bi soru daha daha dağarcık değirmenide aynı değirmen olduğu söyleniyor hepsi kazan derede evet bizim derede kazan var. esas mevzu bu dereye bağlanan keçi deresi olması çok şey uyyo ben şimdi bu derede tam olarak başka ne aramalıyım emin olmak istiyorum kafama takıldı.

Dogrusu

Yeni Üye
Selamlar Arkacikla dagarcik evet ayni aslinda niye ayni derler iki degirmen yanyana ayni sudan alir bir arktan alir suyunu.yani 2 degirmen arasi 20 adim domuzluklar yanyanadir.Dagarcikin oldugu tarafa hemen yanina selaleli kuru dere iner kuru dere sonunda ozel say kayay kesme 5x5 civari kesme gol olacak varmi yani bugdayin yikandigi ve fazla olarak soylim yunlerin yikandigi aba pantul elbise yapilan aba degirmeni dagarcik.Arkacigin arkasina cik duzde cinar agaci varmi yoksa taban say kayayi incele kucuk duzluk atin son geldigi yer yem tekne ve canaklar duruyomu.Keci deren kuru deredir.Kenarinda cetenin cadir kurdugu yeri bul burdan kazan golunu gözle.cadir yerinde orulu duvarlarin varmi armut veya dut agacin kazani almislarmi.arkaciktan 300 adim uzakta üzüm resimle dibek taşını bulursan vay para bolluguna bak saygilar.

Hoplit

Bilgili Üye
evet ağaç var arkası yukarı doğru dağa çıkıyor bu en büyük değirmen ağaç çam ağacı yalnız buralarda çınarda çok belki kesmişleridr. çıktığı yukarı tepede güvercin resmide var bu değirmen aynı derede değil buranın en büyük değirmeni diğer dereden geliyor tam birleşme yerinde bunla beraber burda 5 değirmen oluyor bu emin ağa değirmeni olabilirmi ?

Murat 68 bakan

Yeni Üye
Arkacik degirmeni asnen bir kaydir vede kurudere icindedir yaninda selale selalennin onunde o mesur goled veselalenin uzerinde kayada hac ve buradan yuz veya iki yuz adim batida halkali kaya ve ileride saginda kutret kale solunda harebelik devam et saginda cayirlik devam et sofra kaya iki bucuk basamak devamet ileride mesur cesme soltarifinda arnavut kaldirimi uzunlugu yuzelli adim bunun dogusu vezir tepe

Murat 68 bakan

Yeni Üye
Ustalar ben gordugumu anlatayim 4duncu bolge yani nigde koyunde kapiyanin oldugu koyden baslarsak saginda cizme kizcocuk ellimetreonunde oymatesdi solunda kayada boyadan yapma cingene kizi su alma yeri cesme dereyi devamedersek bekcokisaretler gordum arkacikigectim kutret kaleden bahsedim kutret kale birotoparki dusunun birinci kat atbaglama yeri yani atlarin kafasi icerde belidisardakalir burda yemlik yok sadece atbakicinin odasivar ikinci kata cikar isen yatakli tas ocak resmi ustecikinca kesme taskabaklar kalenin kuzey cepesinde yani eteginde oturmus kurt cayirliga bakiyor cayirligin icinde harmanyeri var icinde tek ahlat agaci saygilar

Hoplit

Bilgili Üye
şöyle galişba bir kazan olacak tüm değirmenler birbirine yakın olacak yada bendeki gibi aynı derede bütün değirmenler olacak az öle gibi bitek emin ağa değirmeni ötekilerden ayrı bide tam çözemediğim alibey değirmeni ile darağcık değirmeni aynımı